SPS je 2. julija 2012 na Delovno in socialno sodišče v Ljubljani podal predlog za postopek v kolektivnem delovnem sporu zaradi kršitve omenjenega dogovora, ki določa, da se bo regres za letni dopust za leto 2012 izplačal pri plači za mesec april v višini 692 evrov bruto. Višina regresa pa je bila določena tudi v zakonu o dodatnih interventnih ukrepih za leto 2012.

Lani maja sprejet zakon za uravnoteženje javnih financ je znižal višino regresa za letni dopust za leto 2012 in spremenil datum izplačila do 1. julija 2012, so pojasnili v SPS. Zato so sprožili kolektivni delovni spor, posamezni policisti pa so po navedbah sindikata sprožili tudi individualne delovne spore za izplačilo razlike od regresa izplačanega po zakonu za uravnoteženje javnih financ in višine regresa iz dogovora v višini 692 evrov bruto.

Pravni zastopnik SPS Boris Kanduti je na današnji obravnavi dodatno pojasnil, da zakon za uravnoteženje javnih financ in novela zakona o dodatnih interventnih ukrepih sploh še nista začela veljati, ko je regres za leto 2012 že zapadel v izplačilo.

Več sindikatov je sicer vložilo tožbe zaradi neizplačanega regresa za leto 2012. Delovno in socialno sodišče v Ljubljani je septembra odločilo, da mora država članom Sindikata vojakov Slovenije izplačati razliko lanskega regresa do višine 692 evrov. V kolektivnem sporu zaradi neizplačila regresa v dogovorjeni višini in roku je sodišče sredi decembra pritrdilo tudi Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije.

Sodbi še nista pravnomočni, državno pravobranilstvo se je namreč v imenu države pritožilo na obe odločitvi prvostopenjskega sodišča. Državna pravobranilka Aleksandra Vrhunc Kovačič pa je na današnji obravnavi pojasnila, da Višje delovno in socialno sodišče o pritožbah še ni odločilo.

Kolektivno tožbo zaradi neizplačila lanskega regresa pa je sredi maja vložil tudi Policijski sindikat Slovenije. Obravnava je bila novembra, vendar sodbe na sindikatu še niso prejeli.

Izplačevanje delovne uspešnosti v policiji ostaja

Predstavniki ministrstva za notranje zadeve (MNZ), policije in Sindikata policistov Slovenije (SPS) so se danes dogovorili, da se bo nadaljevalo izplačevanje delovne uspešnosti v policiji v skladu s prvo točko stavkovnega sporazuma. Stavkovni sporazum se tako do zdaj izpolnjuje v celoti, so sporočili z ministrstva.

Z MNZ so sporočili, da bodo o tem z dopisom obvestili policijske enote. Dogovor je po navedbah ministrstva rezultat danes končanih intenzivnih usklajevanj o izboljšanju delovnopravnega statusa policistov ter uresničevanja stavkovnega sporazuma, podpisanega maja lani.

Ministrstvo je namreč v ponedeljek izdalo obvestilo o prenehanju izplačevanja delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela, zaradi česar so Policijskem sindikatu Slovenije (PSS) napovedali, da bodo predvidoma v petek začeli izvajati stavkovne aktivnosti.

Pogajanja s predstavniki PSS se bodo po navedbah MNZ nadaljevala v naslednjem tednu, minister za notranje zadeve Vinko Gorenak pa je zagotovil, da odpuščanj in zmanjševanja plač in prejemkov v policiji ne bo, če bo obstoječi proračun vzdržal in ne bo rebalansa. Predstavnike PSS je opozoril na težnje posameznikov po linearnem znižanju plač v javnem sektorju, kar pomeni, da bi se plače znižale tudi policistom.

Kot so zapisali na ministrstvu, je PSS kljub izpolnjevanju stavkovnega sporazuma iz leta 2012, v katerem je bilo v 12. točki dogovorjeno, da se ugotovljena nesorazmerja v plačah odpravijo v letu, ki bo sledilo letu, ko gospodarska rast bruto domačega proizvoda preseže 2,2 odstotka, v svojih stavkovnih zahtevah 21. decembra 2012 podal novo zahtevo po zvišanju osnovnih plač.

Ta stavkovna zahteva po navedbah MNZ pomeni, da PSS ne spoštuje podpisanega sporazuma, temveč v zaostrenih gospodarskih razmerah, ko si ministrstvo prizadeva, da ne bi prišlo do odpuščanj in zmanjšanja plač, prevoznih stroškov in drugih prejemkov, pričakuje zvišanje plač, kar predstavlja jedro pogajanj, da ne pride do sklenitve kompromisa.