Matjaž Han (SD) je spomnil, da je vlada klasifikacijo dvakrat popravila in da so poslanci zadnjo različico prejeli šele v četrtek. Poleg tega je vlada s konstruktivno nezaupnico izgubila zaupanje in opravlja samo še tekoče posle.

Han je zatrdil tudi klasifikacija, ki bo imela pomemben vpliv na nadaljnji razvoj Slovenije, ni usklajena s socialnimi partnerji, medtem ko vlada snuje upravljanje z državnimi naložbami, pa propadajo podjetja.

Hanov predlog je podprla tudi Renata Brunskole (PS). Ta se je poleg tega vprašala, zakaj je sploh bila sklicana nujna seja odbora, če je terminski program dela DZ za mesec marec predvideval, da bosta ti dve točki na marčni seji DZ, na matičnem delovnem telesu pa 13. marca.

Poslovnik po njenih besedah sicer res dovoljuje, da se pod določenimi pogoji in res v nujnih primerih seja skliče tudi prej. A v tem primeru ni tako, zato za sklic nujne seje po njenem prepričanju ni upravičenih razlogov.

Proti preložitvi seje so bili v SDS in SLS. Damjana Petavar Dobovšek (SDS) je menila, da ni prav nobenega razloga za preložitev seje in da razmere na trgu čimprejšnji sprejem klasifikacije celo narekujejo. Roman Žveglič (SLS) pa je menil, da se s konstruktivno nezaupnico svet in ustavil in da je treba zakonske roke spoštovati.

Državni sekretar na ministrstvu za finance Marko Pogačnik je opozoril, da preložitev razprave o teh dveh dokumentih le še podaljšuje kalvarijo upravljanja z državnimi naložbami.

Zatrdil je, da so v vladi o klasifikaciji opravili pogovore z poslanskimi skupinami, obravnavali pa so jo tudi socialni partnerji. Popravljena klasifikacija je tudi posledica upoštevanja pripomb.

V klasifikaciji, ki je podlaga za prenos naložb na holding, so naložbe države razvrščene na strateške, pomembne ter portfeljske. V strateških naložbah bo država zadržala 50 odstotkov plus eno delnico ali pustila lastniški delež nespremenjen, v pomembnih bo ohranila 25 odstotkov plus eno delnico, v portfeljskih naložbah pa holding ni obvezan ohraniti kontrolnega deleža.

Vlada je predlog klasifikacije sprejela v začetku februarja, z njim pa je v javnosti povzročila precejšnje razburjenje. Med drugim je pozvala k pospešitvi postopkov za začetek prodaje naložb v vsaj treh družbah, med drugim v Telekomu Slovenije, Petrolu, Zavarovalnici Triglav in Adrii Airways.

Poleg tega je Luko Koper in Slovenske železnice umestila med pomembne naložbe, Družbo za avtoceste v RS (Dars) in Krko pa med portfeljske naložbe.

V sredo je vlada v luči odzivov javnosti in po pogovorih s poslanskimi skupinami sprejela prenovljen predlog klasifikacije z več spremembami. Državni naložbi v Krko in Luko Koper sta zdaj uvrščeni med strateške naložbe, tako kot Dars in Pošta Slovenije.

V četrtek je nato sprejela še en popravek. V najnovejši različici je naložbo v Slovenske železnice s seznama portfeljskih naložb umestila na seznam strateških naložb.

Vlada je v sredo sprejela tudi predlog smernic upravljanja naložb, v katerem so določena načela in cilji pri upravljanju državnih naložb.

Oba dokumenta mora potrditi DZ.