Janša: Ostanki preteklosti so se razraščali, uspevala sta laž in prevara

Janša je tudi dejal, da slovenski narod stoji in bo obstal. Zgodovina Slovencev se ne bo končala v Murglah, je poudaril. Premier je glede na trenutno politično krizo opozoril, da je rušiti lahko, graditi pa mnogo težje.

Po Janševih besedah smo Slovenci v osamosvojitvi dokazali, da lahko v enakopravnih pogojih dosegamo enake in boljše rezultate. Za vse zamujene priložnosti v tem času pa smo bili krivi sami, je dejal.

»Ostanki preteklosti so se razraščali, uspevala sta laž in prevara. Večino prejšnje družbene lastnine so si prisvojili nekdanji nelegitimni upravljavci. Ko je gospodarska kriza začela omejevati, pa so silili državo v drastično zadolževanje, zato da je ta lahko dajala nov denar v državne banke te pa so ga prek slabih kreditov prelile njim,« je poudaril premier.

Največji ekonomski problem države je večmilijardna bančna luknja

Kot je povzel, je danes večmilijardna bančna luknja največji ekonomski problem države. »Tisti, ki so jo povzročili, tisti so nam ukradli državo. In to želijo početi še naprej - za vsako ceno,« je poudaril.

Ta »črna luknja« je pretežno sestavljena iz slabih kreditov kakšnih 16 povezanih družb oz. gospodarskih konglomeratov, pravi premier. Po njegovih besedah je oz. je bilo petnajst teh povezanih družb pred stečaji trdno v rokah »prepoznavnih oseb tranzicijske levice, večinoma neposredno v okrilju Foruma 21«. Samo ena od njih je pripadala cerkvenemu holdingu.

Prekinitev finančnih kanalov, ki iz državnih podjetij napajajo kapilare omrežja tranzicijskih stricev in botrov

Protivladna ofenziva je po Janševih besedah dobila »epske razsežnosti«, ko je vlada lansko jesen predlagala zakon o slabi banki in za štirikrat podaljšala zastaralni rok pri kaznivih dejanjih, narejenih pri ustvarjanju bančne izgube. Kot drugi strateški razlog za protivladno ofenzivo pa je Janša ocenil ustanovitev Slovenskega državnega holdinga.

Kot je poudaril, izpeljava obeh projektov ob ugotavljanju odgovornosti za nastanek bančne luknje ter prekinitev finančnih kanalov, »ki iz državnih podjetij napajajo kapilare omrežja tranzicijskih stricev in botrov, pomeni še mnogo več - pomeni konec ropanja Slovencev, pomeni konec tranzicije, pomeni normalizacijo Slovenije, pomeni konec teh ozadij in manipulacij«.

»Mi naj bi bili torej nekakšni koristni bedaki«

»Potem ko so porušili Pahorjevo in niso uspeli sestaviti svoje vlade, so bila pričakovanja stricev in tranzicijske levice nasploh, da mi ukrotimo krizo, ne da bi ob tem presekali kanale, preko katerih iz državnega premoženja, bank in podjetij odtekajo milijoni za vzdrževanje paradržave,« je povedal Janša. Po njegovih besedah so v sprevrženi govorici temu dejali, da se koalicija in vlada ne bi smeli ukvarjati z ideologijo. »Mi naj bi bili torej nekakšni koristni bedaki,« je dejal Janša, da ukrotimo krizo in plačamo na volitvah politično ceno, oni pa bi si medtem še okrepili prilive in monopole. »Želeli so vlado z zvezanimi rokami, kot je bila Pahorjeva,« je poudaril.

»SDS temu triku ni nasedla. Zato danes rušijo vlado,« je dejal Janša in dodal, da morajo odgovornost za »ponovno povsem nepotrebno poslabšanje v prihodnosti« prevzeti tisti, ki rušijo. »Star pregovor pravi, da je za luknjo v ladji in njeno potopitev dovolj en sam pijan mornar. Za izgradnjo ladje in njeno upravljanje pa je potrebno na stotine pridnih rok in veliko znanja,« je dejal.

