Nasprotniki zakona so se sestali že v ponedeljek in na vlado naslovili poziv, naj zakon obravnava po rednem in ne nujnem postopku, kar pa je vlada zavrnila.

Kot je pred današnjimi pogovori poudaril Žveglič, nasprotniki zakona na sam postopek ne morejo vplivati, lahko pa opozorijo na nepravilnosti zakona.

"Vladajoča koalicija bo šla kot valjar skozi vse zadeve, lahko pa opozarjamo na neumnosti in anomalije tega zakona, ki so v nebo vpijoče," je povedal Žveglič. Kot je še dejal, lahko pritisk na vlado izvajajo tudi z državljansko nepokorščino.

Sestanka se udeležuje tudi predsednik Slovenske ljudske stranke Franc Bogovič, ki je napovedal pripravo peticije, izključil pa ni niti ustavne presoje in protestov.

Bogovič: Ne mislimo se ustaviti pri peticiji

"Koalicija je včeraj zelo jasno povedala, da bo na tak način zapolnila proračunsko luknjo, sam in velika večina Slovencev pa se s tem ne strinjamo," je dejal Bogovič.

"Danes bomo predlagali, da pripravimo peticijo, podobno kot se peticije proti neumnostim podpisujejo tudi drugod v Evropi," je bil odločen prvak SLS. Podpise naj bi začeli zbirati prihodnji teden.

Ob tem je še napovedal, da bodo v fazi nujnega postopka pripravljali ustavno presojo. "Vsekakor pa se ne mislimo ustaviti zgolj pri peticiji in biti glas vpijočega v puščavi."

Več bo znanega na novinarski konferenci po sestanku, sklicani za danes ob 14.45. Na njej bodo spregovorili predstavniki Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, sindikata kmetov, Slovenske kmečke zveze, Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, zadružne zveze, združenja občin in skupnosti občin, Civilne družbe za pravično Slovenijo, Zveze sindikatov upokojencev Slovenije in stranke SLS ter LGS.

SDS: Kako bo davek vplival na trg nepremičnin?

Poslanska skupina SDS je na predsednika odbora DZ za finance in monetarno politiko naslovila predlog za javno predstavitev mnenj k predlogu zakona o davku na nepremičnine. Meni namreč, da bo zakon zelo vplival na finančno obremenitev različnih družbenih skupin in tudi gospodarstva.

SDS glede na predlog, objavljen na spletni strani stranke, pričakuje, da bo javna razprava odgovorila na določena vprašanja, in sicer ali je vrednost nepremičnin, kot jo je določila geodetska uprava, primerna osnova za davek ter ali predlog primerno in pravično rešuje problematiko obdavčitve nepremičnin.

Pričakujejo tudi odgovor na vprašanja, kako bo zakon vplival na trg nepremičnin, na sredstva in delovanje lokalnih skupnosti, na razvoj gospodarstva in gospodarsko rast, na razvoj kmetijskega sektorja in na ogrožene socialne skupine.

SDS: Davek ne upošteva specifike slovenskega prostora

Zanima jih tudi, kakšni so razlogi za možnost, da se v primeru nezmožnosti plačila davka vknjiži hipoteka na premoženje, zakaj se bo v začetnih letih omogočilo finančno prikrajšanje številnih občin, zaradi česar da bodo ogrožena vlaganja v lokalno infrastrukturo, ter kakšen bo neto finančni učinek zakona.

V SDS še pravijo, da davek ne upošteva specifike slovenskega prostora ter da odpira številne vidike, ki da so lahko vprašljivi tudi z vidika ustavnosti. Kot primer navajajo zavarovana območja, kot je Triglavski narodni park.

Predlagajo, da odbor na predstavitev mnenj povabi Združenje občin Slovenije, Skupnost občin Slovenije, Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije, Gospodarsko zbornico Slovenije, Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije, Združenje lastnikov nepremičnin v Sloveniji in Zvezo društev upokojencev Slovenije.