Tudi v srednji šoli se bo število dijakov, ki so upravičeni do malice, bistveno povečalo, saj bo subvencijo malice na novo pridobilo 34.204 dijakov, so sporočili z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.

Pozitivne odločbe, ki so jih centri za socialno delo izdali po uradni dolžnosti, bodo tako v naslednjih dneh prejeli vsi upravičenci, ki so imeli konec decembra lani veljavno odločbo o otroških dodatkih ali o štipendiji. Hkrati pa njihovi dohodki ne smejo presegati 53 odstotkov (to velja za pridobivanje subvencij za učence) oziroma 64 odstotkov (velja za dijake) neto povprečne plače na osebo.

Če njihov dohodek na družinskega člana presega ta cenzus, pa odločbe ne bodo prejeli in do subvencije tudi niso upravičeni.

Nov zakon o šolski prehrani je DZ sprejel konec decembra lani. Zakonsko besedilo, ki ga je pripravilo ministrstvo za izobraževanje v sodelovanju z ministrstvom za delo, tako bistveno spreminja določila, ki jih je leta 2011 vseboval zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev.

S sprejetjem zakona je namreč do brezplačne malice upravičenih polovica vseh osnovnošolcev in tretjina dijakov, desetina osnovnošolcev pa bo upravičena tudi do brezplačnega kosila.

Dodatna sredstva za šolsko prehrano je državni zbor zagotovil ob sprejemanju proračunskih dokumentov, in sicer v vsakem od prihodnjih dveh let po dodatnih skoraj 24 milijonov evrov.

Vlada soglaša z razpisi za vpis v študijske programe

Vlada je dala tudi soglasje k vsebini razpisov za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v študijskem letu 2013/2014. Skupaj gre za 25.173 vpisnih mest za redni in izredni študij, pri čemer je vlada sledila predlogu pristojnega ministrstva, po katerem se za petino znižuje število vpisnih mest na družboslovju in humanistiki.

Vpisna mesta razpisujejo štirje javni visokošolski zavodi: Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru, Univerza na Primorskem in Fakulteta za informacijske študije v Novem mestu, ter 13 zasebnih visokošolskih zavodov s koncesijo, so zapisali na uradu vlade za komuniciranje (Ukom).

Skupaj gre za 25.173 vpisnih mest, od tega je dala vlada soglasje za 19.095 mest za redni študij in 6078 mestom za izredni študij. Razpisanih je bilo skupno 23.376 mest za državljane Slovenije in držav EU, od jih je 19.815 za vpis v prvi letnik in 3.387 za nadaljevanje študija v višjih letnikih po merilih za prehode. Za tujce in Slovence brez slovenskega državljanstva je razpisanih 1.797 mest, 174 pa jih je razpisanih za vzporedni študij in za diplomante.

V primerjavi s predlogom vpisnih mest, kot so jih posredovali visokošolski zavodi, je vlada sprejela 880 manj mest za vpis v prvi letnik rednega študija. Na Univerzi v Ljubljani je razpisala 532 mest manj, na Univerzi v Mariboru 243 mest manj in na Univerzi na Primorskem 105 mest manj.

V primerjavi z razpisom za leto 2012/2013 je za študijsko leto 2013/2014 vlada sprejela 2063 mest manj za vpis v prvi letnik rednega študija, 558 mest manj za vpis v prvi letnik na izrednem študiju, 49 mest manj za tujce in Slovence brez slovenskega državljanstva ter 922 mest manj za vzporedni študij in diplomante, so še zapisali na Ukomu.