Zajc: Nabor, ki vodi v katastrofo

Član mreže za neposredno demokracijo, pisatelj Lenart Zajc je kritičen do ministrskih kandidatov iz vrst Pozitivne Slovenije, sploh do Uroša Čuferja (ki je tudi sicer najbolj presenetil). »Glede na to, da je bil analitik v banki prav tista leta, ko so izdali največ kreditov, ki jih potem niso dobili nazaj, se mi zdi da je bil slab analitik ali pa da njegov glas ni bil slišan. Ne vem, ali je to pravi človek za ta položaj,« razmišlja Zajc, ki je kot »katastrofo« označil tudi kandidata za obrambnega ministra Romana Jakiča in kandidata za kulturnega ministra Uroša Grilca, oba iz PS. Kot je dejal, se mu ne zdi, da je Grilc človek, »ki bi bil temu dorasel, ki bi obvladal to delo ali pa imel občutek za to, kaj kultura sploh je.«

»Druga imena pa so pravzaprav isti obrazi prejšnje ali zdajšnje vlade, ki so se že imeli priložnost izkazati. In so tudi se – tako da sta obe vladi padli. To, kar smo dobili se mi zdi resnično nabor, ki vodi v katastrofo,« je kritičen Zajc. Posledično tudi meni, da se bodo protesti nadaljevali. »Zdaj bo verjetno malo zatišja, toda mislim, da ne za dolgo. Ta vlada s svojim programom, kolikor sem ga bral, nikjer ne rešuje socialnih stisk ljudi, se ne spušča v preživetje manjših podjetij, ki dajejo ljudem denar. V glavnem se ukvarjajo z giganti, ki jih vseskozi financiramo in prelagajo denar iz žepa v žep. Po drugi strani pa se niti ne lotevajo zares vprašanja korupcije,« opozarja. Spominja tudi na sum korupcije pri »zamrznjenem« prvaku PS Zoranu Jankoviću in dejstvo, da se ostali člani stranke, vključno z Bratuškovo, do tega sploh niso distancirali.

Kdo so ministrski kandidati Bratuškove?

Petrovčič ostro do Jankovića in PS

Predstavnik protestnega gibanja Kričač, ki sodeluje tudi z odborom VLV Peter Petrovčič prav tako opozarja na problematiko Zorana Jankovića. »Že 7. decembra smo v izjavi zahtevali odstop vlade oziroma celotne politične klike. Torej tudi Jankovića. Pozitivna Slovenija bi se morala pravi čas ograditi od svojega predsednika stranke zaradi suma koruptivnih dejanj, ki niso bila tako nedolžna,« je opozoril in dodal, da enako velja za SDS in Janšo.

»Zahtevali smo tudi predčasne volitve oziroma predhodno tehnično vlado, na čelu katere bo moralno in etično nesporna oseba. To pa Alenka Bratušek ni,« je poudaril Petrovčič. Bratuškovo po njegovem najbolj kvari ravno dejstvo, da se ni že v samem začetku ogradila od domnevnih koruptivnih dejanj predsednika stranke.

Petrovčič je tako zagotovil, da bodo s protesti nadaljevali, saj na čelu vlade ni moralno nesporne osebe, koalicijska pogodba pa je po njegovih besedah dvoumna, saj »delajo zgolj nekakšne fasadne popravke«. Prepričan je, da si politična elita zaupanja ljudstva ne bo povrnila: »Ljudstvo vanje nima zaupanja. Korito je ostalo isto, zgolj presedlali so se. Zato gremo mi naprej in v to sploh nikoli ni bilo dvoma.«

Svete: Strokovnjaki niso hoteli v to vlado

Mitja Svete iz gibanja Neposredna demokracija zdaj je za Dnevnik.si povedal, da se pri oblikovanju ministrske ekipe pravzaprav ni zgodilo nič nepričakovanega. »V teh časih je redkokateri strokovnjak hotel vstopiti v to vlado, zato je ta takšna kot je. Ekipa je bila pač sestavljena v zadnjem hipu, kot vemo se je pri finančnem ministru zapletalo do konca, ker očitno niso uspeli najti kandidata, ki bo dovolj strokoven in hkrati pripravljen prevzeti to nalogo. Jasno se vsi bojijo, da bo vlada prehitro padla in nihče si noče umazati rok,« razmišlja Svete.

