Predavatelja na Fakulteti za uporabne študijske vede Nova Gorica Matevža Tomšiča vložitev nezaupnice ni presenetila. »Vendar pa je precej jasno, da bo koalicija, ki bo nastala, še bistveno bolj nestabilna kot ta, ki je sedaj razpadla,« je poudaril. V programskem smislu so namreč te stranke po oceni Tomšiča veliko bolj vsaka sebi od strank, ki so bile doslej del vladajoče koalicije, še posebej DL in na drugi strani PS in SD.

Nova koalicija zelo oportunistično motivirana

»A kakor kaže, bi znala DL pozabiti na svoje predvolilne obljube in na svoja programska izhodišča,« pravi Tomšič. Povedano na kratko, nastajajočo koalicijo vidi »kot zelo oportunistično motivirano«.

Preberite še: Konstruktivna nezaupnica vložena, Bratuškova čez leto dni po zaupnico

Tomšič je ocenil tudi kandidatko za mandatarko Alenko Bratušek, ki je po njegovih besedah oseba, ki se do sedaj ni kaj zelo izkazala s kakšnimi dosežki. »Edini njen 'dosežek' - v narekovajih, seveda - je ta, da je kot direktorica direktorata za proračun aktivno sodelovala pri povzročanju velikega proračunskega primanjkljaja,« je menil.

Kar se tiče t. i. bianco odstopne izjave Zorana Jankovića s funkcije predsednika PS pa Tomšič pravi, da gre za »še enega od slepilnih manevrov« in za »poskus odvračanja pozornosti«. Tisti, ki so zahtevali odstop politikov, ki jih je obremenilo poročilo Komisije za preprečevanje korupcije, torej Janše in Jankovića, imajo dvojna merila, poudarja analitik. »Za Janšo to zahtevajo brezpogojno, medtem ko so na zahteve do Jankovića, naj odstopi kot župan, nekako pozabili. Tukaj ne moremo govoriti o neki načelnosti,« še pravi Tomšič.

Jankovićeve težave ostajajo, a niso več težave PS

Drugače meni Pribac, ki opozarja, da odziv strank SDS in PS na objavo obremenilnega poročila protikorupcijske komisije ni bil enak. Medtem ko so v SDS svojemu voditelju izražali enotno podporo, je v PS prišlo do Jankovičevega polovičnega umika z vodstva stranke, podpredsednik stranke pa je mirno povedal, da je predsednika stranke mogoče tudi žrtvovati, kar si pri SDS glede Janše ne bi znali predstavljati.

S t. i. bianco odstopno izjavo Jankovića »se je ta polovična poteza okrepila«. Sicer je še odprto vprašanje županske funkcije, a ta poteza stranko PS razbremeni težav s poročilom Komisije za preprečevanje korupcije. »Težave Zorana Jankovića torej ostanejo, a to niso v skoraj nikakršni meri več težave PS. Stranka lahko tako v politični prostor vstopa neobremenjena in to tudi omogoča političnim partnerjem, da sklenejo zavezništvo z njo,« je menil Pribac.

Odnosi v koaliciji v javnosti ne smejo zasenčiti razprave o rešitvah za Slovenijo

Po analitikovih besedah je Janković s svojim umikom prepustil upravljanje stranke in vlade novi, ženski politični figuri. Bratuškova se je v letu dni, v katerem jo je kot političarko spoznavala javnost, po mnenju Pribaca dobro odrezala. »Ni dajala preostrih ocen, ki bi jih morala kasneje popravljati in obžalovati, ni dajala ocen, ki bi bile ad personam, ampak ad rem, pokazala je neko zmernost, neko taktnost in tudi skromnost v nastopanju, ki ji omogoča, da sedaj brez kakšnih bremen vzpostavlja odnose s kolegi v novi koaliciji.«

Njena nizka profiliranost nastopanja je po mnenju Pribaca lahko tudi dobra popotnica za delovanje in uspeh nove vlade. Za to vlado pa bo najpomembneje, da odnosi v koaliciji v javnosti ne bodo zasenčili razprave o rešitvah za Slovenijo, je dejal.

»Koalicija, ki se oblikuje, bo morala znati predvsem obdržati nizka pričakovanja ljudi,« pojasnjuje Pribac. Koalicijske partnerice si ne bi smele postavljati previsokih ciljev, pač pa bi morale začeti kot koalicija, ki bo pripeljala državo do novih predčasnih volitev. Če bi se ta začetni načrt dobro uresničeval, pa bi ga kasneje lahko tudi spremenili.

Če nezaupnice ne bi vložili, bi bilo z opozicijo precej hudo

Pribac sicer vidi nek konsenz na vsebinski ravni okoli finančnih vprašanj, kot sta Slovenski državni holding in slaba banka. Ta konsenz se po njegovem kaže v soglasju o tem, da v vladi ne bo sodeloval Janez Šušteršič, ki je bil kot finančni minister v Janševi vladi arhitekt najbolj spornih rešitev. »To je dobro izhodišče, da bo DL vsaj omilila stališča, ki jih je oblikoval njen minister, in bo možen nek dialog,« je pojasnil.

Kar se tiče same vložitve konstruktivne nezaupnice pa Pribac pravi, da bi bilo z opozicijo »precej hudo«, če do tega ne bi prišlo. Sam sicer obžaluje, da se tej koaliciji ni pridružila tudi SLS, ki je s tem po njegovem mnenju »ostala nekje na pol poti v svoji moralni drži«. Ni namreč dovolj, da stranka zgolj odstopi od sodelovanja s predsednikom vlade, saj je to le odmikanje od tega, da bi veljali za povezane z njim. »Poskrbeti bi morali, da nekdo, ki ga zadeva takšno poročilo, ne zaseda več pomembnega mesta v slovenskem javnem prostoru,« meni Pribac in dodaja, da bo prav to storila nova koalicija.