Ni druge izbire kot zborovanje

V luči dogodkov, ki lahko sledijo politični krizi, se po Janševem mnenju čez nekaj mesecev nihče več ne bo dobro spomnil ne motivov in ne povodov zanjo. Ostale bodo samo posledice in odgovornost za te posledice. »Ni vsak čas tak, da terja zborovanja, a danes tak čas je. Potisnili so nas vanj in nimamo druge izbire,« je povedal.

Spomnil je tudi na začetek druge svetovne vojne pri nas, ko je po njegovih besedah komunistična partija preko osvobodilne fronte sprejela odlok, po katerem se vsak odpor proti okupatorju izven osvobodilne fronte kaznuje s smrtjo. »Podobnost ni samo slučajna. Gre za nadaljevanje iste politike in totalitarne ideologije, ki se očitno v določenih delih naše družbe prenaša iz roda v rod,« meni.

»Kar nam ponujajo, je čisti levi fašizem«

Dodaja, da je to, kar »nam ponujajo, čisti levi fašizem«. Poudaril je, da Slovenci tega »ne bomo nikoli sprejeli, ampak se mu uprli. Pomemben korak smo storili že danes,« je izpostavil.

Janša se je dotaknil tudi protestov, ki so potekali po Sloveniji. »Napadene so bile prav tiste institucije, ki po definiciji zagotavljajo korektiv grobemu delovanju trga oz. pri nas tovarišijskega kapitalizma«. Kot je dejal, so napade najbolj podpihovali mediji, »katerih program je do zadnje minute plačan s tovarišijskim kapitalom, večinoma tistim, ki manjka v državnih bankah«.

Obenem se je zahvalil vsem zbranim na Kongresnem trgu in dodal, da "če kje, potem bi bil danes rad z vami na tem zgodovinskem mestu". Janša se namreč ni uspel pravočasno vrniti iz Bruslja, kjer potekajo pogovori o novi finančni perspektivi.

»Kar je naredil Janša, mu želijo drugi speljati«

Terenski novinar je na Kongresnem trgu udeležence shoda spraševal, zakaj so se danes odločili priti na shod. Štajerka, ki ni želela biti imenovana, je dejala, da je prišla zaradi podpore Janezu Janši. »Gre za pravico. To, kar je naredil on, mu želijo drugi speljati.«

Andrej Maležič je pojasnil, da je na Kongresnem trgu zato, ker gre za Slovenijo. »Smo v situaciji, ko je treba spremeniti ključne stvari. Strinjam se s tem, kar je rekel predsednik vlade in je res. Vlado podpiram, ker je edina, ki je storila, kar je morala,« je zaključil.

Vlada dela fantastično

Udeleženec shoda Kolinc Anton se je Zbora udeležil iz prepričanja, da je to dobro za Slovenijo in slovenski narod. »Vlada dela fantastično,« je izpostavil.

Stanislava Medved pa je prišla, ker meni, da je to prav. »Dogajanje spremljam že od leta 1991, in nisem laik, vidim, kaj se dogaja. Če bo druga vlada, bo še huje. Janša je edini sposobni in tudi zaveden Slovenec.«

Zbralo se je nekje med 5000 in 12.000 ljudi

Po ocenah organizatorjev se je na Kongresnem trgu danes zbralo 12 tisoč ljudi, po ocenah policije 9000, po ocenah nekaterih medijev pa okoli 5000. Pred koncem shoda so udeležencem prebrali deklaracijo Zbora za republiko, s katero zahtevajo državo vseh državljanov.

»Pričakujemo pluralne medije in profesionalno delo novinarjev«

Današnji shod Zbora za republiko se je začel ob 11. uri, potekal pa je pod geslom Za Slovenijo, za vse, ki tukaj smo se zbrali, ker dobro v srcu mislimo. Udeleženci so želeli javnosti predstaviti, v kakšnem položaju se nahaja država in kakšni so potrebni ukrepi.

Pred koncem shoda je igralec Bine Matoh prebral deklaracijo Zbora za republiko na kulturni praznik, s katero podpisniki izjavljajo, da je slovenski narod uresničil mnoge cilje, ki so se zdeli nemogoči dobri dve desetletji nazaj. Zato zahtevajo državo vseh državljanov ter preglednost gospodarskega in bančnega sistema.

