Kot so še sporočili iz urada predsednika republike, se je Pahor udeležil tudi sprejema za vidnejše predstavnike japonskega javnega in gospodarskega življenja, predstavnike slovenske skupnosti na Japonskem in člane slovenske delegacije, ki ga je priredila slovenska veleposlanica na Japonskem Helena Drnovšek Zorko.

Pahorja na obisku na Japonskem spremlja 33-članska delegacija predstavnikov slovenskega gospodarstva, zlasti s področja visokih tehnologij.

Pahor je prvi slovenski predsednik, ki je obiskal Japonsko in cesarsko palačo v Tokiu. Cesarju se je zahvalil za povabilo in izrazil prepričanje, da bosta Japonska in Slovenija dobre in prijateljske odnose v prihodnosti še nadgradili.

Sogovornika sta govorila tudi o spremembah, ki sta jih obe državi doživeli v dveh desetletjih od vzpostavitve diplomatskih odnosov in izmenjala poglede o prihodnosti. Pogovor s cesarjem skladno s strogim cesarskim protokolom praviloma poteka o nepolitičnih temah. Pogovor je potekal v zelo sproščenem vzdušju in dlje od časa, kot ga predvideva protokol, so sporočili iz Pahorjevega urada. Pozitivno vzdušje se je odrazilo tudi v tem, da je cesar predsednika pospremil do avta, česar japonski protokol ne predvideva.

Seminar o tehnološkem sodelovanju med Slovenijo in Japonsko je imel poseben poudarek na naprednih tehnologijah, povezanih s t.i. pametnimi skupnostmi. Organizirala ga je Japonska agencija za napredne energetske in industrijske tehnologije - Nedo, ob podpori javne agencije Spirit, slovenskega ministrstva za zunanje zadeve in slovenskega veleposlaništva v Tokiu.

Na seminarju so obravnavali sodelovanje med državama na področju tehnologij, kjer sta svoje aktivnosti, zlasti s področja pametnih skupnosti, predstavila Nedo in Spirit. Najsodobnejše tehnologije in pristope na tem področju so predstavila tudi nekatera visoko tehnološko razvita slovenska in japonska podjetja.

Pahor je na seminarju poudaril, da je Slovenija, tako kot Japonska, zavezana trajnostnim razvojnim ciljem, posebej glede trajne rabe in upravljanja naravnih virov in zmanjševanja negativnih vplivov na okolje. Pozval je k razmisleku, da naj slovensko-japonsko sodelovanje na področju visokih tehnologij in pametnih skupnosti, Slovenijo vidi v vlogi pametne regije, ki naj bo referenčna točka za skupne razvojne rešitve.

Na pogovorih v korporaciji Keidanren so bile v ospredju praktične težave, s katerimi se soočajo gospodarstveniki, ki želijo sodelovati s Slovenijo oziroma Japonsko. Predsednik republike je predstavil slovensko gospodarsko okolje in poudaril, da ima Slovenija željo postati "lepa in pametna" država, ki lahko veliko ponudi.

Ob robu obiska se je Pahor sestal tudi s parlamentarno skupino prijateljstva s Slovenijo, kjer se je japonskim parlamentarcem zahvalil za vse, kar storijo in kar še bodo za dobro sodelovanje med državama. Na pogovoru je predstavil tudi sprejeto spremembo zakonodaje na trgu dela in ponovil interes Slovenije za napredek v pogajanjih med državama o sporazumu o izogibanju dvojnega obdavčevanja.

Pahor bo v petek nadaljeval obisk in se na delovnem zajtrku sestal z nekaterimi slovenskimi poslovneži in njihovimi japonskimi partnerji. Kasneje se bo udeležil slovensko-japonskega poslovno-naložbenega foruma v organizaciji Spirita, japonske organizacije za zunanjo trgovino in slovenskega veleposlaništva v Tokiu.

Popoldne si bo ogledal tempelj Sanju Sangendo in tempelj Kijomizu (tempelj čiste vode) v Kjotu, kjer mu bodo predstavili kulturo starega mesta Kjoto. Delovni dan bo predsednik končal s sprejemom, ki ga bodo priredili guverner Kjota Keidži Jamada, kjotski župan Kadokava Daisak ter drugi predstavniki lokalnih oblasti, so še sporočili iz urada predsednika republike.