V sklepu, ki ga je OZP sprejel brez glasu proti in ga predlaga poslancem v sprejetje na današnji izredni seji DZ, vladi predlagajo, naj na arbitražno sodišče pošlje omenjeni predlog, poslanci pa so še dodatno opredelili, kaj pričakujejo od arbitražnega sodišča.

"Republika Slovenija izjavlja, da je naloga arbitražnega sodišča določiti ozemeljski stik teritorialnega morja Republike Slovenije z odprtim morjem, torej ohranitev pravice Slovenije do stika z odprtim morjem, ki ga je imela na dan osamosvojitve 25. junija 1991," piše v sklepu, ki ga je po seji prebral predsednik OZP Jožef Horvat.

"Republika Slovenija bo kakršnokoli odločitev arbitražnega sodišča, ki ne bo zagotovila ozemeljskega stika teritorialnega morja republike Slovenije z odprtim morjem, v skladu s točko b prvega odstavka 3. člena in točko b 4. člena arbitražnega sporazuma, ki zagotavlja uresničitev vitalnega interesa Republike Slovenije, štela kot odločitev 'ultra vires', to pomeni, v nasprotju z mandatom arbitražnega sodišča," je v kratki izjavi še povedal Horvat.

Odbor je imel sicer na mizi predlog memoranduma A1, ki ga je v petek obravnavala vlada, po sobotni dopisni seji pa ga je poslala v DZ. Premier Janez Janša je v petek dejal, da vlada predlaga "malenkostne dopolnitve" predloga A, ki ga je pripravila strokovna skupina. Šlo naj bi torej za minimalno dopolnjeno različico osnovnega predloga.

Zunanji minister Erjavec je pred začetkom seje OZP menil, da je ta predlog škodljiv za slovenske interese, ker da ga je težko argumentirati. "Treba je vedeti, da bo arbitražno sodišče presojalo po mednarodnem pravu in zato je treba imeti prave argumente," je dejal v izjavi za novinarje.

Erjavec ni vedel povedati, kdo je pripravil novi predlog, ki je, kot je dejal, v petek "priletel" na sejo vlade, domneva pa, da so ga pripravili "tisti, ki se zbirajo okoli Zavoda 25. junij".

Pukšič o memorandumu: SLS na seji DZ ne bo podprl predloga OZP

SLS, ki ima šest poslancev, na današnji izredni seji DZ ne bo podprl predloga, ki ga je glede predmeta spora za arbitražo o meji s Hrvaško danes sprejel odbor za zunanjo politiko, če bo seveda ostal enak, je na novinarski konferenci dejal poslanec SLS in član odbora Franc Pukšič. Po njegovi oceni je namreč na seji DZ predlog še mogoče spremeniti.

Pukšič, ki je bil pri glasovanju v OZP danes edini vzdržan, je ob tem zavrnil izjavo zunanjega ministra Karla Erjavca po seji OZP, da je zmagala stroka nad politiko.

"Oba predloga je pripravljala stroka, enega na MZZ in drugega ekipa za zgodovino, pravičnost in pravo, ki jo je imenoval MZZ," je dejal Pukšič. Zanikal pa je, da bi drugi predlog pripravil Zavod 25. junij.

Ekipa za zgodovino, pravičnost in pravo je sicer podskupina posvetovalne skupine, ki jo je v pripravah na memorandum oblikoval MZZ.

Po oceni Pukšiča je predlog MZZ "precej neambiciozen, predlog podskupine pa točno takšen, kot mora biti, v skladu z vsemi zgodovinskimi dejstvi, pravnim nasledstvom od leta 1945".

Vodja poslanske skupine Mihael Prevc pa je povedal, da so v SLS "razočarani nad sklepi OZP, predvsem zato, ker je upoštevan samo en predlog". Kot je dodal, so v stranki prepričani, da "drugi predlog ponuja boljše pogajalske pozicije skupini, ki se bo pogajala o arbitražnem sporazumu".

Kot je dodal Prevc, so razumeli, da gre za iskanje kompromisa med dvema predlogoma. Po danes sprejetem sklepu na OZP pa se mu zdi obravnava v DZ nesmiselna in bi bilo bolje, "da bi vlada, ki je za to pristojna, že v petek odločila o enem od dveh predlogov oziroma poiskala kompromis med obema predlogoma".

Pukšič je še izrazil razočaranje nad ministrom Erjavcem, ker je pred poslance v OZP s predlogi prišel tako pozno, "tik pred oddajo". Po njegovem mnenju bi bilo prav, da bi tisti, ki so pripravljali memorandum, poslušali tudi sklepe, sprejete 5. januarja lani na OZP.

Pahor pričakuje, da bo memorandum pravočasno v Haagu

Predsednik republike Borut Pahor je danes izrazil pričakovanje, da bo Slovenija memorandum za arbitražo o meji s Hrvaško v "realnem času" poslala v Haag ter pri tem upoštevala mnenje mednarodnih pravnikov in sklep odbora DZ za zunanjo politiko. Pahor pričakuje podobno odločitev kot na odboru tudi na današnji izredni seji DZ.

V izjavi po današnjem prvem uradnem obisku na ministrstvu za obrambo ter v Slovenski vojski je Pahor menil, da to Slovenijo razbremenjuje "diskusije, ki je bila zelo aktualna v zadnjih dneh". Kot je poudaril, je zelo pomembno, da slovenska zunanja politika "govori z enim glasom".

Odbor DZ za zunanjo politiko je na današnji zaprti seji podprl predlog memoranduma, ki ga je pripravilo zunanje ministrstvo, o tem pa bo popoldne na zaprti seji razpravljal tudi DZ. Vlada mora memorandum v Haag poslati do prihodnjega ponedeljka.

Phor je izrazil še pričakovanje, da bo v kratkem "na primeren način" rešeno tudi vprašanje Ljubljanske banke. Ko bo dosežen dogovor glede tega vprašanja, po njegovem mnenju v DZ ne bo več nobenih zadržkov za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe z EU.

"Če bomo ostali osredotočeni na to, da enotno oblikujemo in uveljavimo stališča glede teh vprašanj, potem lahko znova računamo, da se bo slovenska politika v celoti osredotočila na tista vprašanja, ki so neposredno povezana s stiskami ljudi, in to so gospodarske in socialne teme," je še dejal Pahor.