Na kakšen način so v EU človekove pravice migrantov in prosilcev za azil kršene?

Evropska politika oziroma zakonodaja je taka, da dovoljuje, da nekdo, ki je nezakonito prišel v državo in ni storil nobenega kaznivega dejanja, ostane priprt 18 mesecev. Čeprav mladoletnih ne bi smeli pripreti, v Grčiji in na Cipru to počnejo. Ti ljudje so zaprti v nečloveških pogojih, brez svežega zraka, vode, brez zdravstvene oskrbe. Kršene so torej njihove pravice v tem postopku pridobivanja azila. Zelo malo jih azil sploh dobi. Problematična je tudi sama pot do Evrope. Trenutno je ogromno beguncev iz severne Afrike, Sirije in Afganistana, ki prihajajo po morju. Gre za prenatrpane ladje beguncev brez vode, brez hrane in ko se jim čoln ali ladja pokvari, jih nobena ladja ne reši, jim ne pomaga.

Torej drži, da je Evropa nekakšna utrdba pred begunci?

Dovolj zgovoren je že samo podatek, da je v Evropi milijon in pol beguncev, samo v Pakistanu pa jih je skoraj dva milijona. Toliko ljudem Pakistan ena sama država nudi zatočišče.

Kakšen je v Sloveniji odnos do beguncev?

Slovenci sicer mislimo, da je naš odnos do beguncev boljši kot v ostalih državah, vendar ni. Slovenija je zelo zaprta predvsem za prosilce za azil. Podatek imam, da je bilo leta 2012 podanih okrog 1060 prošenj za azil, odobrenih pa 20, kar je zelo malo. Tudi ko dobijo azil, imajo zelo malo možnosti za integracijo, za zaposlitev, izobraževanje. Probleme imajo tudi zaradi jezika.

Od kod begunci najpogosteje prihajajo v Slovenijo?

Pri nas je trenutno največ beguncev iz Afganistana, veliko jih je tudi iz Somalije. Ampak teh večinoma sploh ne opazimo, saj so ti prisiljeni, da živijo nekje zaprti in se nikakor ne morejo vklopiti v družbo.

Prihod beguncev v Evropo se je verjetno povečal tudi zaradi arabske pomladi?

Arabska pomlad je zagotovo vplivala na to, trenutno predvsem nemiri v Siriji, vedno več pa je beguncev iz Afganistana in iz drugih držav, kjer imajo državljanske vojne. Ljudje v Evropo ne bežijo brez razloga. Eno so seveda vojne razmere, torej so v življenjski nevarnosti, nekateri so preganjani zaradi verskih ali političnih prepričanj. Razlog za beg so tudi revščina in slabe možnosti za preživetje.

Kaj pa lahko naredimo, da bodo te osnovne človekove pravice beguncev, migrantov in prosilcev za azil bolje zaščitene?

Danes tukaj podpisujemo apel za evropske poslance, s tem apelom pa zahtevamo, da se spremeni evropska zakonodaja in da se neha kršiti človekove pravice. Pozivamo k boljši zakonski ureditvi. Naš cilj je, da bi zakonodaja omogočala človeško ravnanje in spoštovanje človekovih pravic.