Bodoča vlada po njegovih besedah v ničemer ne izpolnjuje zahteve vstajnikov po nekem novem pristopu, tako v političnem pogledu kot tudi v procesu izbire. »Ta je bil jasno povsem netransparenten, tako kot pri vseh vladah do sedaj so se tudi tokrat dogajale kupčije med strankami, rezultat pa je vlada, v kateri so bolj ali manj znani obrazi iz politike. To ne vliva kakšna posebnega upanja, da se bo kaj spremenilo,« je skeptičen Svete.

Janševemu odhodu bo po njegovem mnenju sledil upad določenih aktivnosti na ulici, »v smislu teh masovnih protestov«. Kot kazalec, kako se bodo ti razvijali v prihodnje, pa je Svete omenil protest pred sedežem Evropske komisije v Ljubljani izpred nekaj dni. »To kaže, da dejanskih zahtev ulice tudi prihajajoča vlada ne bo zadovoljila. Problem namreč ni samo lokalen, slovenski, temveč vseevropski, ker se varčevalni ukrepi in strukturne reforme uvajajo na ravni EU in potem vplivajo na nacionalne vlade,« še opozarja Svete.

Mandelc: Vstaje čim prej, čim pogosteje in čim bolj množično

Sociolog Damjan Mandelc meni, da predlagan seznam kandidatov za ministre ni optimalen. »V Sloveniji smo talci strankarskih kupčkanj, zato najboljši težko dobijo priložnost,« izpostavlja. Zanj je najpomembneje, da smo uspeli z oblasti odstraniti Janševo slabo in škodljivo vlado, bo pa treba novi oblasti pozorno gledati pod prste.

Glede protestov Mandelc poudarja, da sta med vstajniki potrebna preudarnost in zrelost. »Če vstajniški projekt zaradi konfliktnih, radikalnih, ideološko zamejenih in egocentričnih/egoističnih posameznikov (ali skupin) pade, ne bo popravnega izpita,« je prepričan. Treba je osvežiti spomin na vse, zaradi česar so mnogi pozimi protestirali, na to, kako jim je odhajajoči 'palicaj minister' ukradel zgodovinski Trg republike, pa na vse ščuvanje in žalitve. Ne upa le na nadaljevanje protestov, ampak na njihovo stopnjevanje in pritiske na vladajočo politiko.

»Nikoli več ne smemo imeti na položajih državnih sekretarjev in sekretark, ministrov in ministric, ki ne delajo dobro, ki jim je zasebni in osebni interes pred javnim, ki se sprenevedajo in žalijo slovenske državljanke in državljane, ki račun za krizo izstavljajo otrokom v vrtcih, ki brutalno posegajo v demokratične standarde naše države, ki niso pripravljeni prisluhniti upravičeni kritiki in jezi svojih državljank in državljanov in ki bi morali osramočeni odstopiti, še preden jim je podpora zdrsnila na sramotnih in zgodovinsko nizkih 13 odstotkov! Vstaje se morajo nadaljevati. Čim prej, čim pogosteje, čimbolj množično!« je zaključil.

Solce: Aktivnosti Protestivala se bodo nadaljevale, toda v drugačni obliki

Spregovorili smo tudi s pobudnikom Protestivala Matijo Solcetom. Ta pozdravlja dejstvo, da je kultura spet dobila svoje ministrstvo. »Se pa vseeno malo bojim, da bo kultura ostala v nekem hermetičnem prostoru. Zato še vedno potrebujemo kulturno povezovanje, kulturno ministrstvo pa bi moralo spodbujati tudi ostala ministrstva, da se začnejo ukvarjati s problemom vzpostavitve kulture,« opozarja Solce. Po njegovem mnenju bi namreč moralo ministrstvo delovati v širokem kulturnem smislu, ne zgolj na ravni neke institucije. »Glede tega sem v vsakem primeru precej kritičen. Kultura je preveč usmerjena v klasično ali neke druge smeri, ki so precej omejene. Vzpostaviti bi bilo treba nek širši kulturni kontekst, se pravi za širše množice, vključiti tudi izobraževanje, pa ljudsko izročilo in tako naprej,« predlaga Solce.

Zagotovil je tudi, da se bodo aktivnosti Protestivala nadaljevale, toda v malo drugačni obliki. »Delalo se bo na različnih točkah in osvetljevalo določene probleme, konkretne vsebine. Ali se bomo še pridruževali VLV bo odvisno od konteksta, vsekakor pa se hočemo zdaj bolj osredotočiti na konkretne manjše akcije. Te bi lahko bile v okviru VLV, ne pa tudi njeno vodilo,« je še napovedal Solce.