Vladna koalicija po besedah Novakove sprejema ukrepe, da bi izpolnila program uravnoteženja javnih financ. Kot je omenila, so tudi sami v času delovanja v vladi predlagali racionalizacijo javnih financ, niso pa želeli posegati v davke. Ob tem je opozorila tudi na nesoglasja v koaliciji, ki se lahko ob sprejemanju neugodnih ukrepov za državljane po njenem mnenju še krepijo.

Davek na nepremičnine bi, kot pravi poslanka Iva Dimic, najbolj prizadel slovenske kmete, ki jim po njenih besedah tudi nekateri drugi vladni ukrepi niso naklonjeni. Poslanec Matej Tonin pa poudarja, da se z novimi davki in obremenitvami ne da reševati gospodarstva in javnih financ. Kot pravi, bi bili potrebni sanacija bančnega sistema, razbremenitev gospodarstva, boljše upravljanje državnega premoženja in nove investicije. "Glas za NSi je glas proti davkom in glas za družinska podjetja," je še dejal.

Na področju družinske politike je Novakova izrazila tudi nasprotovanje rešitvam, predvidenim v predlogu zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki se med drugim nanašajo na izrabo starševskega dopusta.

Poslanec Jožef Horvat je bil med drugim kritičen do projekta šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), katerega poslovanje je bilo že v začetku obsojeno "na negativen izid". Poslanci NSi so bili danes kritični tudi do predlaganega združevanja občin, poudarili pa so pomen samooskrbe Slovenije s hrano.

Novakova pa je za STA pojasnila tudi, da v stranki do konca oktobra poteka evidentiranje kandidatov za evropske volitve. Kdo bo nosilec liste kandidatov NSi, ki ima zdaj enega evropskega poslanca, Lojzeta Peterleta, še ni znano. "Zagotovo je gospod Peterle pomemben član NSi, prepoznaven evropski poslanec, zato je njegovo mesto zagotovo na listi," je dejala Novakova. Ob tem je izrazila tudi prepričanje, da lahko Peterle na volitvah zmaga, tudi če kandidira z zadnjega mesta.