Erjavec: To ni v redu

Zunanji minister in prvak koalicijske stranke DeSUS Karl Erjavec je ocenil, da Gašpar Gašpar Mišič ne bi bil nikoli kandidat za predsednika uprave Luke Koper, »če ne bi bil član PS, poslanec DZ oz. sedaj odstopljeni državni sekretar v kabinetu predsednice vlade«. Njegov današnji odstop je po Erjavčevem mnenju povezan z njegovo kandidaturo za predsednika uprave Luke Koper. Erjavec sicer meni, da gre v tem primeru za politično kadrovanje in da sam odstop z mesta državnega sekretarja tega ne spremeni, »zlasti, ker sam trdi, da se bo, če ne bo imenovan, vrnil v državni zbor, torej v politiko«. »To pomeni, da gre za politično rešitev,« je povedal Erjavec, ki meni, da »imamo v Sloveniji druge bolj primerne osebe, ki so sposobne dobro voditi Luko«.

Na vprašanje o tem, ali so se v zvezi z Gašparjem Mišičem na premierko res vršili pritiski v koaliciji, pa je Erjavec dejal, da o tem ne ve nič, saj da s premierko o tem ni govoril. »Vem samo, da imamo v DeSUS v petek sestanek vodstva stranke in ena od točk na dnevnem redu je poleg grožnje nižanja pokojnin in ukinjanja regresov tudi točka o iskanju predsednika uprave Luke Koper in o kandidaturi Gašparja Mišiča za to mesto. Mi smo mnenja, da to ni v redu,« je bil še kritičen Erjavec.

V DL odločitev prepuščajo nadzornikom

V koalicijski DL menijo, da je odločitev o tem, ali je najustreznejši kandidat za mesto prvega moža v Luki Koper, v izključni pristojnosti nadzornega sveta Luke Koper.

Glede očitkov o političnem kadrovanju v Luki Koper pa navajajo le svojo oceno, »da ni primerno, da se nosilec javne funkcije poteguje za vodstveni položaj v gospodarski družbi v večinski državni lasti«.

SLS: Brez ustreznih referenc se je okronal za najboljšega kandidata

Gašpar Mišič si je mesto predsednika uprave Luke Koper urejal že vse od začetka nastopa te vlade in se brez ustreznih referenc okronal za najboljšega kandidata, navajajo v SLS.

Podpredsednica SLS Olga Franca je v odzivu za STA na današnji odstop poudarila, da je videti, da je bila na tem visokem političnem položaju funkcija v Luki Koper ena izmed njegovih ključnih delovnih prioritet. »Tej njegovi želji očitno sledi tudi novi nadzorni svet na čelu s predsednikom Dinom Klobasom, ki je h kandidiranju povabil le nekatere privilegirane kandidate,« je dodala.

Strici iz ozadja naj se umaknejo

V SLS po njenih navedbah pričakujejo, da bo nadzorni svet Luke »vendarle prenehal s to farso« in z javnim razpisom ter v skladu z internimi akti in pravili izbral najbolj ustreznega kandidata za predsednika uprave.

»Vsi strici iz ozadja naj se pri tem povsem umaknejo, predsednica vlade pa naj se neha sprenevedati, da s tem političnim kadrovskim mešetarjenjem nima nič,« je izpostavila Franca, ki meni, da Luka Koper nujno potrebuje stabilno vodenje in upravljanje. Na mesto predsednika uprave je po njeni oceni treba postaviti najbolj kompetentnega, izobraženega in izkušenega človeka, ki bo znal voditi družbo v razvojni smeri in brez konfliktov z zaposlenimi.

»Ne gre za politično kadrovanje«

Gašpar Mišič je tudi danes po sestanku s premierko ponovil, da odstopa zato, ker želi ustaviti pritiske na nanjo. Poudaril je, da v njegovem primeru ne gre za politično kadrovanje in da ni prosil za podporo ne Bratuškove ne kogar koli drugega.

