Po anketi o delovni sili, ki temelji na mednarodno usklajenih opredelitvah Mednarodne organizacije za delo (ILO) in Eurostata, je stopnja brezposelnosti v letu 2012 znašala 8,9 odstotka. Pri moških je znašala 8,4 odstotka, pri ženskah pa 9,4 odstotka, so sporočili iz državnega statističnega urada.

Kljub negativnim trendom pri naraščanju brezposelnosti pa je pozitivno to, da je rast iz leta v leto počasnejša, tako v absolutnem kot v relativnem smislu, ugotavljajo statistiki. Leta 2009 je število brezposelnih naraslo za 34 odstotkov, leta 2010 za 23 odstotkov, leta 2011 za 11 odstotkov in lani za nekaj manj kot osem odstotkov.

Podobno kot število prebivalcev Slovenije, ki se je vse od leta 1999 dalje vsako leto nekoliko povečalo, se je v tem obdobju povečalo tudi število delovno sposobnih, to je oseb v starosti 15 let in več. Kljub temu pa se je naraščanje števila delovno sposobnih prebivalcev v zadnjih treh letih povsem ustavilo. Obratno se je število mlajših od 15 let v zadnjih letih občutneje povečalo. Rast celotnega števila prebivalcev v zadnjih letih je tako predvsem posledica naravnega prirasta.

Število delovno aktivnih se je lani znižalo na 924.000, znižanje pa je bilo opaziti prav v vseh kategorijah. Med zaposlenimi se je sicer nekoliko povečalo število tistih, ki so v delovnem razmerju, obenem pa je kar precej upadlo število zaposlenih prek študentskega servisa.

Število delovno aktivnih prebivalcev se je v letu 2012 znižalo tudi po podatkih iz statističnega registra. Primerjava z letom 2008 kaže, da se je število delovno aktivnih v zadnjih petih letih znižalo za malo več kot 69.000.