Potem ko je ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve iz predloga novele zakona o urejanju trga dela (ZUTD) umaknilo institut začasnih in občasnih del za starejše brezposelne, tako da je ostal le še za upokojence, na delodajalski strani danes ni bilo mogoče zaznati nikakršnega navdušenja.

Kot je po pogajanjih poudaril generalni sekretar Združenja delodajalcev obrtnih dejavnosti Slovenije Igor Antauer, bi si delodajalci želeli uvedbo začasnih in občasnih del celo za vse brezposelne, saj bi bile te osebe, ko bi se zaposlile, »ustrezno segrete«. Tako pa bodo brezposelni v Sloveniji ostali pasivni, past brezposelnosti pa se ne bo zmanjšala, se boji.

V sindikalnih centralah so medtem v en glas pozdravili umik začasnih in občasnih del za brezposelne, a njihova stališča, da se ta dela uveljavi za upokojence, ostajajo različna.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so pripravljeni ta institut za brezposelne podpreti, a le, če bo vzpostavljena regulacija, ki ne bo imela negativnih učinkov na trg dela, je ponovil izvršni sekretar za pravno področje in področje delovnih razmerij pri ZSSS Andrej Zorko.

V nekaterih sindikalnih centralah, denimo Konfederaciji sindikatov Pergam Slovenije in Konfederaciji sindikatov 90 Slovenije, pa nasprotujejo tudi začasnim in občasnim delom za upokojence.

Generalni sekretar Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Jakob Počivavšek je prepričan, da bi to pomenilo konkurenco sklepanju pogodb o zaposlitvi in nižanje cene dela. Verjame tudi, da bi bilo izvajanje tega instituta zelo težko nadzorovati ter da bi ta dela na koncu prerasla v podobno anomalijo, kot je študentsko delo, ki je dandanes praktično neregulirano.

Vladna stran je sicer danes predstavila tudi nekatere kompromisne rešitve s področja višine nadomestila za čas brezposelnosti, ki se je po dosedanjem predlogu v prvih treh mesecih zniževalo z 80 na 70 odstotkov osnove. Sindikati so temu zaradi posega v odpravnine in odpovedne roke močno nasprotovali, ministrstvo pa naj bi jim z novo rešitvijo stopilo nekoliko nasproti.

Antauer je v tej luči ocenil, da se nadomestilo v prvih treh mesecih ne bi smelo bistveno znižati, nato pa bi moral biti padec takšen, da bi brezposelnega motiviral za pridobivanje dodatnih znanj in iskanje zaposlitve, medtem ko danes čaka doma ali dela na črno.

Prav višina nadomestila je sicer tista, ki je po Zorkovem mnenju v predlogu novele ZUTD trenutno najbolj sporna. Do zadnje kompromisne rešitve v tem delu pa se bodo opredelili v sredo, je na tem mestu povedal Počivavšek.

Ministrstvo naj bi nekaj kompromisov, pripravljenih na podlagi argumentov sindikatov, predlagalo tudi v zvezi z dostopnostjo do nadomestil za brezposelnost. »Dostopnost je seveda nujna,« se je strinjal Antauer. A hkrati je opozoril, da bi se bilo treba bolj usmeriti v aktivno politiko zaposlovanja, večje možnosti za izobraževanje.

Počivavšek je priznal, da je bil v zvezi z dostopnostjo narejen določen premik pri mladih, medtem ko naj pri starejših pravega napredka še ne bi bilo.

Socialni partnerji bodo pogajanja nadaljevali v sredo popoldne, ko naj bi imeli na mizi predlog zakona o delovnih razmerjih, v delu, ki je z njim povezan, pa tudi predlog novele ZUTD. V petek medtem pogajanj ne bo, za prihodnjo sredo pa je že sklicana seja matičnega parlamentarnega odbora. Po njej bo mogoče vlagati dopolnila le še na sprejeta dopolnila.

Minister za delo Andrej Vizjak je danes predstavnikom delodajalske in delojemalske strani menda zatrdil, da se niso ujeli v časovno past. Reforma naj bi bila sicer pod streho v začetku marca.