»Želimo živeti v državi z urejenim pravosodjem, kjer bodo zakoni veljali za vse in ne le za peščico. Pričakujemo pluralne medije in profesionalno delo novinarjev,« piše v deklaraciji. Poleg tega se zavzemajo za konkurenčno državo odgovornih posameznikov, v kateri je država v službi državljanov. »Želimo sprostiti ustvarjalne sposobnosti slovenskih državljanov ter tako ujeti standarde najbolj razvitih držav. Pri tem združujemo moči vseh ljudi, ki dobro v srcu mislijo,« so še zapisali v deklaracijo.

Šturm: Nasprotujemo, da se izvoljene predstavnike države odstavlja z linčem

Na odru na Kongresnem trgu so se sicer zvrstili govorci, ki jih je spremljal kulturni program. Predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm je izpostavil potrebo po enakosti pred zakonom in pravni državi, vendar pa nasprotujejo temu, »da se izvoljene predstavnike države odstavljajo z linčem«.

Nekdanja generalna državna tožilka Barbara Brezigar je med drugim dejala, da se danes bolj kot kdaj koli v javnem življenju soočamo z vse hujšim izključevanjem, blatenjem in nestrpnostjo. »Spet postajajo dovoljena vsa sredstva, zato je skrajni čas, da se zoperstavimo navlaki desetletij prejšnjega stoletja z ideološkim predznakom. To navlako nam nekateri kar naprej nastavljajo na pot,« je poudarila.

Hojs o plemenski navezanosti

Minister za obrambo Aleš Hojs je dejal, da je »čas, da stvari umirimo in jih postavimo tja, kamor spadajo« - tja, »kjer bo naš uspeh neodvisen od našega ideološkega prepričanja, od naših stricev in tudi tega, kar je danes v Sloveniji zelo popularno, plemenske navezanosti«.

Nekdanji predsednik DZ France Cukjati pa je poudaril, da Slovenija premore tudi dobre politike, sodnike, bančnike, učitelje, zdravnike itd., le poiskati in podpreti jih je treba. »Zato zavračamo metodo slepega pouličnega linča,« je dejal.

Med udeleženci shoda je sicer slišati predvsem kritike na račun Komisije za preprečevanje korupcije in predsednika DL Gregorja Viranta. Bili so opremljeni s slovenskimi in evropskimi zastavami ter transparenti, s katerimi opozarjajo, da gre za državo, pozivajo k srčnosti, izražali pa so tudi podporo Janezu Janši.

12. 55 Kongresni trg se je po zaključju shoda ZZR že skorajda izpraznil.

12. 50 Napovedovalec se je zbranim zahvalil za miren shod.

12. 45 Zbor za republiko ocenjuje, da se je na Kongresnem trgu zbralo 12.000 ljudi, policija je v javnost dala oceno 9000, po naših ocenah pa je na Kongresnem trgu zbranih okoli 5000 ljudi.

12. 40 Rajanje in splošno veselje ob Golici ...

12. 35 Na shodu ZZR odmeva skladba "Slovenija, od kod lepote tvoje".

12. 33 Udeleženka s Štajerke: Shoda sem se udeležila zaradi podpore Janezu Janši. Gre za pravico. To, kar je naredil on, mu želijo drugi speljati.

12. 30 Udeleženec shoda Andrej Maležič: Tukaj sem zato, ker gre za Slovenijo. Smo v situaciji, ko je treba spremeniti ključne stvari,. Strinjam se s tem, kar je rekel predsednik vlade in je res. Vlado podpiram, ker je edina, ki je storila, kar je morala.

12. 25 Govorniki govore končajo s stavkom: Bog živi nam deželo, bog živi ves slovenski svet.

12. 23 Janša si je z nagovorom prislužil glasen aplavz zbranih.

12. 21 Janša: Kar nam sedaj ponujajo, je čisti levi fašizem. Tega Slovenci ne bomo sprejeli. Rušiti gre lahko, graditi je mnogo težje. Reševanje krize je nekaj drugega: tu strici in forum 571 odpovejo. Pravijo, da nas je malo. Ni nas malo. V Evropi imamo veliko prijateljev. Večkrat se bomo morali zbrati in pokazati našo moč. Danes je šele začetek. Zgodovina Slovencev se ne bo končala v Murglah.