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik je že ob prihodu na sestanek poudaril, da odločitve sprejema vsak zase. Če se Gašpar Mišič čuti pripravljenega prevzeti položaj predsednika uprave Luke Koper, je to njegova odločitev, je pojasnil. Z domnevnimi opozorili Bratuškove, da ni ustrezno, da bi se Gašpar Mišič s funkcijo javnega funkcionarja potegoval za omenjeni položaj, pa Stepišnik ni seznanjen.

O potrebi po odstopu z mesta državnega sekretarja so se premierka in trije ministri Pozitivne Slovenije, poleg Stepišnika še minister za obrambo Roman Jakič in ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Tina Komel, z Gašpar Mišičem pogovorili na sestanku.

Preberite še članek iz današnje tiuskane izdaje: Imenovanje Mišiča bi bilo dokaz, da pri kadrovanju vlada divji zahod

»Ptički čivkajo, kdo je s kom povezan«

O svojih navedbah glede pritiskov stranke SD na premierko je Gašpar Mišič danes povedal, da je s svojo kandidaturo »zmotil skrbno načrtovano politiko kadrovanja«. Po njegovih besedah je na Luko prisesanih kar nekaj posameznikov, ki jih je zmotila ta kandidatura. Na vprašanje, kdo so ti posamezniki, je Mišič odgovoril, da bo v primeru imenovanja za predsednika uprave njihova imena tudi javno objavil.

O navedbah, da je SD blizu drug kandidat Bojan Brank, pa je Gašpar Mišič po sestanku še dejal, da »ptički čivkajo, kdo je s kom povezan in tudi novinarji znate prisluhniti glasu ptic«. Ob tem je jasno zatrdil, da je njegov namen priti v Luko Koper. Če bo sam vodil Luko, se, zatrjuje, ne bo ne kradlo in ne plenilo, saj je Luka preveč pomembna za razvoj mesta in države, je ponovil Mišič in dodal, da »ne bo dovolil, da se denarni tok odliva tako kot do sedaj«.

Prepričan je, da Luka Koper potrebuje človeka, ki bo znal povezovati lokalne interese, interese Luke in države. Njen razvoj namreč pomeni napredek regije in države. Ob tem je dodal, da se čuti dovolj sposobnega za vodenje Luke in ima za to tudi kar nekaj izkušenj.

Gašpar Mišič želi ustaviti pritiske na premierko

Gašpar Mišič je v torek za STA dejal, da bo Bratuškovi odstop z mesta državnega sekretarja ponudil zlasti zato, da ne bi kdo mislil, da izkorišča svoj položaj. Hkrati pa želi ustaviti pritiske na premierko, pri čemer je omenil predsednika SD Igorja Lukšiča in prvaka DL Gregorja Viranta.

»Je pa to samo dokaz, da nisem politični kader. Če bi bil, bi mene premierka in tudi drugi podprli,« je povedal in dodal, da ne išče službe, saj je bil na razgovor kot kandidat za predsednika uprave Luke Koper povabljen in se ni ponujal.

Če se bodo nadzorniki Luke Koper odločili, da Gašpar Mišič ni primeren za predsednika uprave, pa bo ta svojo pot "z veseljem nadaljeval kot poslanec in še naprej delal v korist družbe in države", je napovedal. Gašpar Mišič je bil sicer kot poslanec v DZ izvoljen na listi največje parlamentarne stranke PS, ko ga je vlada imenovala za državnega sekretarja v kabinetu Bratuškove, pa ga je v poslanskih klopeh nadomestila Mirjam Bon Klanjšček.

Lukšič zanika pritiske na premierko

Politik ne sme izkoristiti svoje funkcije zato, da bi lažje prišel na gospodarsko, meni prvak SD Igor Lukšič. Zanikal je pritiske na premierko Alenko Bratušek glede kandidature Gašpar Gašpar Mišiča za vodjo uprave Luke Koper. Tudi če bo tja imenovan, pa s strani SD za koalicijo ne bo političnih posledic, saj gre za stvar gospodarstva, pravi Lukšič.

