»Janša očitno izgublja živce, ker se dejansko dogaja to, kar smo napovedali. Najprej se je zelo posmehljivo obnašal do napovedi zlasti treh malih koalicijskih strank, da bomo zapustili koalicijo. Sedaj, ko se to dogaja, očitno vidi, da je nastopila ura resnice,« je ob robu srečanja ministrov z župani in poslanci notranjsko-kraške regije v Cerknici dejal Erjavec.

Ob tem je dejal, da bi Janša glede na poročilo protikorupcijske komisije moral odstopiti. »Jaz to izkušnjo imam, ko me je Računsko sodišče RS pozvalo naj odstopim zaradi afere kant, sem odstopil. Moralna dolžnost naroča, da moraš odstopiti, ker tako pomembne funkcije ne moreš opravljati. To breme je premočno, da bi lahko ta vlada uspešno še naprej izvajala reforme, tudi predsednik vlade bi lahko pokazal spoštovanje do pravne države,« je dejal.

Gorenak: So na drevesu in niso prepričani, kam bodo skočili in ali bodo ostali živi

Minister za notranje zadeve iz vrst SDS Vinko Gorenak pa je ob napovedanih izstopih strank in koalicije dejal, da je vesel, da je SDS stabilna stranka, saj so 9. januarja potegnili poteze, ki so za njih stalnica in ki niso več vprašljive.

»Jasno smo napovedali, da lahko nadaljujejo, da lahko naredijo novo vlado. Lahko gremo na volitve, odprli vse možnosti. Bojim se, da gre pri DL in DeSUS za to, da je nekdo splezal na drevo in dejal, da bo sedaj pa skočil. Ni pa čisto prepričan, kam bo skočil in ali bo ostal živ,« je dejal Gorenak.

Novakova: Naslednje poteze odvisne od Janše

Predsednica NSi Ljudmila Novak pa je dejala, da so v tej situaciji naslednje poteze odvisne od predsednika vlade. Sama misli, da bo vlada delala še nekaj časa naprej, izvajala redne naloge in izpeljala reforme še nekaj korakov naprej. O izstopu DL iz koalicije je dejala, da bosta ministra DL verjetno do imenovanja novih delala naprej.

»Odvisno je tudi od tega, ali bo kdo drug vložil konstruktivno nezaupnico, da bi prevzel vlado, da bi nastala nova koalicija. Če izstopi DL, to še ne pomeni, da ne more vlada delovati naprej. V kolikor bi se zelo okrnila vladna ekipa, pa ni smiselno vztrajati,« je poudarila Novakova.

O iracionalnih potezah jutri po seji vlade

Janez Janša je na tiskovni konferenci v Pivki med obiskom v Notranjsko-kraški regiji najprej glede politične krize dejal, da hipotetičnih stvari ne bo komentiral, kmalu zatem pa pojasnil, da če bo danes kdo povlekel iracionalne poteze, bodo o njih govorili v četrtek po seji vlade.

Dodal je, da od Državljanske liste (DL) ne SDS ne on nista prejela nobenega dopisa oziroma formalnega predloga, »zato se nismo uradno imeli na kaj odzvati«. »Ne mislim pa se odzivati na objave s tiskovnih konferenc,« je dodal.

Hipotetičnih stvari ne komentira

»Do danes nismo dobili nobenega predloge in nobene formalne zahteve s strani DL. Niti DL ni čutila potrebe po pogovoru s svojimi koalicijskimi partnerji; na primer med mano in njihovo poslansko skupino. Ni se še zgodilo, da bi stranka izstopila iz koalicije, ne da bi bila pripravljena poslušati drugo plat,« je povedal Janša.

Hipotetičnih stvari tako, kot je dejal, ne komentira, prav tako ni želel širše komentirati torkovega sestanka koalicijskih strank. Je pa povedal, da je poskušal na sestanku koalicijskim partnerjem »razložiti posledice, ki jih lahko povzroči daljša politična nestabilnost zato, ker se ruši ta vlada in koalicija«.

Enkrat smrtna kazen, drugič sodelovanje

Prav tako je Janša na sestanku slišal za, kot se je izrazil, motive za ravnanje predsednika DeSUS Karla Erjavca. »Tu je treba priznati vsaj iskrenost,« je dejal premier in pojasnil, da gre za »izboljševanje njegove pozicije v konkurenčnem boju na kongresu njegove stranke«. »V prihodnjih tednih me bo verjetno predsednik DeSUS pripravljen tudi obsoditi na smrtno kazen, če mu bo to pomagalo, da bi bil ponovno izvoljen na kongresu. In seveda naslednji dan ponuditi sodelovanje,« je dejal Janša.

Je pa to po besedah premiera naletelo na odziv v Erjavčevi stranki, saj je Janša danes prejel obvestilo o odstopu državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Ljuba Jasniča. »Del motivov za današnja dogajanja so torej tudi notranji strankarski boji nekaterih strank vladne koalicije in žal so talec teh bojev dolgoročni vitalni interesi te države,« je še poudaril premier Janša.