Hypo Leasing je želel delavce Gratima, ki so brez plač in ostalih dohodkov živeli v treh stanovanjih, izseliti že poleti 2011. Vendar so takrat izpraznili le dve stanovanji, eno pa so delavcem pustili. Sedaj želijo garsonjero v centru Sežane dokončno izprazniti, da jo bodo lahko prodali, delavce pa iz nje izseliti do 30. januarja.

V primeru, da bi Hypo Leasing svojo napoved uresničil in delavce izselil iz stanovanja, ti sedaj zahtevajo, naj jim občina Sežana priskrbi nadomestno domovanje do konca stečajnega postopka.

Kot je za STA povedala stečajna upraviteljica Gratima Branka Remškar, naj bi bili v stanovanju še trije nekdanji delavci sežanskega gradbenega podjetja. Slednjim Gratim dolguje okrog 5000 evrov za zaostale plače in ostale dodatke, zato bi radi v Sloveniji počakali na zaključek stečajnega postopka. Eden izmed nekdanjih delavcev Husein Deganović je za STA povedal, da niso dobili plač vse od septembra 2010, podjetje pa je šlo v stečaj šele lansko poletje.

"Hypo leasing je že prijavil za okoli 26.000 evrov neporavnanih nastalih stroškov za to garsonjero v času od 1. aprila 2011 dalje. Vsem delavcem skupaj pa Gratim dolguje 200.000 evrov," je povedala Remškarjeva.

Terjatve do Gratima je sicer v stečajnem postopku prijavilo 39 nekdanjih zaposlenih. "Malo verjetno je, da bodo delavci lahko poplačani iz stečajne mase. Terjatve so slabe, za garsonjero je le malo verjetno, da se bo po tem času še lahko prodala z dobičkom, saj ves čas do prodaje tečejo tudi obresti v breme družbe," je še pojasnila stečajna upraviteljica.

Gratim je še konec leta 2010 v Sežani zaposloval 55 delavcev, v Kopru pa 15, vendar je večina med njimi že pred začetkom stečaja obupala in si poiskala drugo delo ali se vrnila domov. Večina med njimi je bila iz Bosne in Hercegovine, med Sežano in svojim domačim krajem pa so razpeti tudi nekdanji delavci, ki še vztrajajo v sežanskem stanovanju.