Državni sekretar, minister ali poslanec svoje funkcije ne sme uporabljati zato, da si bo postlal z dobro pozicijo v gospodarstvu ali kjer koli drugje, je na današnji novinarski konferenci poudaril Lukšič. »Če je nekdo na lastno željo prišel na položaj državnega sekretarja v vladi, naj to funkcijo opravi do konca. Če je prišel v spor z lastnimi načeli in ne more več delati za to vlado, potem naj mirno gre in naj bo jasno, da ni prišel s pozicije, ki je politična, na gospodarsko,« je dodal.

Ob tem je predsednik koalicijske SD zanikal očitke Gašpar Mišiča, da naj bi pritiskal na Bratuškovo, saj da o njegovi kandidaturi za predsednika uprave Luke ne odločajo premierka ali koalicija, ampak nadzorniki. Zato po Lukšičevem mnenju niti ne bi imelo učinka, tudi če bi kdor koli pritiskal na Bratuškovo v zvezi s tem, je pa zagotovo težava tako za njo kot za stranko PS, ker je Gašpar Mišič zaposlen v premierkinem kabinetu kot državni sekretar, navaja Lukšič.

Zadeva »ne samo politična, ampak politikantska«

Predstavil je tudi načelna stališča, ki bi jih pri odločanju o postavitvi nekoga na določeno funkcijo morali upoštevati odgovorni. Kot pravi, bi moral biti nekdo vsaj leto dni izven politike, da bi šel lahko na neko gospodarsko funkcijo. Težava tudi ni v tem, ali je nekdo član neke stranke ali ne, vendar pa je treba upoštevati ustrezno izobrazbo, predhodne izkušnje, izkušnje pri vodenju tovrstnih podjetij in konflikt interesov, pravi Lukšič. Brez upoštevanja teh kriterijev je po njegovi oceni zadeva »ne samo politična, ampak politikantska«.

»Če je kdor koli sposoben gospodarstvenik, potem naj ostane v gospodarstvu. Naj ne gre v politiko zato, da bo potem preskočil nekaj stopnic in prišel do neke pozicije, do katere ne bi mogel tako hitro priti, če bi ostal v gospodarstvu,« je bil jasen Lukšič.

Neposredno o kandidaturi Gašpar Mišiča za predsednika uprave Luke Koper Lukšič ni želel govoriti in je dejal le, da se za kandidaturo odloči sam. Če bo do imenovanja Gašpar Mišiča na ta položaj tudi prišlo, pa političnih posledic za koalicijo - vsaj kar se tiče SD - ne bo, je zatrdil. "Slovenija je zdaj preveč destabilizirana, da bi kdor koli od teh posameznikov s svojimi kandidaturami lahko vplival na trdnost koalicije ali ogrožal stabilnost te vlade, še zlasti zato, ker ta odločitev ni v rokah koalicije, ampak nadzornikov," je pojasnil.

NSi: Morebitno imenovanje Gašparja Mišiča za predsednika uprave luke nehigienično

Morebitno imenovanje dosedanjega državnega sekretarja v kabinetu predsednice vlade Gašparja Gašparja Mišiča za predsednika uprave Luke Koper bi bilo povsem neetično in nehigienično, menijo v NSi. Po njihovi oceni gre za prvovrsten vpliv politike na gospodarsko družbo, kar ne more prinesti želenih gospodarskih rezultatov.

V NSi med drugim izpostavljajo, da je Gašpar Gašpar Mišič tudi brez izkušenj, ki so pri vodenju tako pomembnega in velikega podjetja, kot je Luka Koper, nujno potrebne. Sprašujejo se, »ali bo vlada svoje vlečne konje sedaj vpregla v ladje« in čemu takšen interes koalicije, da Gašpar Mišič postane predsednik uprave luke.

Kot so zapisali, ima vlada v skladu z zakonom pravico, da kadruje v podjetjih v državni lasti. Problem pa je, da kadruje nekompetentne in nestrokovne ljudi. »Glavna referenca je članska izkaznica ene izmed vladnih strank,« ugotavljajo v NSi. Tovrstno politično kadrovanje pa po njihovem mnenju dokazuje, da je skrajni čas za prodajo podjetij v državni lasti.