Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki-moon ob mednarodnem dnevu žensk opozarja, da obstaja splošna resnica, ki mora veljati v vseh državah, kulturah in skupnostih: nasilje nad ženskami ni nikoli sprejemljivo in opravičljivo in ga nikoli ni mogoče dopustiti.

V Sloveniji pa je ob tem dnevu slišati tudi opozorila glede neenakosti spolov. Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer opozarja na razkorak med zagotovljeno pravno enakostjo žensk in moških ter njenim udejanjanjem v praksi. Delež žensk med delovno aktivnim prebivalstvom je nižji od deleža moških, med brezposelnimi pa je žensk več, navaja.

Vizjak priznava, da je položaj žensk v Sloveniji še vedno slabši od položaja moških

Minister za delo, družino in socialne zadeve, ki opravlja tekoče posle, Andrej Vizjak priznava, da je položaj žensk v Sloveniji še vedno slabši od položaja moških. Zakonska določitev minimalnega deleža vsakega od spolov na kandidatnih listah je po njegovem mnenju izboljšala stanje na področju neuravnotežene zastopanosti žensk in moških v političnem odločanju, ministrstvo pa bo v prihodnje okrepilo svoja prizadevanja za boljšo zastopanost žensk tudi v politiki na lokalni ravni, je zapisal.

V Sloveniji smo letošnji 8. marec dočakali s prvo mandatarko v samostojni državi. Nedavno sprejeta novela zakona o vladi pa napoveduje več pozornosti zagotavljanju enakih možnosti za vse, saj bo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve po novem tudi za enake možnosti.

Ob mednarodnem dnevu se bo tudi danes zvrstilo več dogodkov. Tako bo v Ljubljani med drugim okrogla miza o vlogi in položaju žensk v času ekonomske krize, ki jo pripravlja Informacijska pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji. Zveza svobodnih sindikatov Slovenije bo podelila priznanje roža mogota za dosežek leta za enake možnosti ženk in moških. V Hiši eksperimentov v Ljubljani pa bo dan spolov.

Dan žena od leta 1977

Pobudo za praznovanje dneva, ki bi bil posvečen vsem ženskam, je leta 1910 na drugi mednarodni konferenci socialističnih žensk v danskem Koebenhavnu dala nemška komunistka Clara Zetkin. Generalna skupščina ZN je leta 1977 z resolucijo določila 8. marec kot mednarodni dan žensk. Na ta dan leta 1857 so v New Yorku ženske, zaposlene v tekstilni industriji, protestirale proti nečloveškim delovnim razmeram in nizkim mezdam.