Špela Pršin Mlakar je povedala, da bo glavna tema petkovega dogodka demokratizacija, zaradi velikega interesa javnosti pa bodo spregovorili tudi o nekaterih drugih temah. »Prvi del predavanja bosta dva predavatelja govorila o neposredni demokraciji. Širši javnosti želimo predstaviti, kaj to pravzaprav pomeni. V ustavi imamo zapisano, da ljudstvo odloča na neposreden način, kar pa je daleč od tega, kar bi si mi želeli,« je pojasnila Pršin Mlakarjeva.

Od prejšnjega petka naprej je jasno, da bo imelo ljudstvo še manjši vpliv na odločanje, zato Pršin Mlakarjeva dodaja, da so ravno zaradi tega na dogodek povabili tudi politike. Spomnila je tudi, da pred meseci, ko je predsednik DZ prvič vabil na pogovore o neposredni demokraciji, predstavniki Mreže za neposredno demokracijo niso bili povabljeni. »Takrat smo obljubili, da bomo sami organizirali dogodek, kamor bomo mi, torej civilna družba, povabila politike. Zaenkrat so se nekateri že odzvali, predvsem iz državnega sveta, pa tudi iz državnega zbora,« nam je še zaupala, ni pa hotela izdati imen udeležencev razprave iz političnih krogov. Dodala je tudi, da je ideja za petkov dogodek prišla s strani Primorskih Puntarjev, združenja vstajniških skupin Primorske.

Sobotna seja Skupščine v luči vseevropskih protestov

Rok Zavrtanik pa na sobotni 1. redni seji Skupščine ljudstva RS pričakuje manj ljudi kot v petek. V Ljubljani bodo v soboto potekali tudi protesti v okviru vseevropskih demonstracij proti bruseljski trojki, v zavezništvu 6. maj pa so poudarili, da bodo pri protestih tokrat sodelovali na konstruktiven način, »z iskanjem vsebinskih alternativnih rešitev za izhod iz krize in v duhu solidarnosti ter skupnega dobrega«.

Govorili bodo tudi o viziji Skupščine, njenih prednostnih nalogah in o povezovanju med vstajniškimi in civilnodružbenimi skupinami, sledilo pa bo delo po skupinah o alternativnih predlogih reševanja in spodbujanja slovenskega podjetništva in gospodarstva.

Radi bi delovali združevalno

V zavezništvu želijo biti združevalni, še dodaja naša sogovornica. »Nočemo biti celica, ki bo organizirala, želimo biti podpora oziroma platforma, na kateri se bo dalo organizirati, nekakšna virtualna pisarna za slovensko ljudstvo. Radi bi konstruktivno delovali, mislim pa, da morajo protestne in vstajniške akcije morajo potekati vzporedno,« je povedala.

Zavrtanik pa meni, da so protesti na ulici zgolj »ena od oblik izražanja potrebe po preobrazbi družbe in njenih institucij, predvsem pa korupcije in sprenevedanja, ki sta vsesplošno razširjena po slovenskem prostoru«. Po njegovem so glavne ambicije prihajajoče skupščine samoorganizacija in začetek artikuliranja na organiziran in prodoren način ter postavitev jasnih ciljev.

Zavrtanik si želi, da bi zavezništvo 6. maj postalo kolektiv, ki bo kos izzivom časa, kako velik korak pa je takšno povezovanje, pa se bo po njegovem videlo šele čez čas. »Slovenci nismo vajeni sodelovati, znani smo kot ljudstvo, ki lahko funkcionira na individualnih ravneh, kot kolektiv pa imamo težave z medsebojnim povezovanjem in zaupanjem,« razmišlja. Verjame pa, da je skupščina zgodovinsko nujna.

Simbolen pomen skupščine v Ajdovščini

Da bosta dogodka potekala v Ajdovščini, natančneje v Dvorani prve slovenske vlade, so se organizatorji med drugim odločili tudi zaradi velikega simbolnega pomena tega kraja. Rok Zavrtanik spominja tudi na dejstvo, da se je prav na slovenskem Primorskem z gibanjem TIGR pojavila prva oblika odpora proti fašizmu na svetu. »To je šele začetek, upamo, da se bo to razširilo na vse slovenske regije in da bomo zbudili uspavano ljudstvo,« napoveduje Pršin Mlakarjeva, ki tudi upa, da bi bile nadaljnje skupščine organizirane mesečno, vse pa bo, kot pravi, odvisno od zanimanja ljudi. »Cilj je vsekakor vzpostaviti skupine, ki bodo skozi ljudsko skupščino delovale ves čas,« poudarja.