Novakova je prepričana, da nas dodatno zadolževanje ne more rešiti, po njenem mnenju je za izhod iz krize nujno sprejetje drastičnih ukrepov, predvsem v javnem sektorju.

Dražje zadolževanje države

Ob tem se v stranki čudijo, da sta se v primeru Probanke in Factor banke guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec in finančni minister Uroš Čufer odločila za likvidacijo in ne za sanacijo.

Vsaka politična kriza pomeni dražje zadolževanje države in poglabljanje sedanje gospodarske krize, je opomnil vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin in dodal, da se mu zdi postavljanje političnega preživetja pred interes države zelo neodgovorno.

Presenečeni, da se niso odločili za stečaj bank

Po Toninovi oceni se je država reševanja bančnega sistema lotila od zadaj, najprej z manjšim bankama. »Po naših informacijah sta bili obe banki že dalj časa kapitalsko neustrezni, zato nas preseneča, da ni že prej ukrepal prejšnji guverner Banke Slovenije Marko Kranjec,« je dejal.

V stranki so presenečeni, da sta se zdajšnji guverner centralne banke Jazbec in minister Čufer odločila za likvidacijo obeh bank in ne za njun stečaj. Pri tem se sklicujejo na 266. člen zakona o bančništvu, ki pravi, da pride do likvidacije, če izredna uprava ne more izboljšati stanja in doseči minimalnega potrebnega kapitala in ni pogojev za začetek stečajnega postopka.

Boljše upravljanje državnega premoženja

»Nismo prepričani, da bo nadzorovana likvidacija cenejša za državljane,« je poudaril Tonin in napovedal, da bodo to vprašanje postavili ministru Čuferju na petkovi izredni seji DZ. To je sicer zahtevala poslanska skupina SDS, namenjena pa bo problematiki likvidacije Probanke in Factor banke.

Ob tem v stranki pozdravljajo odločitev vlade, da je potrebno boljše upravljanje državnega premoženja. Glede vzpostavitve državnega holdinga pa so v NSi kritični, saj menijo, da gre za novo Agencijo za upravljanje s kapitalskimi naložbami (AUKN), kritični pa so tudi do koncentracije moči na finančnem ministrstvu pri odločanju o nadzornikih holdinga.

S premoženjem upravljali, ne pa razpolagali

»Ključna ugotovitev po pregledu zakona je, da dobivamo nov AUKN in da se koncentracija nadzorniške moči osredotoča na ministrstvo za finance,« je dejal Tonin. Kot je pojasnil, novi zakon ne predvideva avtomatskega prenosa državnega premoženja na državni holding, torej »bomo imeli institucijo, ki bo s premoženjem upravljala, ne bo pa z njim razpolagala«.

Glede interpelacije finančnega ministra Čuferja je Novakova dejala, da v stranki še niso sprejeli odločitve. Ob tem je opomnila, da bi moral Andrej Šircelj (SDS) premisliti o združljivosti poslanske funkcije in funkcije neizvršnega direktorja Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) oz. bi morala vlada na mesto neizvršnega direktorja DUTB predlagati nekoga drugega, ki bi užival tudi podporo opozicije.