Sodišče je v tožbi treh državljanov BiH proti Sloveniji, Srbiji, BiH, Hrvaški in Makedoniji razsodilo proti Sloveniji in Srbiji. Med drugim je razsodilo, da dejstvo, da slovenska in srbska vlada varčevalcem LB v Sarajevu oziroma podružnice beograjske Investbanke v Tuzli nista omogočili dostopa do deviznih vlog, predstavlja sistemski problem.

S šestimi glasovi proti enemu je odločilo, da mora Slovenija sprejeti ukrepe, da bodo glede izplačila starih deviznih vlog pri LB tako dva tožnika iz BiH kot vsi, ki so v enakem položaju kot onadva, lahko dobili prihranke izplačane pod enakimi pogoji kot tisti, ki so imeli vloge v domačih podružnicah slovenskih bank.

Sodnik iz Slovenije Boštjan M. Zupančič, ki je glasoval proti, je takrat podal ločeno mnenje. V njem je ocenil, da bo veliki senat sodišča odločil, da razsodba ad hoc senata ni v skladu z duhom Evropske konvencije o človekovih pravicah in da sodba ni v skladu s t. i. teritorialnim načelom.

Nezadovoljen je bil tudi s sestavo ad hoc senata, ki je sprejelo razsodbo, saj so bili štirje člani senata iz držav, kjer so upniki, dva iz držav dolžnic, le dva pa iz držav, ki niso vpletene v primer.

Uradna Ljubljana pa je po sodbi poudarila, da gre za vprašanje nasledstva in da je torej treba vprašanje reševati v tem okviru. Na sodbo se je pritožila tudi Srbija.

Komisija bo odločitev objavila v torek, so sporočili s sodišča. Če bo pritožbi odobrila, bo o njiju odločal 17-članski veliki senat, če pa ju bo zavrnila, bo sodba postala pravnomočna. V primeru odločanja 17-članskega velikega senata bi bila sicer sodba lahko znana šele po več letih.

Komisija velikega senata bo sicer odločala še o štirih sodbah, ki jih je sodišče zaradi sodnih zaostankov izreklo proti Sloveniji 18. oktobra lani.

V vseh primerih je ugotovilo kršitev 1., 6. in 13. člena Evropske konvencije o človekovih pravicah. Prvi člen zadeva splošno obvezo držav do spoštovanja človekovih pravic, 6. člen pravico do pravičnega in nepristranskega sojenja v razumnem roku, 13. člen pa pravico do učinkovitega pravnega varstva pred domačimi sodišči.