Cena premoga je namreč ključna za ekonomiko poslovanja šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6). Potem ko je bila ena od zavez za državno poroštvo, da bo cena premoga znašala 2,25 evra za gigajoul, je zdaj jasno, da je ta cena nedosegljiva.

Bistveni podatki pri Tešu 6, ki jih "moramo ta mesec razčistiti", so povezani z energentom, torej premogom, saj je ta ključen za poslovanje tako šestega bloka kot Teša v prihodnosti, je ob robu današnjega obiska v poslanski skupini PS dejal Omerzel, ki je poslancem PS predstavil odgovor na interpelacijo - to sta sicer vložili poslanski skupini SDS in NSi.

Odločitev prvič na podlagi pravih številk?

Po ministrovih pojasnilih je vlada na zadnjih treh sejah na zaprtem delu obravnavala tako projekt kot Teš in vpliv na celotno skupino Holding Slovenske elektrarne (HSE). Pred dokončno odločitvijo o nadaljnjih korakih pa želi imeti Omerzel na mizi prave številke.

"Ključno je, ne glede na odločitev, da se bo ta vlada po mojem vedenju prvič v zgodovini te investicije odločila na pravih številkah," je poudaril in dodal, da se bo "potrudil", da tudi poslancem in pozneje slovenski javnosti prestavi realnost, tiste številke, ki so prave, brez "politične všečnosti".

Omerzel je spomnil, da je bilo pri tej zdaj na 1,428 milijarde evrov ocenjeni naložbi, plačanih že skoraj 1,1 milijarde evrov.

Ključna je cena premoga

Teš je za financiranje projekta pri Evropski investicijski banki (EIB) najel 440 milijonov evrov vredno posojilo z državnim poroštvom in 110 milijonov evrov posojila z bančno garancijo, medtem ko je posojilo Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) vredno 200 milijonov evrov.

(foto: Tomaž Skale)

Tako EIB in EBRD sta danes na vprašanja STA glede trenutnega dogajanja v Sloveniji v zvezi s Teš 6 odgovorili, da razmere spremljata, a se v to zgodbo ne mislita spuščati in da bosta ukrepali le na podlagi določil posojilne pogodbe.

Država je sicer v zameno za poroštvo pri posojilu EIB postavila več pogojev, med njimi, da investicija ne sme preseči 1,3 milijarde evrov, cena premoga pa da ne sme preseči 2,25 evra za gigajoul.

Da je za dobičkonosnost Teša 6 ključna cena premoga, je nedavno v pogovoru za STA dejal že generalni direktor HSE Blaž Košorok. Takrat je pojasnil, da so to, da cena 2,25 evra na gigajoul, ni dosegljiva, ugotovili konec oktobra. Kot je poudaril, je vprašanje, ali je sploh kdaj bila dosegljiva. Cena 2,25 evra v celotnem obdobju ni dosegljiva in je višja, od 2,7 evra v letošnjem letu, pa navzdol do 2,4, 2,3 evra.

Košorok: Premog naj bo čim cenejši

Kot je tedaj še dejal Košorok, HSE zahteva, da je ta cena čim nižja, kar pa bo moral Premogovnik Velenje s statusnimi in strukturnimi ukrepi doseči. Po njegovih besedah pa bo moral najprej odprodati poslovno nepotrebno premoženje in se začeti ukvarjati s svojo osnovno dejavnostjo, to je kopanjem premoga.

Direktor Teša Peter Dermol pa je v pogovoru za STA poudaril, da ima Teš podpisano dolgoročno tripartitno pogodbo med HSE, Tešem in Premogovnikom Velenje, v kateri je določena cena premoga. Ta pogodba je še vedno veljavna in Teš pričakuje, da jo bodo pogodbeni partnerji spoštovali, je še dodal.