Ministrska ekipa je z obravnavo osnutka nacionalnega reformnega programa za leti 2013 in 2014 začela 11. aprila, z njim pa se je dokončno seznanila v torek. Ministrstvo za finance je pooblastila, da ga posreduje v mnenje državnemu zboru in Ekonomsko-socialnemu svetu (ESS).

Vlada je glede vsebine ukrepov skrivnostna, vsekakor pa se ji mudi, saj namerava predlog reformnega programa v Bruselj poslati do 9. maja.

Znano je sicer, da se ukrepi tičejo reševanja javnofinačnih razmer, reševanja problema bank, privatizacije oz. umika države iz gospodarstva ter zagona gospodarstva in reševanja prezadolženosti podjetij.

Ukrepi naj bi se po neuradnih informacijah med drugim dotaknili dodatkov k pokojninam

Dvignili naj bi še obe stopnji davka na dodano vrednost - osnovno stopnjo za eno do dve odstotni točki, spodnjo pa za pol manj. Predvidevali naj bi tudi obdavčitev tistih, ki imajo denar v davčnih oazah, zvišali pa naj bi še nekatere druge davke, med drugim na sladke pijače.

Po nekaterih podatkih naj bi bilo govora tudi o odprodaji državnega premoženja, pri čemer se omenjata zlasti Zavarovalnica Triglav in Petrol, medtem ko mnenja o prodaji Telekom Slovenije niso enotna.

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je danes pojasnil, da reformnega programa še nima in tudi ne ve, kaj je v njem navedeno. Je pa povedal, da je SD na usklajevanjih predlagala tudi uvedbo davka na nepremičnine.

Kot je dejal Han, je na pogovorih o reformnem programu sprožil tudi vprašanje znižanja števila občin, vendar ne ve, če je ta ukrep naveden v predlogu reformnega programa. Temu ukrepu bi sicer sledila prilagoditev zakonodaje in dogovor s pristojnimi institucijami.

Sicer gre sklepati, da so v reformnem programu navedeni predlogi ukrepov, na osnovi katerih bodo pripravili izvedbene zakone.

Han pričakuje, da bo vlada predlog nacionalnega reformnega programa najprej predstavila ESS, nato pa še koaliciji in opoziciji. Upa, da se bo to zgodilo »če ne v urah, vsaj v prihodnjih dneh«.

Nacionalni reformni program je v teh časih ključen za oblikovanje jasnega sporočila, da je sposobna Slovenija sama rešiti svoje nakopičene težave

O nacionalnem reformnem programu naj bi v četrtek razpravljal celoten parlamentarni vrh, koalicija in opozicija, v petek pa naj bi bil tudi na mizi članov ESS.

Koalicija naj bi ukrepe dorekla in predstavila na srečanju, ki naj bi bilo predvidoma 6. maja. Reformni program bo zatem potrdila še vlada in ga predvidoma še maja skupaj s programom stabilnosti poslala v Bruselj.

Nacionalni reformni program je del cikla tesnejšega usklajevanja ekonomskih in javnofinančnih politik ter strukturnih reform članic EU, t.i. evropskega semestra.

Evropska komisija na podlagi ocene reformnega in proračunskega načrta za vsako od članic pripravi priporočila, o katerih nato razpravljajo tudi članice unije. Lani je komisija Slovenijo opozorila, da se bo morala pri reformah in urejanju javnih financ bolj potruditi.

Nacionalni reformni program je v teh časih, ko se je Slovenija znašla v vrtincu špekulacij tujih medijev in finančnih trgov, da bi utegnila biti naslednja članica evrskega območja v vrsti za mednarodno pomoč, skupaj s programom stabilnosti ključen za oblikovanje jasnega sporočila, da je sposobna Slovenija sama rešiti svoje nakopičene težave.