»Sporazum je zaupne narave in stranke so se zavezale, da z njegovo vsebino ne bodo seznanjale tretjih oseb,« pravijo v državnem Sodu.

Po pisanju časnika naj bi dosegli dogovor o preklicu razrešitve iz krivdnih razlogov. Nadzorniki naj bi sklep spremenili tako, da so bili vsi člani uprave - Tomaž Kuntarič, Krešo Šavrič in Matjaž Jauk - zamenjani iz poslovnih razlogov. Vsi trije so se odpravnini odrekli, delovno razmerje pa jim bo poteklo 31. marca, dodaja časnik.

Nadzorni svet je upravo zamenjal 6. februarja, in sicer ker, kot so takrat sporočili iz Soda, ni delovala v skladu s sklepi nadzornega sveta. Za začasnega predsednika uprave so imenovali Petra Ješovnika, za člana pa Iga Grudna in Nado Drobne Popovič.

Nadzorni svet Soda je od uprave Soda zahteval, naj od uprave Telekoma Slovenije zahteva preklic skupščine, na kateri so odločali o novih nadzornikih in na kateri državni lastniki po sklepu Agencije za trg vrednostnih papirjev niso smeli uresničevati glasovalnih pravic.

Uprava Soda pod Kuntaričevim vodstvom je upravi Telekoma predlagala preklic skupščine, a v Telekomu so odgovorili, da brez zahteve delničarja, ki bi izpolnjeval vse zakonske zahteve, ne morejo preklicati skupščine, ki jo je sklicala na podlagi zahteve delničarja. Sod je namreč predlog podal zgolj na podlagi imetništva 4,25 odstotka delnic Telekoma Slovenije.

Na dan skupščine je na sestanek z upravo Telekoma prišla nova uprava Soda, je takrat povedal predsedujoči skupščini Stojan Zdolšek. Ugotovili so, da preklic ne bi imel pravnega učinka, ker Sod ni predložil soglasja DZ, Zdolšek je pa kljub temu na začetku skupščine dal predlog, da se skupščina prekliče, na glasovanje. Nihče od prisotnih delničarjev predloga ni podprl in skupščino so izpeljali.

Skupščino je zahtevala še Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS, ki je do uveljavitve zakona o Slovenskem državnem holdingu zastopala državo kot 62,54-odstotno lastnico Telekoma.

Po ukinitvi agencije z državnim premoženjem do ustanovitve holdinga upravlja Sod. Za vsako korporativno pomembno potezo, tudi navodilo za umik zahteve za sklic skupščine, mora dobiti soglasje DZ.

Na razrešitev uprave Soda sta se kritično odzvala Združenje Manager in Združenje nadzornikov Slovenije. Opozorila sta, da je uprava Soda ravnala po zakonu, ko ni poslala zahteve za preklic skupščine Telekoma brez soglasja DZ, in da je nesprejemljivo, da je uprava, ki zavrne tako dejanje, sankcionirana z odstavitvijo iz krivdnih razlogov.