Branimir Štrukelj, predsednik in vodja pogajalske skupine Konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS), je danes opozoril, da bi bilo lahko za ponedeljek predvideno nadaljevanje pogajanj o znižanju plačne mase preloženo. »Že večkrat smo jasno povedali, da nasprotujemo vnosu fiskalnega pravila v ustavo in spremembam referendumske ureditve. Zna se zgoditi, da bomo zato namesto na pogajanja odšli na protest pred parlamentom,« je povedal Štrukelj.

Sindikati zadnji vladni predlog odklanjajo

V ponedeljek se bosta najprej sestali obe pogajalski skupini in poskušali oblikovati skupno stališče do zadnjega vladnega predloga in nadaljevanja pogajanj. »Moje mnenje je, da bo morala vlada narediti neko bolj občutno gesto približevanja. Načrtovani prihranek se v zadnjem predlogu namreč ni spremenil, spremenil se je le nabor ukrepov. Še več, na račun sodne odločitve o izplačilu lanskega regresa se je prihranek celo povečal za 50 milijonov evrov. Dokler bo tako, so pogajanja le fikcija oziroma predstava za javnost,« opozarja Štrukelj. Predsednika KSJS skrbi tudi napoved uvedbe kriznega davka, saj bi to, kot pravi, pomenilo za javne uslužbence dvakratno znižanje plač.

Do zadnjega vladnega predloga ima odklonilno mnenje tudi Janez Posedi, vodja pogajalske skupine drugega dela sindikatov javnega sektorja. »Načrtovani dodatni prihranek v višini 210 milijonov evrov je nerealen. Vlada bo morala prihranke najti drugje,« poudarja Posedi, ki se je pripravljen pogajati le o ukrepih za prihodnje leto, medtem ko bi se za letos morala vlada zadovoljiti z učinki Zujf in varčevalnimi ukrepi po posameznih resorjih. Občuten prihranek vidi Posedi v številu zaposlenih, ki je od lanskega maja do letošnjega februarja upadlo za več kot štiri tisoč (iz 161.826 na 157.534). Mesečna masa plač se je na ta način po podatkih Ajpes znižala iz 296,1 na 276,1 milijona evrov.

Več v jutrišnji tiskani izdaji.