Na porodniški dopust, vsaj za en mesec, bodo morali po novem tudi očetje. Tako določa predlog novele zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki so ga predstavili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Mnenja o njem bodo v javni razpravi zbirali ves mesec, veljati pa naj bi začel prihodnje leto. Pričakujejo sicer nekoliko negodovanja pri delodajalcih, ki očetov na porodniškem dopustu niso vajeni, saj to stori po podatkih ministrstva le okoli pet odstotkov očetov.

Dva meseca očetovanja, 10 dodatnih dni dopusta

Prvih 105 dni porodniškega dopusta takoj po porodu otroka bo še vedno pripadalo materi otroka. Preostalih 260 dni, ki se jim bo po novem reklo starševski dopust (doslej dopust za nego in varstvo otroka), pa si bosta morala oče in mama otroka razdeliti. Vsak izmed njiju ima pravico do 130 dni, ki jih lahko preneseta drug na drugega, z izjemo 30 dni, ki jih mora z otrokom nujno preživeti oče.

Ne le, da s tem država povzema zahteve evropske direktive. Kot je dejala ministrica za delo Anja Kopač Mrak, želijo tako zagotoviti bolj enako porazdelitev nege in varstva otroka ter drugih opravil, povezanih s tem, med oba spola. Prav tako želijo izenačiti moške in ženske na trgu dela. Otrokom bi ta sprememba omogočila, da bi že v najzgodnejšem obdobju navezali tesen stik s svojim očetom, medtem ko bi se mama lažje vrnila v službo. Dogovor o porodniškem dopustu med mamo in očetom naj bi pridobil tudi fleksibilnost: izrabljala ga bosta lahko tudi na primer vsak po štiri ure, vsak od njiju nekaj dni na teden..., opozarja v. d. generalnega direktorja direktorata za družino Ana Vodičar. Zakonodaja omenja celo nagrade: družine, v katerih bodo očetje z otrokom doma dlje kot 60 dni, bodo dobile 10 dodatnih dni porodniškega dopusta, za očetovo več kot 90-dnevno skrb pa celo dodatnih 15 dni.

Včasih pomaga, da nas kam pahnejo

Sociologinja dr. Tanja Rener takšno ureditev načeloma podpira. Čeprav država družine sili v odločitve, ki so zasebne narave, je to kdaj pa kdaj po njenem koristno. »Včasih pričakujemo, da se bodo stvari spremenile, ko se bo spremenila miselnost, ampak to lahko čakamo v nedogled. Pogosto se stvari spremenijo šele, ko smo v spremembe pahnjeni,« dodaja sociologinja. »Kako nenavaden je bil ob uvedbi očetovski dopust, danes pa je to nekaj povsem običajnega,« pravi.

A stvari se zapletejo pri zapletenejših družinskih razmerjih. Če ima eden izmed staršev prepoved približevanja, prepovedane stike z otrokom ali če center za socialno delo izda negativno mnenje o njegovi skrbi za otroka, ne bo imel pravice do izrabe porodniškega dopusta, pojasnjuje Vodičarjeva. Bi ga pa lahko omogočili tudi ljudem, ki na primer pomagajo mamam samohranilkam, to so babice, prijateljice..., meni Renerjeva.

Predlog zakona med drugim podobno ureja posvojiteljski dopust, podaljšuje pravico do krajšega delovnega časa zaradi starševstva in poenostavlja urejanje potrdil za porodniški dopust pri delodajalcih.