Koalicijske partnerice so dogovorjene, da predloga novega sporazuma o sodelovanju, ki ga je pripravila PS, javno ne komentirajo vse dotlej, ko ga bodo v začetku prihodnjega tedna predstavili koalicijskim poslancem. Virant je sicer pojasnil, da je svoje osebno stališče in pripombe glede osnutka že napisal in posredoval predsednici vlade.

Tudi izvršilni odbor DL, ki se bo predvidoma sestal v torek, po Virantovih besedah ne bo razpravljal o koalicijski pogodbi. Ko bo osnutek predstavljen koalicijskim poslancem, se bo pravzaprav šele začelo pravo strankarsko usklajevanje, je dodal.

Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer je sicer že minuli teden razkril nekaj izhodišč oziroma vprašanj, na katere bi morali odgovoriti v pogodbi. Med drugim je treba po mnenju PS doreči vprašanje univerzalnega temeljnega dohodka in razčistiti upravičenost ali neupravičenost investicije Teš 6.

Virant osebno meni, da bi bilo treba narediti temeljito in neodvisno revizijo tega projekta in se zatem odločiti, kaj z njim. Če bi se izkazalo, da bo projekt po zaključku investicije ustvarjal izgubo vsako leto, ga je gotovo bolje ustaviti, je prepričan prvak DL.

Glede univerzalnega temeljnega dohodka se, tako kot pravi, še niso pogovarjali, a mu DL načeloma ni preveč naklonjena.

Čeprav je premierka v minulih tednih namignila, da utegne priti do organizacijskih sprememb v vladi oz. do povezovanja nekaterih resornih področij, pa Virant večjim organizacijskim spremembah ni naklonjen. "Glede na to, da sta še slabi dve leti do konca mandata, bi bilo nesmiselno delati neke večje organizacijske in strukturne spremembe," je dejal.

Čim prej zapolniti ministrski mesti

Je pa prvak DL vnovič poudaril, da mora koalicija čim prej zapolniti dve izpraznjeni ministrski mesti oziroma imenovati ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo ter ministra za zdravje. Slednjega mora najprej iskati DeSUS, če pa tej stranki to ne bo uspelo, ji bodo po Virantovih besedah lahko pomagale tudi partnerice.

Ostali koalicijski partnerji izjav po kolegiju pri premierki niso dajali. Prvak SD Igor Lukšič je dejal le, da "politiko iz ulice prestavljajo v bolj civilizirane prostore".

Podpredsednik stranke SD Dejan Židan je sicer ob prihodu na vlado spomnil, da SD snuje svoja stališča oz. predloge za koalicijske pogodbo. Po njegovem mnenju je boljše, da si vzamejo kakšen dan več za usklajevanje, zato, da bo pogodba kakovostna. Sam si želi, da bi bila tokrat operativna, ne "več samo seznam želja".

Prvaka DeSUS Karla Erjavca na kolegiju zaradi ministrskih obveznosti ni bilo, namestnik vodje poslanske skupine DeSUS Ivan Hršak pa po kolegiju izjav ni dajal. Zahteve DeSUS so sicer že znane. V koalicijski pogodbi ta stranka zahteva zavezo, da ne bodo posegli v regrese upokojencev in ne bodo nižali pokojnin.

Ob predlogih in razpravi o koalicijski pogodbi vsaj na prvi pogled ni veliko govora o postopkih privatizacije. Znano je, da so glede tega stališča v koaliciji različna, je danes spomnil Virant.