Erjavec je na novinarski konferenci ob robu srečanja z varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer pojasnil, da je bil že zjutraj seznanjen s kriminalistično akcijo, kjer na 58 krajih po Sloveniji potekajo hišne preiskave, 13 ljudi pa so pridržali. Kot navaja, gre za tiste, ki so dajali in sprejemali darila. »To so korupcijska dejanja, ocena je, da gre celo za sistemsko korupcijo,« pravi minister. Ob tem je pojasnil, da je neprestano v stiku z osebo, ki vodi te preiskave. Dogovorjena sta, da je treba zagotoviti polno sodelovanje vseh predstojnikov bolnišnic, kjer akcija poteka.

Virant: Svetih krav res ni več

Na preiskave se je odzval tudi minister za notranje zadeve Gregor Virant. Označil jo je kot pomemben korak v boju proti korupciji. Po njegovem mnenju je današnja akcija policije dokazala, da svetih krav res ni več, ocenjuje Virant. Učinke očiščenja zdravstvenega sistema bomo čutili vsi, ki upravičeno pričakujemo krajše čakalne dobe, kakovostnejše zdravstvene storitve, odgovornejše ravnanje z zdravstveno blagajno, nižje prispevke za zdravstveno zavarovanje in s tem tudi pravičnejšo skrb za zdravje nas vseh, je dodal minister.

»Ne gre samo za to, ali si sprejel podkupnino ali ne, ampak za to, ali si ustrezno ukrepal, če si za to vedel,«

Organi pregona in sodišče morajo po mnenju Erjavca ugotoviti odgovornost vseh tistih, ki aktivno delujejo v zdravstvu, zlasti nosijo veliko odgovornost vodilni kadri. »Ne gre samo za to, ali si sprejel podkupnino ali ne, ampak za to, ali si ustrezno ukrepal, če si za to vedel,« je zatrdil.

V zdravstvu se letno obrne štiri milijarde evrov, zato je minister prepričan, da je še posebej na tem področju treba zadeve čim prej razjasniti. »Vsi namreč govorijo, da obstaja korupcija v zdravstvu, zato je prav, da pristojni organi opravijo svojo nalogo,« je zatrdil Erjavec.

»Skrajni čas je, da so se organi pregona zganili«

Skrajni čas je, da so se organi pregona zganili, je današnje kriminalistične preiskave v zdravstvu komentiral predsednik zdravniškega sindikata Fides Konrad Kuštrin. Zato pozdravlja razčiščevanje korupcije v zdravstvu in opozarja, da ugledu zdravnikov bolj škodi to, da se o korupciji na splošno le govori, kar zlasti prizadene poštene zdravnike. V koordinaciji zdravniških organizacij že večkrat poudarili, da imajo ničelno stopnjo tolerance do korupcije tako na individualni kot na sistemski ravni.

Sam sicer današnje obsežne preiskave ni pričakoval, a ga vendarle ni presenetila. »Očitno se je država po škripcih, v katerih se je znašla, dovolj zbudila in so začeli ukrepati tudi organi pregona,« je dejal in dodal, da gre za zahtevne postopke, saj je korupcija težko dokazljiva.

»To zlasti boli zdravnike, ki delajo resno, pošteno in dobro«

Glede na to, da je v Sloveniji 7000 zdravnikov tako v javnem kot v zasebnem sektorju, Kuštrin meni, da takšne preiskave ne bodo na splošno škodovale njihovemu ugledu. Temu, kot pravi, bolj škodi to, da se o korupciji na splošno le govori. To breme namreč »pade na vse po malem, kar zlasti boli zdravnike, ki delajo resno, pošteno in dobro«.

Kuštrin je spomnil še na odmevno afero, ki je nastala leta 2003 zaradi spornega nakupa operacijskih miz v takratnem Kliničnem centru, saj je že takrat opozoril, da je to le vrh ledene gore. A po njegovih besedah ni bilo posluha, da bi se pristojni resno lotili »tega problema, ki je nedvomno sistemska korupcija«. »Takrat smo vsi pričakovali, da se bo kaj naredilo, pa se ni nič. Država se mora resno lotiti od vrha in narediti red,« je še dejal.

Korak k transparentni porabi javnega denarja

Generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Samo Fakin pozdravlja današnje kriminalistične preiskave korupcije v zdravstvu. »Videli bomo, kaj bodo te preiskave pokazale. Je pa to korak k transparentni porabi javnega denarja,« je dejal v izjavi za medije po današnji seji skupščine ZZZS.

»Slovenija boleha za sistemsko korupcijo«

Predsednika Zdravniške zbornice Slovenije Andreja Možino današnja obsežna kriminalistična preiskava v zdravstvu ni presenetila in jo je pričakoval. Da se pripravlja preiskava, je iz neuradnih virov izvedel že pred tedni, a s konkretnimi podatki ni seznanjen.

»Slovenija boleha za sistemsko korupcijo in slabo poslovno prakso, zdravstvo pa ni nikakršna izjema,« je opozoril Možina. Po njegovih besedah zbornica zato podpira tovrstne ukrepe države, da se končno preide od besed k dejanjem. Možina je pojasnil, da Nacionalni preiskovalni urad ni obiskal zbornice in je tudi ni obvestil o preiskavi.

Zdravnik, ki se znajde v takem položaju, naj se izloči iz delovanja zbornice

Glede zdravnikov, ki so se znašli v preiskavi, Možina meni, da njihovo delo z bolniki »ne sme biti večji problem«. »Kar pa se tiče zdravnikov, ki so v teh postopkih, in sočasno delujejo aktivneje v zbornici, pa je naše stališče znano. Sprejeti kodeks zavezuje vsakega zdravnika, ki pride v tak položaj, da se sam izloči iz delovanja zbornice,« je poudaril.

Možina še pričakuje, da bodo morebitne ugotovljene nepravilnosti tudi strogo sankcionirane.

Okrnitev ugleda zdravstva

Direktor Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije Metod Mezek si želi, da bodo zagovori osumljenih ustrezni in korektni. Če se je v javnih zdravstvenih zavodih dogajalo karkoli koruptivnega, pa je prav, da se to preganja, ker na združenju zagovarjajo ničelno stopnjo korupcije.

Mezek ob tem pravi, da če se postopki javnega naročanja ne izvajajo, je treba v teh zavodih narediti ustrezne preiskave in poizvedbe. Zagotovo pa bo to vplivalo na okrnitev ugleda zdravstva, pri čemer Mezek pravi, da je škoda, da se zadnje čase toliko govori o korupciji v zdravstvu na splošno. Zdravstvo je, kot pravi, del družbe in v zdravstvu je verjetno toliko pozitivnih kot negativnih pojavov kot sicer v družbi.

»Jasno pa je, da se je treba temu sistematično zoperstavljati in zagotovo bodo imeli direktorji dodatno odgovornost, da bodo pozorni na vse postopke, ki se s tem v zvezi v zavodu vodijo,« je dejal Mezek in dodal, da bodo morali, če se bodo sumi korupcije izkazali za resnične, direktorji zavodov še veliko več delati na poštenosti in korektnosti poslovanja, da povrnejo ugled zavodov.

Brecelj: Danes se je začela zdravstvena reforma

Predstavnik Iniciative zdravnikov Erik Brecelj s preiskavo zelo zadovoljen.

»Samo majhna pripravljenost politike, pa tako velik korak naprej,« je opozoril. Pravi, da je »po sedmih letih opozarjanja danes prvič optimist, da se je v zdravstvu začela reforma«. Opozarja pa, da je slovenskega zdravstva v primeru, če se bo ustavilo pri tem, konec.