Pahor vidi dve pomembni nalogi bodočih veleposlanikov, in sicer da si prizadevajo za iskreno prijateljstvo z drugimi narodi in državami ter da z njimi poskušajo nadaljevati, razviti ali okrepiti gospodarsko sodelovanje. Partnerstvo je po besedah predsednika nujno krepiti, "ne samo s političnega, ampak v sedanjih razmerah tudi in zlasti z gospodarskega vidika".

Pahor je prepričan, da bodo bodoči veleposlaniki na začetku mandata pri predaji akreditivov vprašani o njihovi oceni razmer doma. "Mislim, da smo Slovenci pod pogojem, da nastopimo skupaj in čim bolj enotno, sposobni sami premagati težave, s katerimi se soočamo," je Pahor o tem povedal svoje osebno mnenje, za katerega je veleposlanikom dejal, da ga lahko prenesejo naprej.

Ob tem pa je Pahor izpostavil, da je čas odločilnega pomena. "Razpolagamo s temeljnimi strateškimi ukrepi in strukturnimi reformami, ki bodo, če bodo pravočasno uveljavljene, dovolj solidno zagotovilo, da se bomo sami izvlekli iz krize," je dejal. A čas je pri tem ključnega pomena, je izpostavil Pahor in bodoče veleposlanike prosil, naj v države sprejemnice prenesejo tudi sporočilo, da se mi sami tega dovolj dobro zavedamo.

Ustvarjalci razvoja

Ob tem pa ukvarjanje Slovenije z našimi domačimi problemi države "ne bo odvrnilo od naše odgovornosti, da skupaj z našimi evropskimi prijatelji in zavezniki skrbimo za izhod celotnega evroobmočja in EU iz krize". "Mi želimo biti tu aktivni sogovornik in aktivni soustvarjalec nove etape razvoja EU," poudarja Pahor.

Predsednik je veleposlanikom sporočil še, da je Slovenija sicer majhna država, vendar je suverena. "Naš ponos na to, da smo suvereni in samostojni, ni nič manjši od ponosa velikih držav in veliko večjih narodov od našega. Na to moramo skrbno paziti, ko se vedemo in obnašamo v mednarodni skupnosti," jim je dejal.

Slovenski veleposlaniki sicer zagotavljajo, da so pripravljeni na spopad z izzivi. Božo Cerar, ki bo vodil veleposlaništvo v ZDA, pa je izpostavil, da je biti veleposlanik v ZDA zanj "čast in velik izziv". "ZDA so pomembna država, pomemben zaveznik in strateški partner," je poudaril.

Priložnosti so

"Vidim priložnosti, da na eni strani postanemo zanimivi za indijske investicije v Sloveniji, na drugi strani pa motiviramo in pomagamo slovenskim podjetjem, da se odločijo za nastop na tem trgu," pa je pojasnila Darja Bavdaž Kuret, ki s položaja veleposlanice na Madžarskem po novem odhaja v Indijo. Med konkretnimi podjetji je izpostavila Gorenje in transportna podjetja. Priložnosti za povezovanje vidi tudi na področju logistike in informacijske tehnologije.

Nova veleposlanica v Nemčiji Marta Kos Marko je medtem poudarila, da bo Nemčija zagotovo v precejšnji meri odločala, kaj se bo dogajalo z EU in evropsko monetarno unijo, zato so izjemno dobri odnosi s to državo zagotovo naš strateški interes. Med drugim je izpostavila priložnosti, ki se v Nemčiji odpirajo za start-up podjetja, sodelovanje na visokošolskem področju ter možnost širjenja gospodarskega sodelovanja na bolj oddaljene nemške zvezne dežele.

Kos Markova pa je odgovorila tudi na nekatere pomisleke o njenem imenovanju na mesto veleposlanice, ki naj bi bilo politično. "Formalno izpolnjujem vse pogoje," je izpostavila na eni strani, na drugi pa dodala, da ji legitimnost daje vse, kar je v življenju že počela, od politike do gospodarstva. "Ves ta kapital, ki sem ga nabirala na zelo različnih področjih mojega dosedanjega delovanja mi bo pomagal, da bom lahko Slovenijo zelo dobro zastopala," je prepričana.

Kot sporno je veljalo tudi imenovanje novega veleposlanika v sosednji Avstriji Andreja Rahtena. Novinarjem je pojasnil, da se pravzaprav vrača med svoje prijatelje in kolege, saj je že od leta 2001 del diplomatskega aparata. "Zame je posebna čast, da se lahko po toliko letih iz akademskega sveta vrnem v diplomatski svet, kjer sem praktično tudi začel svojo kariero," je poudaril.

Predsednik Pahor je sicer danes sprejel 14 kandidatov za veleposlanike in novoimenovanih veleposlanikov.