»Pričakovali smo odziv v stilu slovenske politične folklore, upali pa na odziv, ki bi kazal na spoštovanje neodvisnih nadzornih institucij, kar je značilno za delujoče demokracije,« so nam na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) odvrnili na vprašanje, ali so v premoženjski aferi Janša-Janković pričakovali odziv obeh akterjev v slogu »nič nisva kriva«. Poudarili so tudi, da so v postopku nadzora nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank vsem zavezancem omogočili vse postopkovne pravice, ki jim gredo po ustavi in zakonu. Premier Janez Janša je namreč zatrdil, da so mu bile te pravice kratene.

Pomisleke glede ugotovitev KPK v zvezi s premoženjskim stanjem njihovega predsednika Zorana Jankovića imajo tudi v Pozitivni Sloveniji (PS). Poslanka Maša Kociper je za STA ocenila, da si Janković »zasluži, da na sodišču dokaže svojo nedolžnost in opere svoje ime«, in opozorila, da ima po ustavi vsakdo možnost sodnega varstva, v konkretnem primeru pa za tako močne obsodbe KPK ni nobenega pravnega sredstva. Tudi predsednica NSi Ljudmila Novak je poudarila, da je treba počakati na ugotovitve organov pregona, da bodo torej šele te potrdile ali ovrgle nepravilnosti in nezakonitosti, ki jih je izpostavila KPK. Protikorupcijsko komisijo smo zato vprašali, ali v konkretnem primeru njihove ugotovitve ne zadostujejo za ukrepanje (za odstop) in ali je res treba čakati na pravnomočno sodbo. Takole so nam odgovorili: »Komisija je edini organ, ki je v državi pristojen in ustanovljen za nadzor nad premoženjskim stanjem javnih funkcionarjev, za uveljavljanje zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK) ter ugotavljanje kršitev. Te je komisija v konkretnem primeru ugotovila, njena ugotovitev pa je dokončna. Kršitev ZIntPK ne morejo in ne bodo preverjali policija, Durs ali tožilstvo. Kršitve ZIntPK namreč niso kazniva dejanja ali kršitve davčnih predpisov. Poročilo torej vsebuje ugotovitve o kršitvah ZIntPK in vsako sklicevanje na kazenske postopke, pravnomočne sodne odločitve in domnevo nedolžnosti v tem primeru pomeni zavestno manipulacijo in usmerjanje pozornosti oziroma vzbujanje vtisa, da odločitev in ugotovitve komisije še niso dokončne.« Ob odziv SDS in PS na ugotovitve protikorupcijske komisije so se včeraj ostro obregnili tudi v Stranki za trajnostni razvoj Slovenije (TRS) in njunim članom očitali, da strankarske etične vrednote vsiljujejo vsej državi. »V TRS ne nasprotujemo, da si politične stranke izbirajo vodilne ljudi po svoji volji, pa če so še tako zapleteni v korupcijo in kriminal. Nasprotujemo pa, da svojo neetično držo vsiljujejo državi in državljanom.

Prepričani smo namreč, da morata oba predsednika omenjenih strank odstopiti s svojih državniških položajev, saj lahko njihovo integriteto ocenjujemo le državljani Slovenije in za to pristojne institucije, ne pa članstvo posamezne stranke,« so med drugim zapisali v TRS.