NSi v koaliciji z Janšo ali brez njega

NSi ostaja v koaliciji Janeza Janše, je pa zanje sprejemljiva tudi možnost, da v isti koaliciji SDS predlaga novega mandatarja, je potem, ko je DL Janšo pozvala k odstopu in zagrozila z izstopom iz koalicije, povedala predsednica NSi Ljudmila Novak. Če bi Janša šel po zaupnico v DZ, pa bi ga, tako zagotavlja Novakova, NSi podprla.

Novakova pravi, da se NSi predčasnih volitev ne boji. "Naredili bomo vse, da izboljšamo rezultat zadnjih volitev," je dejala. A če bi do njih prišlo, Novakova meni, da "se začne tudi neka prenova desnega političnega pola".

Virantov ultimat Janši: Za odstop mu dajejo deset dni

V NSi sicer ocenjujejo, da je treba na nastali položaj gledati predvsem državotvorno. Novakova je v spomnila, da so ob podpisu koalicijske pogodbe sklenili izvesti reforme, sedaj pa da so na dobri poti, da jih tudi dokončajo.

Reforme je treba speljati do konca

"Če gledamo državotvorno na nastali položaj, potem se moramo odločiti za to, da reforme speljemo do konca," je prepričana. Med projekti izpostavlja zlasti ustanovitev državnega holdinga in slabe banke. Ta projekta bosta po njenem "obrodila dobre sadove, zlasti z vidika urejanja bank". A Novakova poudarja, da je odločitev glede nadaljevanja z reformami - po pozivu DL - v rokah Janše in SDS. NSi bi po zagotovilih predsednice ostala v koaliciji tudi z Janšo.

Kraljič: Formalnih pogovorov z mano ni bilo

Zato Novakova upa, da "bomo vendarle uspeli in da bo tudi SDS konstruktivno pristopila k reševanju te težave".

V morebitno novo koalicijo, z namenom, da se izognejo predčasnim volitvam, NSi verjetno ne bi šla. O tem bi sicer odločali organi stranke, vendar pa Novakova zagotavlja, da NSi ne bi šla v koalicijo s PS.

Erjavec ni bil presenečen

Prvaka DeSUS Karla Erjavca poziv DL premierju Janezu Janši k odstopu ni presenetil, kaj se bo zgodilo s koalicijo, pa da je težko napovedati. Ocenjuje, da se lahko zgodijo predčasne volitve, ki po Erjavčevih besedah ne bi bile katastrofa, medtem ko se mu zdi koalicija z drugim mandatarjem malo verjetna. Tudi za tehnično vlado ni interesa, pravi.

Černač, Gorenak, Vizjak in Turk o podpori Janši: Država ne sme biti talec za dosego političnih ciljev

DeSUS bo na ponedeljkovem izvršnem odboru preučil politični položaj in preučil, katera možnost je najboljša za Slovenijo. "Želeli bi, da ta politična kriza mine s čim manjšimi praskami, saj smo v občutljivem obdobju," je dejal Erjavec.

DL je z današnjim "ultimatom zaprla določena vrata"

Izvršni odbor DeSUS bo v ponedeljek razpravljal tudi o možnosti, da bi SDS predlagal drugega mandatarja za isto koalicijo. Vendar Erjavec poudarja, da bi v tem primeru morali predlagati nekoga, ki bi ga sprejeli vsi koalicijski partnerji in bi Slovenijo lahko potegnil iz krize. V ta scenarij pa ne verjame.

DeSUS bo preučil tudi možnost morebitne nove koalicije, če Janša ne odstopi. Glede na vse blokade po besedah Erjavca za tehnično vlado ni nobenega interesa, DL pa je z današnjim "ultimatom zaprla določena vrata". Se pa strinja, da je na potezi tudi predsednik vlade, čeprav "iz prvih odzivov SDS vidimo, da ne nameravajo sami povleči kakšne poteze, temveč čakajo na DL, da vložijo podpise za konstruktivno nezaupnico vladi".

Predčasne volitve niso težava

Erjavec je še zatrdil, da predčasne volitve za DeSUS niso težava. Prepričan je, da bodo dosegli lep rezultat.

Prvak DeSUS je ponovil, da bi morala zaradi ugotovitev protikorupcijske komisije odstopiti tako premier Janša kot župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković. Kongres PS je sicer sprejel predlog Zorana Jankovića, da do naslednjega volilnega kongresa, ki bo še letos, zamrzne funkcijo predsednika stranke.

Po Erjavčevih besedah pa bodo ljudje "slej ko prej - če ne drugače, na volitvah -, ocenili, ali je bilo ravnanje Jankovića ustrezno".

V ponedeljek sklicana seja glavnega odbora SLS

SLS bo v ponedeljek na seji glavnega odbora dala jasne odgovore na vprašanje, "kako in na kakšen način postaviti osnove za vzpostavitev zaupanja v slovensko politiko". "To nalogo mora opraviti politika sama," je na družbenem omrežju Twitter zapisal predsednik SLS Radovan Žerjav. S tem se je tudi odzval na današnje dogajanje v DL in PS.

