Tako Lubej kot Hanžek sta nam potrdila, da pogovori potekajo že nekaj časa, vendar pa se zaenkrat ne dogaja še nič konkretnega. »Nekaj se bo zagotovo zgodilo. Neka stranka ali pa mogoče celo več, morda pa tudi kakšno nestrankarsko gibanje,« je za Dnevnik.si povedal Uroš Lubej. Matjaž Hanžek dodaja, da je stranka TRS na voljo vsem gibanjem ali drugim strankam, da se ji pridružijo, vendar poudarja, da je vse skupaj še vedno zgolj na ravni pogovorov.

»Na drugi strani se veliko govori, vendar nič konkretnega,« je povedal Hanžek. Poudaril je, da je stranko zelo težko narediti, saj je potrebnega veliko dela. »Tudi če bo nastala kakšna stranka, ni problem, je dobrodošla. To je razmišljanje v TRS, ne morem pa reči ničesar drugega,« je še dodal.

Tudi Rok Zavrtanik poudarja, da je dogajanja zelo veliko in da poteka ogromno pogovorov. Sam upa, da bo nastala ena močna zveza ljudstva, ki bo temeljila na novi paradigmi, razumevanju političnega in bo osnovana na človečnosti in načelih neposredne demokracije, ki so v ustavi jasno zapisana. »Osebno si za to prizadevam, ne vem pa še, kaj se bo dogajalo,« je povedal.

Odbor VLV še ni sprejel odločitve glede formiranja stranke

Odbor VLV so povabili že na kar nekaj sestankov. »Bili smo na nekaterih sestankih Odbora za pravično in solidarno družbo, pa tudi pri TRS bomo imeli nekaj pogovorov,« je povedal Lubej. Je pa dodal, da v odboru še niso sprejeli odločitve, »ali je sploh legitimno, da gremo naprej v ta proces, ali je vključevanje v to smiselno ali ne«. Poudaril je, da je celotno vstajniško gibanje pod pritiskom javnosti, da se vključijo v procese formiranja alternativ.

»Če bomo ocenili, da lahko naš angažma pripomore k uresničitvi tistih zahtev, ki smo jih artikulirali na vstajah, potem se bomo angažirali,« je napovedal Lubej. Je pa opozoril, da morajo še videti, kako razmišljajo drugi. V vsakem primeru bi po njegovih besedah moralo nastati nekaj novega. »To, kar obstaja, ima vso legitimnost da gre na volitve, ampak če ne bo nečesa novega, potem tudi ne bo sprememb,« razmišlja Lubej. Po njegovem se trenutno nahajamo v takem trenutku, ko bi lahko nastalo kar nekaj strank.

Koalicija več strank ali ena osrednja stranka?

»Kmalu bo postalo jasno, da so ene stranke bolj marginalne in nimajo za sabo resnih ljudi in programov. Bo pa verjetno nastalo tudi nekaj močnejših strank. Ni pa niti nujno, da bo to stranka, lahko bo tudi nestrankarsko gibanje. Ključ je v močnih programih, pa tudi v novih ljudeh,« je prepričan Lubej.

Zavrtanik verjame v projekt ene velike stranke, ki bi dejansko vključevala večino državljanov Slovenije. »Vprašanje je, ali koalicija več strank ali ena osrednja povezovalna stranka. Zavzemam se za slednjo možnost, če se bo ta zavzemala za drugačen način odločanja, torej horizontalno upravljanje. To na nek način pomeni relativno novost v evropskem prostoru,« je povedal.

»V Sloveniji vlada strankokracija, mi pa želimo politiko vrniti ljudem, približati človeku. Kako se bo to zgodilo, je pa drugo vprašanje. Zahtevno je zato, ker se vsi bojijo, da bi prišlo do podobnih procesov koruptivnosti v teh strankah. Zato je veliko nezaupanja. Išče se načine, kako narediti varovalke, da se nihče ne bi mogel osebno okoriščat z etično in moralno močjo protestov oziroma vseh, ki so razočarani nad sedanjo situacijo,« razmišlja Zavrtanik. Misli, da tudi zato vse skupaj traja toliko časa, saj »gre za nove procese, za novo paradigmo«.

Bi se lahko kaj zgodilo do 9. marca?

Naše sogovornike smo še povprašali, ali bi lahko prišlo do sprememb že do naslednje Vseslovenske ljudske vstaje, ki bo v soboto, 9. marca. Medtem ko Zavrtanik ni želel ničesar napovedovati, Lubej meni, da bi se do takrat znalo kaj zgoditi v smeri formiranja strank. Hanžek pa opozarja, da je veliko odvisno tudi od strank v parlamentu. »Tam ni le vsak dan nekaj drugega, temveč vsako uro. Kar se mene tiče, se verjetno bojijo izgube lepe sinekure v parlamentu. Na ta način bodo najbrž še zavlačevali,« je prepričan Hanžek, ki hkrati dvomi, da poslanci v tem trenutku vedo, kaj bodo naredili.