Pahor je v izjavi za medije po kratkem srečanju z Josipovićem spomnil, da so vsi voditelji parlamentarnih strank na sestanku pri njem sredi februarja sprejeli dogovor, da bo DZ pravočasno ratificiral hrvaško pristopno pogodbo, ko bosta slovenska in hrvaška vlada našli primerno rešitev za vprašanje LB.

V Sloveniji dogovori nekaj veljajo

»V Sloveniji dogovori nekaj veljajo,« je poudaril Pahor, »zato lahko brez velikega tveganja rečem, da bo pristopna pogodba pravočasna ratificirana«.

Kot je dejal, vprašanje ratifikacije sicer ni enostavno, ker zahteva dvotretjinsko večino v parlamentu, »vendar lahko ob dovolj veliki politični potrpežljivosti, strpnosti, preudarnosti in odgovornosti upravičeno pričakujemo, da bo ta opravljena pravočasno«. »Na koncu vedno zmaga modrost,« je prepričan Pahor.

Dobra in politična volja za rešitev vprašanja ratifikacije

Josipović je dejal, da sta s Pahorjem izrazila močno podporo vladama, da najdeta optimalno rešitev za obe strani in da se vprašanje ratifikacije reši čimprej. »Za to obstaja dobra volja, politična volja v obeh državah,« je poudaril hrvaški predsednik.

Tudi Josipović ne dvomi v ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe v slovenskem parlamentu. »Tako Hrvaško kot Slovenijo so vodili in ju vodijo odgovorni ljudje in nimam nobenega razloga, da bi dvomil v to, da bodo naredili to, kar je najboljše za obe državi,« je poudaril.

Josipović je prvo srečanje s Pahorjem izkoristil tudi za to, da ga je povabil na obisk na Hrvaško. Oba sta se strinjala, da bo najboljša priložnost za to po sklenitvi dogovora o LB ali po ratifikaciji sporazuma.

Pusićeva meni, da je dogovor o LB možen že pred potrditvijo nove slovenske vlade

Hrvaška zunanja ministrice Vesna Pusić je v intervjuju za hrvaški radio v petek dejala, da bi Slovenija in Hrvaška lahko dosegli dogovor o rešitvi vprašanja nekdanje Ljubljanske banke (LB), še preden bi bila potrjena nova slovenska vlada in to kljub menjavi sogovornika na slovenski strani.

Po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina je Pusićeva dejala, da »smo prišli zelo blizu rešitvi ali modela reševanje in sedaj je potrebno to le še pripraviti in finalizirati«.

Kljub spremembam v Sloveniji in temu, da se je pojavil drug sogovornik, se pogovori nadaljujejo, je dejala.

»Absolutno ne bomo obupali. Dobrodošel je, kdorkoli že je pooblaščen, da zastopa Slovenijo in z njo ali z njim se bomo pogovarjali... morda celo dogovorili še pred glasovanjem o novi vladi« je menila.

Kot je dejala, je slovenski parlament izglasoval novo mandatarko Alenko Bratušek, ne pa še tudi njene vlade.

Janša ne bi iz upora skušal zakomplicirati ratifikacijo

Pravi tudi, da ne pričakuje, da bi premier, ki opravlja tekoče posle, Janez Janša iz upora poskušal zakomplicirati ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe za vstop v EU, saj je bil dogovor v grobem izklesan pod njegovo vlado.

Ne glede na to, ali bo rešitev dorečena še pred potrditvijo nove slovenske vlade ali pozneje, pa Pusićeva upa, »da bomo našli rešitev, ki bo sprejemljiva za obe strani, saj to je edina rešitev, ki bo držala vodo.«

Janša je sicer sredi februarja takrat še zunanjega ministra Karla Erjavca umaknil iz reševanja vprašanja nekdanje LB, za pooblaščenega predstavnika za to področje pa imenoval državnega sekretarja v svojem kabinetu Toneta Kajzerja.