V SLS se namreč danes predvidoma ne bodo širše odzvali na odločitev Zorana Jankovića, da zamrzne funkcijo predsednika PS, ter na pozive sveta DL, ki pričakuje, da bo premier Janez Janša odstopil kot premier, SDS pa predlagala novega mandatarja. Janši v DL ponujajo tudi možnost, naj gre v DZ po zaupnico. Če ne bo storil ničesar, pa napovedujejo izstop iz koalicije.

Je pa Žerjav po četrtkovi seji izvršilnega odbora stranke dejal, da v tem hipu SLS še ne bo sprejela odločitve glede ostanka ali izstopa iz koalicije, saj si želijo vzeti nekaj dni za razmislek. S tem so po njegovih besedah dali tudi čas največjima parlamentarnima strankama, da še enkrat razmislita, ali je pravilno njuno stališče, ko sta po ugotovitvah protikorupcijske komisije, ki Janši in Jankoviću očita kršenje protikorupcijske zakonodaje, podprli svoja voditelja.

Žerjav razočaran

Obenem je Žerjav dejal, da je razočaran in se mu zdi nekorektno, da SDS, ki ima po njegovih ocenah velik problem s poročilom komisije, postavi svojo koalicijsko partnerico v položaj, ko bo ta odgovarjala za vse posledice v tej državi, ni pa kriva ničesar.

Poudaril je tudi, da ga vse, kar se dogaja, še posebej utrjuje v prepričanju, da je bila njegova odločitev, da na kongresu SLS 2. marca ne bo kandidiral za predsednika stranke, hudičevo pravilna. Želi pa si, da bodo vendarle vsi skupaj v teh prihodnjih dneh ljudem znali pokazati, da vsi skupaj niso povampirjeni, skorumpirani politiki.

Lukšič: Potezi DL in PS le podaljšujeta agonijo

Današnji potezi DL in Zorana Jankovića oziroma PS ne prispevata k reševanju politične krize, ampak le podaljšujeta agonijo, je dejal predsednik SD Igor Lukšič. Kot pravi, se po eni strani razmere razčiščujejo, kar zadeva položaj posameznih strank in voditeljev, po drugi strani pa se "zadeva stopnjuje", ker nihče ne potegne poteze.

Po besedah Lukšiča bo na razplet treba čakati še deset dni in šele potem se bo videlo, ali bo DL ukrepala ali ne. Kar zadeva PS, pa imamo po njegovem mnenju opravka "s popolnim nerazumevanjem situacije" ne le predsednika stranke in župana Zorana Jankovića, "ampak imamo tu cel kongres stranke, ki ne razume situacije, niti ne razume njihovega poslanstva".

Ne, kaj si kdo želi, ampak kaj Slovenija potrebuje

"Ni vprašanje, kaj si kdo želi, ampak kaj Slovenija potrebuje," je povedal Lukšič in dodal, da je po javnomnenjskih raziskavah in meritvah sodeč nasprotovanje med voljo ljudi in vladno politiko izrazito veliko. Zadnje poročilo Komisije za preprečevanje korupcije je "samo pika na i v vsej tej zgodbi", meni.

Odločitev o odstopu z mesta predsednika stranke in premiera je Janševa odločitev, a ima za sabo podporo stranke. Odstopi sicer lahko vsak trenutek, ampak takrat, ko je bil trenutek za to, da bi skrajšal agonijo, se za odstop ni odločil, poudarja Lukšič.

Po njegovih besedah mora biti na čelu vlade nekdo, ki gre na volitve ter dobi zelo visoko podporo za svoj program in sestavo ekipe. Na čelu strank pa morajo biti "ljudje, ki se hočejo iti kredibilno politiko", je dejal Lukšič, ki si za partnerje v politiki želi ljudi, ki jim je "res več do Slovenije kot do lastnih žepov".

Tehnična vlada pomeni le zamenjavo konjev, jezdeci pa ostanejo isti

Ponovil je, da za SD tehnična vlada pomeni le zamenjavo konjev, medtem ko jezdeci ostajajo isti. Velika večina v DZ in precejšnji del vlade po besedah Lukšiča ne uživajo zaupanja javnosti, zato ne morejo ostati na oblasti. Kot pravi, je potrebna neka nova parlamentarna večina, ki bo znala izbrati kredibilno vlado, da bo šla lahko Slovenija ven iz recesije. "Če se to ne bo zgodilo, bomo bredli po blatu in kot država šli samo še bolj navzdol," je dodal.

V SD se sicer z nobeno od strank ne pogovarjajo o možnih političnih scenarijih. Večina v parlamentu se je namreč odločila za program, ki zanje ni dober, ki se je pokazal kot zelo slab in ga ljudje tudi ne podpirajo. "Nimamo se s kom pogovarjati," je še povedal Lukšič.