Pahor je spomnil, da je že v preteklosti posvaril pred možnostjo pojava nestrpnosti v politični govorici in možnostjo, da ta nestrpnost rodi tudi sovražni govor. »Tudi temu smo bili že priče v ravnanjih in izjavah v zadnjih tednih,« je ocenil.

Pozval k razumu in strpnosti

Do zdaj je kljub krizi obstajala elementarna politična strpnost, ki je omogočala dosegati rezultate, kakršno je današnje odprtje tehnološkega parka, je poudaril predsednik republike, ki je hkrati posvaril, da »če pa bomo zdaj, v času krize, deležni še poglobljenega nezaupanja, poglobljene nestrpnosti, sovražnega govora, mestoma morda v prihodnje tudi sporadičnega nasilja, taki otvoritveni dogodki ne bodo več mogoči«.

Prav zato je Pahor pozval vse k razumu, strpnosti in vzdržanju od besed in ravnanj, ki bi bile lahko razumljene kot žaljive: »Obnašajmo se v teh časih tako, da rečemo in storimo samo tisto, kar bi želeli od drugega slišati ali pri drugem videti, da bi storil, kar je dobro za nas.«

Pahor je še posebej izpostavil, da »ko kdorkoli od nas javno nastopi, mora razmišljati o posledicah svojih izjav ali ravnanj, zlasti če ima moč, da vpliva na razvoj dogodkov«.

Zdaj ni čas za poglabljanje medsebojnih razlik

Po njegovem ni težava v tem, da ljudje v času stisk demonstrirajo: »V svobodni državi ima vsakdo pravico organizirati zbor in povedati, kaj misli. Vsak od nas, ki v takem ali drugačnem smislu javno nastopa, pa se mora zavedati, da lahko njegove besede naletijo na navdušenje pri njegovih privržencih, lahko pa tudi na užaljenost pri njegovih nasprotnikih.«

Kot je dodal, zdaj ni čas za poglabljanje medsebojnih razlik, ki so v demokratični družbi »legitimne in jih je treba spoštovati in negovati«. Ob tem je izpostavil prav zgled družbe Hidria v prizadevanju vseh zaposlenih za skupni interes, kar bi si želel videti tudi v slovenski politiki. »Mislim, da je to mogoče, samo zavedati se je treba na eni strani resnosti razmer, na drugi strani pa naše odgovornosti, da jih pametno uredimo v prid interesa velike večine naših ljudi,« je še ocenil Pahor.

Smo na križišču - katero pot bomo izbrali?

Kot je opozoril, smo na križišču, kjer je zelo pomembno, v katero smer bomo krenili: »Ali bomo šli v smer poglabljanja političnih razlik in s tem morda tudi narodovega razkola, ali pa bomo prav zaradi razlik, ki jih je treba spoštovati, ob potrebni strpnosti krenili v smer iskanja tistega, kar nam je vendarle skupno.«

Pahor se je dotaknil tudi za četrtek napovedanega sestanka s predsedniki parlamentarnih strank, ki ga »navdaja z nekim previdnim optimizmom«. Poudaril je, da bo v okviru svojih pristojnosti »storil vse, kar je mogoče, da gre Slovenija skozi ta čas povečane politične negotovosti vendarle s političnim dogovorom o tistih nujnih ukrepih države, ki bodo zagotavljali elementarno stabilnost«.

Ob tem je predsednik omenil tudi sestanek s predstavniki Sazuja, ki bo v petek, ter izrazil željo po začetku procesa, ko bodo »skupaj z vsemi intelektualnimi močmi v tej državi« poskušali »poiskati neko vizijo slovenske države« v prihodnje.