Na odločitev bodočih dijakov za vpis v srednjo šolo vpliva mnogo dejavnikov. Poleg zanimanja je pomembno tudi, katere šole so dijakom na voljo v njihovem okolju, pa tudi, kakšne možnosti za zaposlitev jih čakajo v izbrani karieri.

Med najpogosteje iskanimi kadri z opravljeno srednjo šolo (V. stopnja izobrazbe) so bili ob koncu lanskega leta po podatkih republiškega zavoda za zaposlovanje elektrotehniki, vzgojitelji predšolskih otrok, ekonomski tehniki, zdravstveni tehniki, tehniki zdravstvene nege in strojni tehniki. Med tistimi s končano fakulteto oziroma VII. stopnjo izobrazbe pa so delodajalci najpogosteje iskali diplomirane vzgojitelje predšolskih otrok, univerzitetne diplomirane ekonomiste, univerzitetne diplomirane pravnike, profesorje razrednega pouka in doktorje medicine. Ob tem na zavodu opozarjajo, da od lanskega aprila nimajo več podatkov o vseh prostih delovnih mestih v državi, pač pa so nam postregli s podatki iz sporočil o prostih delovnih mestih, ki so jih prejeli decembra.

Težko zaposljivi ekonomski tehniki in gimnazijski maturanti

Nasprotno pa je bilo med brezposelnimi s V. stopnjo izobrazbe največ ekonomskih tehnikov, gimnazijskih maturantov, strojnih tehnikov, gradbenih tehnikov, vzgojiteljev predšolskih otrok (kljub temu da so po njih delodajalci tudi najpogosteje povpraševali), trgovinskih poslovodij. Podobno je tudi med brezposelnimi z univerzitetno izobrazbo. Čeprav so jih delodajalci najpogosteje iskali, so tudi med iskalci zaposlitve prevladovali diplomirani in univerzitetni diplomirani ekonomisti, univerzitetni diplomirani pravniki, diplomirani upravni organizatorji, profesorji razrednega pouka, diplomirani organizatorji – menedžerji in univerzitetni diplomirani inženirji arhitekture.

Najhitreje so med brezposelnimi s srednješolsko izobrazbo lani delo našli brezposelni elektrotehniki energetiki, gostinski tehniki, srednje medicinske sestre, tehniki zdravstvene nege, elektrotehniki elektroniki, strojni tehniki. Med univerzitetno izobraženimi pa se z najkrajšo brezposelnostjo lahko pohvalijo doktorji medicine, profesorji razrednega pouka, diplomirane medicinske sestre, diplomirani vzgojitelji predšolskih otrok, univerzitetni diplomirani inženirji strojništva in diplomirani inženirji elektrotehnike. Najdlje so na delo čakali upravni tehniki, komercialni tehniki, trgovinski poslovodje, tekstilno-konfekcijski tehniki in grafični oblikovalci med poklici s srednješolsko izobrazbo ter univerzitetni diplomirani ekonomisti za mednarodne odnose, univerzitetni diplomirani organizatorji, diplomirani socialni delavci, univerzitetni diplomirani inženirji kmetijstva, diplomirani ekonomisti za marketing, univerzitetni diplomirani inženirji tekstilne tehnologije in univerzitetni diplomirani umetnostni zgodovinarji.

Prijave do četrtega aprila

Srednje šole bodo sicer prijave za vpis sprejemale do 4. aprila. Najkasneje do 10. aprila bo ministrstvo za izobraževanje na spletnih straneh objavilo stanje prijav za vpis po posameznih programih oziroma šolah in se najkasneje v dveh tednih odločilo, ali bo število vpisnih mest na posameznih programih povečalo. Učenci, ki se bodo prijavili za vpis v roku in bodo glede na informacije o številu prijav na posamezni šoli ali zaradi česa drugega želeli svojo odločitev spremeniti, lahko do 25. aprila vzamejo prijavo in jo prenesejo na drugo srednjo šolo oziroma v drug program, ne glede na število prijavljenih na novoizbrani šoli. Tisti, ki se bodo vpisovali v šolo z omejenim vpisom, pa bodo najkasneje do 27. junija izvedeli, ali so vanjo sprejeti ali ne.