Komisija za preprečevanje korupcije je v torek objavila poročilo, v katerem premieru in predsedniku SDS Janezu Janši ter ljubljanskemu županu in predsedniku PS Zoranu Jankoviću očita kršitev protikorupcijske zakonodaje.

Prvi je v oddaji Odmevi na TV Slovenija sicer priznal nekatere zamude pri prijavi premoženja, povečini pa je očitke komisije zavrnil, tudi tistega, da naj bi se njegovo premoženje nesorazmerno povečalo za 210.000 evrov. Nobena številka ni nepojasnjena, so pa nekatere v poročilu zmanipulirane, je dejal.

Tudi Janković je danes zavrnil očitke o kršenju zakonodaje. Poudaril je, da pri njem ni prišlo do povečanja premoženjskega stanja, pač pa se je spreminjala le oblika premoženja. Zatrdil je, da je bilo poslovanje občine zakonito in transparentno ter da je komisiji posredoval vse zahtevane podatke.

V Komisiji za preprečevanje korupcije pa v današnjem odgovoru zagotavljajo, da je komisija zavezancema dala možnost, da se v postopku izjasnita o odprtih vprašanjih in očitkih, vendar sta to po njeni oceni storila »nepopolno, necelovito, nerazumljivo«.

Napovedujejo tudi, da bo komisija »ne glede na poskuse diskreditacije in manipulacije s podatki in ugotovitvami iz poročila spoštovala veljavni pravni red, človeško dostojanstvo obeh zavezancev« in da se »na te neutemeljene in neupravičene izjave ne bo odzivala - oziroma jih razčiščevala prek medijev«.

Obenem v komisiji pojasnjujejo, da so bili že med nadzornim postopkom zaznani sumi posameznih kaznivih dejanj. »V tem delu se pričakuje nadaljnji postopek za to pristojnih organov skladno z zakonom,« je zapisano v sporočilu za javnost.

Kot še navajajo, je njihova ugotovitev dokončna. »Vsako sklicevanje na kazenske postopke, pravnomočne sodne odločitve in domnevo nedolžnosti v tem primeru pomeni zavestno manipulacijo in usmerjanje pozornosti oz. vzbujanje vtisa, da odločitev in ugotovitve komisije še niso dokončne,« pišejo v komisiji.

V komisiji pojasnjujejo tudi nekatere konkretne očitke Janši in Jankoviću. Tako na Janšev očitek, da komisija pri prodaji zemljišča upošteva podatke geodetske uprave, pri nakupu pa tržno ceno, odgovarjajo, da je bil podatek geodetske uprave zgolj eden od elementov ocenjevanja vrednosti nepremičnine.

Odgovarjajo pa tudi na Jankovićevo pojasnilo, da se ni spreminjala višina, pač pa zgolj oblika njegovega premoženja. Razlika med tem, če ima zavezanec odprto terjatev ali če dobiva denar na transakcijski račun, je »po oceni komisije jasna vsakemu povprečno razumnemu človeku«.

Obenem na komisiji še potrjujejo, da so pred objavo poročila z njegovimi ugotovitvami seznanili predsednika republike Boruta Pahorja in predsednika DZ Gregorja Viranta.