Pahor je spomnil, da se sicer izogiba, da bi javno sprejemal posameznike ali skupine, ki se ne strinjajo z odločitvijo vlade ali DZ. Tokrat pa se mu zdi veliko število zbranih podpisov toliko zavezujoče, da se mora kot predsednik republike seznaniti z argumenti članov iniciativnega odbora.

Zakon v takšni obliki je nesprejemljiv

Predsednik SLS in eden od prvopodpisnikov peticije Franc Bogovič je poudaril, da nepremičninski zakon »v takšni obliki, v takšnih rokih in na takšen način, kot je bil sprejet«, ni sprejemljiv.

Podpredsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije in predsednik upravnega odbora zbornice Branko Meh je izpostavil škodljivost novega nepremičninskega davka za razvoj samostojnih podjetnikov ter mikro in malih podjetij. Po njegovih besedah je zakon do teh gospodarskih subjektov nepravičen.

»Vlada si je vzela premalo časa za kvalitetno preučitev odločitve,« je menil Mitja Štular iz Civilne družbe za pravično Slovenijo. Po njegovih besedah Slovenija s takšnim zakonom zamuja priložnost, da bi trg nepremičnin v celoti uredila na pregleden in sodoben način.

Občine se bodo soočile z izgubo fiskalne avtonomije

Nasprotovanje nepremičninskemu davku je na sprejemu pri predsedniku republike izrazil tudi predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj. Po njegovih besedah se bodo občine ob uvedbi davka soočile z izgubo fiskalne avtonomije. Predsednik iniciativnega odbora in župan Litije Franci Rokavec pa je opozoril, da davek občinam odvzema »razvojni instrument« in krepi centralizacijo.

Vodjo Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleša Primca je zmotil način sprejemanja nepremičninskega zakona. Kot je dejal, bi se morali tako pomembni zakoni sprejemati s konsenzom, ne pa s preglasovanjem v DZ.

Zakon je nepravičen in ustavno-pravno sporen v več pogledih

Predsednik Sindikata kmetov Slovenije Roman Žveglič pa je dejal, da je ključni problem pri obdavčitvi kmetijskih in gozdnih površin v tem, da njihovi lastniki niso absolutni oz. suvereni lastniki, saj gre za površine, ki so opredeljene tudi kot javno dobro.

Zakon o davku na nepremičnine je sicer po oceni podpisnikov peticije nepravičen in ustavno-pravno sporen v več pogledih, predvsem zato, ker bo davek temeljil na marsikje netočnih in nepravilnih evidencah nepremičnin pri Geodetski upravi RS in ker ne omogoča pritožbe.

SDS pred dnevi vložila zahtevo za oceno ustavnosti zakona

Državni zbor je zakon po vetu državnega sveta znova sprejel 29. novembra. Zakon bo uveljavljen s 1. januarjem 2014 in bo nadomestil nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč, davek od premoženja, pristojbino za vzdrževanje gozdih cest ter davek na nepremičnine večje vrednosti.

Opozicijska SDS pa je pred dnevi na ustavno sodišče vložila zahtevo za oceno ustavnosti zakona o davku na nepremičnine. SDS tudi predlaga, da ustavno sodišče do odločitve zadrži izvajanje zakona.