Deset občin, ki so na razpis za sofinanciranje izgradnje osnovne infrastrukture v romskih naseljih prijavile 18 projektov, si bo razdelilo skoraj tri milijone evrov državnega denarja. Sprva je sicer kazalo slabo, saj so sredstva zaradi varčevanja izpadla iz predloga rebalansa državnega proračuna. Po posredovanju Zveze Romov Slovenije prek poslanskih skupin in predsednika državnega zbora je parlamentarni odbor za finance v proračunu ponovno zagotovil tri milijone evrov v ta namen, državni zbor pa je ob glasovanju o rebalansu to dopolnilo tudi podprl.

Razpis je ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo objavilo 15. marca, potekel je 15. aprila, do sredine junija pa bi morale občine že prejeti sklepe o dodelitvi finančnih sredstev. A se je vse skupaj zaradi zapletov okrog rebalansa proračuna zavleklo v julij. Kot so nam povedali na ministrstvu, so občine sklepe zdaj že prejele, denar pa naj bi dobile takoj po izstavitvi popolnih zahtevkov za izplačilo odobrenih sredstev.

Največ točk za kanalizacijo in vodovod

Na razpis je petnajst občin prijavilo 25 projektov. Odobrenih je bilo 18 projektov v skupni vrednosti 2,97 milijona evrov, sedem pa jih je bilo zavrnjenih, bodisi da niso izpolnjevali vseh pogojev bodisi so dobili oceno, ki jih je uvrstila na mesta, za katere je sredstev zmanjkalo. Občina je lahko za vsako romsko naselje kandidirala z enim projektom. Za izgradnjo vodovodnega sistema, kanalizacije, elektrifikacije ter novogradnje ali rekonstrukcije cest v romskih naseljih so lahko računale za vsak projekt od 50.000 do največ 500.000 evrov, za odkup zemljišč za ureditev in zaokrožitev naselja pa od 20.000 do 200.000 evrov.

Pri točkovanju so se upoštevali predmet vloge, tako sta denimo izgradnja kanalizacije ali vodovoda prinesla največ točk, nato velikost romskega naselja, usklajenost s prostorskimi akti občine, delež lastnih sredstev občine ter ali je romsko naselje navedeno v seznamu romskih naselij v bazi podatkov ministrstva za notranje zadeve. Obdobje za porabo sredstev je proračunsko leto 2013. Roki za zaključek projektov se opredelijo v pogodbah o sofinanciranju, najkasneje pa morajo biti končani do 31. decembra.

»Zelo pozno je, saj je treba izpeljati razpise za izbiro izvajalcev in vse drugo. Gre za velike projekte, ki jih ne moreš izvesti čez noč, morajo pa biti seveda zaključeni letos,« pravi semiška županja Polona Kambič. Občina Semič je na razpisu uspela s projektom asfaltiranja ceste v romskem naselju Sovinek, izpadel pa je bistveno večji projekt obnove vodovoda v romskem naselju Črmošnjice. Po besedah Kambičeve zato, ker to romsko naselja nenadoma ni več uvrščeno na seznam romskih naselij pri ministrstvu za notranje zadeve in ker naj vzdrževanje vodovoda ne bi bilo upravičeni strošek. »Očitno bomo morali v prihodnjih letih projekt nekako izpeljati sami ali pa sredstva poiskati kje drugje,« dodaja Kambičeva.

Občini Puconci več kot pol milijona evrov

Največ denarja za posamezen projekt je uspelo pridobiti občini Trebnje za čistilno napravo v romskem naselju Hudeje. Občini Cankova je uspelo priti do državnih sredstev za vse štiri projekte v višini 373.000 evrov, občina Puconci bo za tri projekte prejela skupaj 546.000 evrov, je pa iz sofinanciranja izpadel njen 216.000 evrov vredni projekt ureditve javne poti v romskem naselju Lemerje.

Zadovoljni so lahko tudi v Kočevju, Novem mestu, Grosupljem, Črenšovcih, Črnomlju. Neodobrene pa so bile poleg omenjenih projektov v Puconcih in Semiču še vloge občine Dobrovnik za ureditev romskega naselja Tüskeszer, občine Krško za sekundarni vod v RN Kerinov Grm, občine Turnišče za romsko pot v naselju Gomilica, občine Metlika za ureditev naselja Križevska vas pa tudi občine Kuzma za 200.000 evrov vredno rekonstrukcijo javnih poti v naselju Dolič. Kuzma je izpadla zaradi premajhnega števila prebivalcev romskega naselja, pravi direktor občinske uprave Milan Matiš. »Resnično se trudimo za ureditev teh naših romskih naselij. Če bomo projekt morali izpeljati sami, se bo pač zavlekel v prihodnja leta,« dodaja.