Spomnila je, da je premier Janez Janša povedal, da ne bo odstopil, k temu pa da ga nihče ne more niti prisiliti. »Na drugi strani so stranke, ki govorijo o konstruktivni nezaupnici in novi vladi. Na njih je, da to naredijo,« je bila na novinarski konferenci jasna Novakova.

Težko bo narediti korak nazaj

Vendar, kot pravi, se je v demokraciji »treba prešteti«. Po njenem mnenju so se nekatere stranke s svojimi odločitvami »zaletele in druga drugo potegnile za seboj« in pozneje to same ugotovile. »Vendar ko stvari postaviš tako ultimativno, je težko narediti korak nazaj,« je dejala.

V NSi ne razmišljajo o tem, da bi podprli novo vlado, bodo pa podpirali vse predloge, ki bodo v skladu z njihovim programom. NSi bo ostala v tej vladi, dokler bo DZ sprejemal njene zakone. Če bi ocenili, da je »vlada v taki blokadi«, da ne more sprejemati pomembnih odločitev, pa bi organi NSi »verjetno odločili, da v vladi ni več smiselno vztrajati«.

Načeloma ne govori slabo o vladi, v kateri je

Ob tem po mnenju Novakove obstaja tudi možnost, da se vse stranke dogovorijo, kdaj bodo predčasne volitve. Po ocenah NSi bi lahko bile prihodnje leto skupaj z lokalnimi volitvami ali volitvami v Evropski parlament. »Tistim, ki se zelo mudi, pa naj poskrbijo, da bodo prej,« je dodala.

Na vprašanja kadrovanja vlade pa je odgovorila, da se kadrovske poteze na seji vlade v glavnem ne usklajujejo. Kako je to videti, ni pojasnila, saj se, kot pravi, drži načela, da ne govori slabo o vladi, v kateri je. NSi po njenih besedah ni predlagala strankarskih ljudi, temveč strokovnjake.

NSi ne uporablja nestrpnega govora

Novakova se je dotaknila tudi sestanka prvakov parlamentarnih strank pri predsedniku države Borutu Pahorju. Taki sestanki so po njenem mnenju lahko zelo konstruktivni in »če bi jih bilo več, bi Slovenijo lahko v kratkem rešili velikih težav«. Ocenjuje, da predsednik države nima pooblastil, da sklicuje vladne stranke, a da če je to skupna želja strank, se lahko to še kdaj zgodi.

Komentirala je tudi izjavo predsednika republike o strpnem govoru politikov in zagotovila, da stranke ničesar niso podpisale. Poudarila pa je, da NSi ne uporablja nestrpnega govora in da zato tudi ne bi imeli težav, če bi bilo treba podpisati takšno izjavo.

Aktivno sodelovali pri nastajanju predloga ZDR

Poslanka NSi Iva Dimic je medtem predstavila pogled njihove stranke na reformo trga dela. Uvodoma je poudarila, da so aktivno sodelovali tako pri nastajanju predloga zakona o delovnih razmerjih (ZDR) kot pri nastajanju predloga novele o urejanju trga dela.

Med dosežki pri predlaganih spremembah delovne zakonodaje je izpostavila dogovora glede omejitve časa dojenja, po katerem ima delavka do leta in pol pravico do posebnega varstva pred odpovedjo, in nočnim delom mater in žensk, ki ostaja nespremenjeno, tako da bodo še vedno uživale varstvo do treh let. V zvezi s slednjim je spomnila še na odpravo administrativnih ovir.

Dimičevo veseli tudi zaostritev pogojev pri sklepanju pogodb za določen čas in zmanjševanje veriženja tovrstnih zaposlitev. V tej luči je pohvalila tudi odločitev, da bo prispevek za primer brezposelnosti pri pogodbah za določen čas predstavljal petkratnik običajnega prispevka, s čimer bo zaposlovanje za določen čas manj privlačno. Spomnila je še, da predlog ZDR v primeru zaposlitve za določen čas predvideva tudi uvedbo odpravnin.

Starejši delavci bodo po novi definiciji tisti nad 58 let (sedaj 55 let), a bodo v varovano kategorijo pred odpovedjo sodili tudi tisti, ki jim bo do upokojitve manjkalo pet let, je pojasnila.

Pozdravila je še predvideno 25-odstotno kvoto za agencijsko delo, torej omejevanje agencijskega dela, in uvedbo začasnih del za upokojence.