Zahtevo in pobudo za oceno ustavnosti zakona o Slovenskem državnem holdingu so konec januarja na ustavno sodišče vložili Zveza reprezentativnih sindikatov Slovenije, Združenje svetov delavcev slovenskih podjetij, skupni svet delavcev skupine HSE in svet delavcev Slovenske odškodninske družbe.

Predlagatelji trdijo, da je zakon v delu, ki ureja sestavo nadzornega sveta in uprave, v nasprotju z ustavo. V nadzornem svetu Slovenskega državnega holdinga namreč ni predvideno mesto za predstavnika delavcev družbe. Vendar pa je imel zakonodajalec za takšno določbo razumne in utemeljene razloge, je menila predstavnica zakonodajno-pravne službe DZ.

Slovenski državni holding namreč ni običajna gospodarska družba, katere namen bi bilo zgolj pridobivanje dobička. Takšna posebna pravna narava utemeljuje posebno sestavo nadzornega sveta in uprave, je dejala. Slovenski državni holding, na katerega se bo preneslo upravljanje z vsemi naložbami države, po njenih besedah prav tako ni primerljiv z drugimi gospodarskimi družbami, ki jih je ustanovila država.

Mavko: Obstajajo še drugi načini sodelovanja delavcev pri upravljanju podjetij

Vlada ima podobno mnenje. Kot je povedal Mitja Mavko s finančnega ministrstva, obstajajo še drugi načini sodelovanja delavcev pri upravljanju podjetij, denimo prek sveta delavcev ali delavskega zaupnika.

Odbor za finance je za obravnavo na redni junijski seji pripravil tudi predloge novel zakonov o finančnih konglomeratih, o bančništvu in o zavarovalništvu, ki se vsak v svojem delu usklajujejo z evropskim pravnim redom. Gre za manj zahtevne spremembe, zato vlada predlaga sprejem po skrajšanem postopku.

Finančni konglomerati so skupine s poslovnimi modeli, ki združujejo nudenje storitev in produktov v različnih sektorjih finančnih trgov. V Sloveniji imamo dva finančna konglomerata: okoli Zavarovalnice Triglav in KD, je povedal Mavko.

Člani odbora so predlog novele zakona o finančnih konglomeratih skupaj z več dopolnili, ki jih je koalicija pripravila na podlagi pripomb zakonodajno-pravne službe DZ, sprejeli brez razprave. Gladko so podprli tudi predloga novel zakonov o bančništvu in zavarovalništvu, v katera se na podlagi evropskih direktiv prav tako vnaša dodaten nadzor na najvišji ravni skupine. Dodatno je cilj sprememb zakona o zavarovalništvu odpraviti nekatere administrativne ovire.