To naj bi še posebej veljalo za "sklepanje zavezujočih pogodb, kadrovskih odločitev ter pogajanj, iz katerih bi izhajale kakršnekoli obveznosti demokratično izvoljenega novega župana".

Javni poziv je Fištravec med drugim naslovil na podžupana Milana Mikla, ki je po odstopu Franca Kanglerja decembra lani prevzel županske naloge. Prav tako je pismo poslal podžupanoma Tomažu Kanclerju in Astrid Bah, direktorici mestne uprave Milici Simonič Steiner in vodji kabineta župana Anji Kolšek.

Fištravec je kot nestrankarski kandidat na nedeljskih nadomestnih volitvah zbral 53 odstotkov glasov in si tako že v prvem krogu zagotovil županski položaj. Za nadomestnega župana je kandidiral tudi podžupan Mikl, a je s šestimi odstotki glasov zasedel tretjo mesto.

Na volitvah so Mariborčani izbirali naslednika Franca Kanglerja, ki je bil po množičnih protestih prisiljen odstopiti. Protestniki so mu med drugim očitali korupcijo in klientelizem, najbolj pa jih je razjezila postavitev radarjev za merjenje hitrosti na cestah oktobra lani.

Mikl je na začetku tega meseca začel s pogajanji za prekinitev večmilijonske pogodbe s podjetjem Iskra Sistemi, ki je postavilo radarje. Razburil pa je s podpisom nove sistemizacije delovnih mest v mestni upravi, za katero kritiki pravijo, da utrjuje nadaljnji vpliv Kanglerja v občini.

Fištravec je v izjavi za medije v nedeljo poudaril, da ne želi biti revanšističen. Med prvimi nalogami po izvolitvi pa si je zastavil odpravo zadnje sistemizacije delovnih mest v mestni upravi, zamenjavo vodij občinskih uradov in začetek revizije poslovanja občine.