Gospa C. po pregledu v Ortopedski bolnišnici Valdoltra, na katerem je bila septembra, zaman čaka na datum operacije stopala. »Podpisala sem izjavo, da sem seznanjena s čakanjem, ki bo daljše od 12 mesecev. Pripravljena sem čakati nekoliko dlje, saj si želim biti operirana v Valdoltri, a bi rada izvedela datum operacije. Čakalna doba naj bi bila sicer nekje dve leti. Okrevanje bo dolgo, zato bi si rada v službi uredila tako, da bom za ta čas delno vzela dopust,« nam je pojasnila.

Potem ko je bila že na pregledu v Valdoltri, na operacijo čaka tudi gospa Z., ki ima težave s hrbtenico. »Vedno bolj me boli. Dobivam zdravila, ko v bolnišnico pokličem glede datuma za operacijo, pa mi vedno znova pravijo, da ga bom že dobila po pošti in naj počakam,« je povedala. Dejala je, da ima hujše težave sicer že vrsto let, in boji se, da bo kmalu prestara za operacijo. Obe naši sogovornici (njune podatke hranimo v uredništvu) se sprašujeta, ali niso nanju morda pozabili. V bolnišnici Valdoltra zatrjujejo, da so takšni strahovi odveč. Pojasnjujejo, da del pacientov datuma operacije ne dobi takoj po pregledu zaradi težav pri pripravi programa posegov.

Mnogi zaradi spremljajočih zdravstvenih težav na koncu namreč ne morejo biti operirani, ko bi sicer prišli na vrsto. Pri posegih, kjer so pacienti predvsem mlajši in sicer zdravi, datume dajejo vnaprej, so pojasnili.

OB Valdoltra: Na paciente nismo pozabili

Pri operacijah z zelo dolgimi čakalnimi dobami, na katere čakajo predvsem starejši, pa povedo le okvirno čakalno dobo in jim datum sporočijo nekaj mesecev pred posegom. »Na te paciente nismo pozabili in zaradi čakanja na točen datum ne bodo čakali dlje. Razumemo pa, da je to lahko težava zlasti za ljudi, ki so še delovno aktivni in si morajo urejati bolniško,« ugotavljajo. Tistim, ki so v dvomih, svetujejo, naj se obrnejo na zdravnika.

Je takšno ravnanje, o katerem so v minulih letih večkrat pripovedovali tudi pacienti iz drugih bolnišnic, zakonito? Uradno stališče se je v zadnjem času spremenilo v škodo pacientov. Leta 2011 so na zdravstvenem inšpektoratu in ministrstvu za zdravje ugotavljali, da praksa, ko v bolnišnici pacienta ne uvrstijo na čakalni seznam in mu namesto tega naročijo, naj »poskusi« poklicati čez nekaj mesecev ali še kasneje, ni v skladu z zakonodajo. Ker pacientka več mesecev datuma, do katerega bo čakala, ni dobila in se je zato pritožila, so takrat napovedali tudi upravni nadzor nad novomeško splošno bolnišnico. Danes na ministrstvu za zdravje ugotavljajo, da zakon o pacientovih pravicah ne ureja uvrstitev in vpisa na čakalni seznam.

Fakin: Nesprejemljiv nered

Kadar v bolnišnici pacientu ne morejo vnaprej dati točnega datuma za operacijo, bi mu sicer morali dati vsaj okviren datum posega, ugotavljajo na ministrstvu. Kot pravijo, so doslej že prejeli nekaj pritožb pacientov glede odlašanja z uvrščanjem na čakalne sezname oziroma (ne)naročanjem na datume. To vprašanje, pa tudi globe ob kršitvah, so nameravali urediti v noveli zakona o pacientovih pravicah, ki pa je po naših informacijah vsaj za zdaj obtičala v predalih. In kakšne so predvidene rešitve? »Načrtovano ureditev vam bomo lahko predstavili, ko bo predlog zakona dan v javno razpravo oziroma po potrditvi na seji vlade,« so skrivnostni na ministrstvu. V praksi bodo torej bolniki, ki si ob dolgih čakalnih dobah želijo vsaj datuma operacije, do nadaljnjega prepuščeni samim sebi oziroma dobri volji bolnišnice.

»To ni sprejemljivo,« pa o praksi, ko pacienti zelo dolgo čakajo na datum operacije, meni generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Samo Fakin. Tovrstno ravnanje je po njegovem povezano predvsem z neredom pri vodenju čakalnih seznamov v bolnišnicah in manj z zakonskimi luknjami. Marsikaj bi se dalo po njegovem rešiti že, če bi se v bolnišnicah resneje lotili urejanja teh seznamov in jim posvetili več časa. Primeri, ko pacienti zaradi zdravstvenih razlogov ne morejo biti operirani in se program posegov zato bistveno spreminja, pa po njegovem niso zadostna utemeljitev, da bi bolnišnice smele odlašati z obvestilom o datumu operacije.