Prvega januarja, natanko leto dni od ustanovitve, naj bi javna agencija Spirit odvrgla svoj prvi ud (bivšo javno agencijo za podjetništvo in tuje investicije JAPTI), konec marca drugega (bivšo javno agencijo za tehnologijo TIA), ostala bi le še Slovenska turistična organizacija (STO), a ne pod imenom Spirit, ki bi tako formalno ugasnil. Tako je načrtovala vlada, a je postopek potrebnih zakonodajnih sprememb ustavila. Ker tega cilja ne bo uresničila (pravočasno), so turistični delavci razočarani in ogorčeni. »To pomeni nadaljevanje agonije,« je prepričan Iztok Altbauer, direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč.

»Kdo šahira z nami?«

Spirit je pred letom dni ustanovila Janševa vlada, aktualna premierka Alenka Bratušek pa je že osem mesecev kasneje ugotovila, da je bila to – zlasti z vidika turizma – velika napaka, zato je ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo naložila, naj poskrbi za ponovno osamosvojitev nacionalne turistične organizacije. Dobre tri mesece je trajalo, da so pripravili predlog potrebnih sprememb zakonodaje, ki bi morale začeti veljati že čez dobra dva tedna, a so se zataknile nekje na vladi.

»Združitev TIA, JAPTI in STO je bila velika napaka in korak nazaj. O tem v turističnem gospodarstvu vlada popolno soglasje. Zelo smo bili veseli, ko sta oktobra letos na dnevih slovenskega turizma v Podčetrtku tudi premierka Alenka Bratušek in zdaj že bivši gospodarski minister Stanko Stepišnik povedala, da so to napako zaznali in jo bodo popravili. Toda potrebne zakonske spremembe mirujejo. Ne vem, zakaj in kdo šahira z našimi usodami na tak način,« se čudi Barbara Vajda, direktorica javnega zavoda Turizem Ljubljana, ki po njenih besedah brez partnerskega sodelovanja s STO ni zmožen uresničiti svojih načrtov o sejemskih nastopih v tujini. Altbauer pa dodaja: »V Podčetrtku smo imeli vsi rdeča ušesa od navdušenja, ko smo poslušali obljube ministra in premierke. Toda rdečica je začela kmalu bledeti, danes pa so naša ušesa še bolj bela kot od mraza zamrznjeni motor vladnega falcona.«

Tudi sindikalisti na dveh bregovih

In zakaj vlada ne pošlje v državni zbor predlogov novel zakonov, ki ju je 28. novembra objavila na spletni strani in s katerima bi preoblikovala Spirit? Tega ne vedo niti bivši minister Stepišnik niti koalicijski poslanci. Slišati je, da naj bi bil glavni razlog bivši JAPTI, katerega službe naj bi s tem preoblikovanjem razselili po gospodarskem ministrstvu, česar pa se zaposleni otepajo. »Podjetniki si ne predstavljajo, kako bodo tekali po hodnikih ministrstva za uradniki in pri njih iskali podporo, ki jim jo zdaj nudi Spirit,« nam je nasprotovanje ukinitvi Spirita utemeljil Dražen Jeremić, predsednik Spiritovega sindikata uslužbencev bivšega JAPTI, in v pismu premierki Alenki Bratušek med drugim zapisal, da je ukinitev ali preoblikovanje javne agencije Spirit »strokovno nevzdržen predlog«. Nesprejemljivo se mu zdi tudi to, da niti ob ustanavljanju niti zdaj ob ukinjanju Spirita ni nihče analiziral posledic tega dejanja.

Vodja premierkinega kabineta Jernej Pavlin je Jeremićev dopis posredoval gospodarskemu ministru Stepišniku (ki se je medtem vrnil med poslance) in ga pozval, naj ga preuči. Vmes se je oglasila tudi Metka Pirc, predsednica Spiritovega sindikata, ki združuje zaposlene nekdanjega STO, a v nasprotju z Jeremićevimi sindikalisti vztraja: »Slovenija – kot vsaka razvita turistična država – mora imeti samostojno turistično organizacijo.« Iztok Altbauer pa na Jeremićeve očitke, češ, zakaj ukinjajo Spirit brez analize, kaj bi to prineslo, odgovarja: »Zakaj pa je bilo treba združiti nekaj, kar je nezdružljivo? Želimo le vzpostaviti stanje pred združevanjem in pred nasilno fuzijo nekih nezdružljivih področij. Kaj imajo tehnične inovacije in tuje neposredne investicije skupnega s konkretnimi promocijsko-prodajnimi aktivnostmi turističnega gospodarstva? Dokler nihče od njih ne uporablja blagovne znamke I feel Slovenia kot krovne znamke Slovenije, tako dolgo je brezplodno razpravljati o tem, ali potrebujemo skupno agencijo.«