Sekretarka Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije (KNG) Slovenije Sonja Kos je na shodu poudarila, da je bila odpoved kolektivne pogodbe sicer popolnoma legitimna, vendar pa tudi povsem prenagljena odločitev predstavnikov delodajalcev. »Ali res verjamete, da bodo take poteze krepile socialni dialog,« jih je vprašala.

Člani sindikata so po njenih besedah razočarani nad potezo članov upravnih odborov delodajalskih združenj, ki so z enostransko odpovedjo kolektivne pogodbe po njihovem mnenju porušili socialni dialog, ki je doslej veljal v tej panogi.

»Naši socialni partnerji so nas znova pripeljali na ulico. S svojimi dejanji so nas dobesedno prisilili v tak način izražanja mnenja, saj so konec junija brez vsake napovedi ali pobude za pogajanje o spremembah odpovedali panožno kolektivno pogodbo,« je dejala.

Razlogi, ki so jih ob tem navedli v delodajalskih združenjih, so po njenem mnenju zelo ohlapni in ne opravičujejo takšnega ukrepa. Kot je dejala, so v preteklih 20 letih doživljaji vzpone in padce, pred devetimi leti so že protestirali na istem mestu, kljub temu pa so vedno na nek način prišli do dogovora in odpoved kolektivne pogodbe nikoli ni bila potrebna.

Predlog nove kolektivne pogodbe drastično krči obstoječe standarde in pravice delavcev

Zato se sprašuje, ali gre le za nov način izsiljevanja, da dosežejo cilje, ki jih niso uspeli doseči v zakonu o delovnih razmerjih.

»V prihajajočih mesecih bomo temeljito razmislili, na kakšen način želimo še sodelovati v takšnem socialnem dialogu. Nadaljnje aktivnosti bodo odvisne od mnenja članov, pri tem pa ne izključujemo nobene oblike sindikalnega boja,« je zaključila.

Na shod so povabili tudi kolege iz drugih sindikatov, med drugim se jim je pridružil tudi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. »V ZSSS obsojamo enostransko odpoved kolektivne pogodbe z namenom povečevanja dobička družb na račun izkoriščanja delavskih pravic,« je poudaril. Po njegovem mnenju bi morali delodajalci v času krize skupaj z delavci iti po poti socialnega dialoga.

Prepričan je, da bo sindikat z vsemi sredstvi branil delavske pravice, vendar pa se boji, da se »želi ta virus« razširiti tudi na druge panoge, v tem primeru pa ni mogoče izključiti niti splošne stavke. »Takrat pa ne pozabite, kdo je storil prvi korak, kdo je kriv za propad podjetij in padec bonitetnih ocen,« je poudaril Semolič.

Protest za socialni dialog

Shod, na katerem se je zbralo nekaj več kot 30 protestnikov, je sicer pred poslopjem GZS potekal mirno, po pol ure pa so se protestniki razšli. Današnji protestni shod je bil po mnenju Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije namreč protest za socialni dialog, ki temelji na transparentnosti in medsebojnem spoštovanju socialnih partnerjev.

Medtem pa sta Združenje kemijske industrije pri GZS in Sekcija za kemijo pri Združenju delodajalcev Slovenije pred dnevi v obrazložitvi svojih dejanj navedla sprejem novele zakona o delovnih razmerjih ter spremenjene razmere poslovanja. Delodajalci so prepričani, da kemijska industrija panožno kolektivno pogodbo nedvomno potrebuje, pogajanje za novo kolektivno pogodbo kemijske panoge pa je odlična priložnost za poglobitev in okrepitev zglednega socialnega dialoga.