Pahor sicer poudarja, da če nam ne uspeva praznovati skupaj, moramo kot demokratična družba znati to prenesti. Občutek ukazovanja enotnosti lahko namreč željo po enotnosti ogrozi, je pojasnil.

Premišljeni koraki

Poudaril je, da je bila osamosvojitev Slovenije vrhunec prizadevanj več generacij ljudi. Preteklost se po njegovih besedah tiče tudi mladih. »Tiče se jih vse, kar se je dogajalo,« je opozoril.

Kaj se bo zgodilo vnaprej, pa ne vemo točno, je dejal. »Koraki morajo biti premišljeni in imeti moramo vizijo, torej da ostanemo gospodarji svoje usode in da ostanemo v klubu najbolj razvitih držav,« je poudaril predsednik.

S političnim konsenzom drugo leto iz recesije

Prepričan je sicer, da se lahko Slovenija naslednje leto izvleče iz same recesije, če bo dosežen potreben političen konsenz. In tudi sam želi skupnost Slovencev držati skupaj, je dejal. Tudi to je razlog, da se na aktualne zadeve odziva bolj »s premislekom«.

Po njegovem prepričanju je namreč za vse pomembno, da se ne ujamemo v »panično reagiranje«, ampak da dobro premislimo, kaj storiti. »Zdaj je pomembno, da reagiramo modro. Premisliti moramo korake, ne pa se zaleteti v nekaj novega, za kar ne vemo, kaj je,« meni.

Predsednik sicer ocenjuje, da bomo morali najprej rešiti državo iz krize, nato se bomo morali usposobiti za moderne vrednote 21. stoletja, potem, na koncu, pa se bo vrnilo tudi zaupanje ljudi.

»Parlamentarno zorenje«

Predsednik ob dnevu državnosti sicer ocenjuje, da v Sloveniji »parlamentarno zorimo« in se ne poslabšujemo. »Imamo relativno visoko kulturo v DZ in smo sposobni sprejemati zahtevne odločitve, med drugim spreminjati ustavo,« je spomnil.

Dotaknil se je tudi uvedbe častne straže pred predsedniško palačo ob praznikih in pojasnil, da gre za kompromis med mnenjem, da mora stati vedno, in med mnenjem, da je ne sme biti. Vendar pa Pahor želi sporočiti, da nismo le narod kulture, ampak smo se morali večkrat tudi braniti.