12. 20 Janša: Tistim, ki strašijo, moramo sporočiti, da jim ne bo uspelo. Vojska in policija sta dolžna varovati državljana pred nevarnostjo. In to bodo storili.

12. 18 Janša: Holokavst se je začel z grožnjami pred stanovanji znanih državljanov. Slovenija ima veliko podobnosti. Spet nas pošiljajo v Hudo jamo. 

12. 15 Janša: Krivdo pripisuje tranzicijski levici in stricem iz ozadja. Odgovornost za poslabšanje bodo morali prevzeti tisti, ki rušijo vlado. Vseljudska vstaja ne kaže vseh obrazov. Širjenje sovražnega govora, obešanje lutk znanih politikov se žal spet vrača v našo deželo.

12. 10 Vzkliki med govorom Janeza Janše: Dol z bando komunistično! Virant podgana! Ne bo jim uspelo! 

12. 08 Janša: Medtem ko v celem svetu protestirajo pred bankami in borzo, so pri nas napadli mestno občino in organizirali vseslovensko ljudsko vstajo. Proteste so podpihovali mediji. Poteka protivladna ofenziva.

12. 06 Janša: Danes je največja milijardna bančna luknja največja težava te države. Tisti, ki so jo povzročili, so nam ukradli državo.

12. 04 Janez Janša preko posnetega videonagovora: Hvala, ker ste prišli in vam ni vseeno, kaj bo z našo domovino.

12. 00 Cukjati: Naj se nikoli več ne zgodi, da bi katera državna inštitucija postala center zakulisne oblasti. S stanjem v državi nismo zadovoljni. A premoremo dobre politike, zdravnike, učitelje... le poiskati jih je treba.  Reči moramo ne sejalcem laži in netilcem javnega linča.  

11. 59 France Cukjati: Slovenija, ti naša lepa država, kaj je s teboj? Bo sovrsstvo pokopalo sanje po svobodni domovini? Ne! Poiskati je treba dobre politike in sodnike.

11. 57 Udeleženec shoda Kolinc Anton: Zbora sem se udeležil iz prepričanja, da je to dobro za Slovenijo in slovenski narod. Vlada dela fantastično. 

11. 55 Udeleženka shoda Medved Stanislava: Zborovanja sem se udeležila, ker se mi zdi, da je to prav. Dogajanje spremljam že od leta 1991, in nisem laik, vidim, kaj se dogaja. Če bo druga vlada, bo še huje. Janša je edini sposobni in tudi zaveden Slovenec.

11. 50 Hojs: pravna država ni diktatura pravnikov.

11. 49 Hojs: Samo zdrava tekmovalnost lahko postavi državo na prave temelje.

11. 48 Hojs: Kdo nam lahko ubije upanje, da bodo naši otroci in vnuki imeli enake začetne položaje in možnosti? Nihče!

11. 47 Aleš Hojs: Danes manifestiramo našo željo po drugačni Sloveniji. Kako je mogoče, da se danes rdeče in črne izvoljene politike pošilja v rudniške jarke? (zbrani na Kongresnem trgu ob tem vzklikajo, ploskajo in kričijo - Bravo!) Čas je, da stvari umirimo.

11. 46 Napovedovalec: Prepričani smo, da nas je danes tukaj zbranih več kot 10.000.

11. 45 Umek: Zavzemimo se za demokratične spremembe in recimo jasen ne revoluciji!

11. 44 Umek: Nasprotujemo revoluciji granitnih kock in nasilnega prevzemanja oblasti.

11. 43 Andrej Umek: Pozdravlja vse prisotne, ki želijo nadaljevati in posredovati izročilo Demosa svojim otrokom in vnukom.

11. 42 Na Kongresnem trgu so se na shodu Zbora za republiko zbrali pretežno predstavniki starejše generacije Slovencev.

11. 39 Transparent: "Partijsko tajkunska trobila: RTV, Dnevnik; Delo, Pop Tv, Večer, Kanal A."

11. 37 Brščič: Prihaja pomlad. Vrniti se mora podjetništvu naklonjeno okolje. Vse ostalo bo prišlo samo od sebe. Zmoremo.

11. 36 Brščič: Zakon o slabi banki bi razkrinkal kredite, ki si jih je tovarišija dodeljevala.

11. 35 Na plakatih piše: Novinarji in sodniki, kakšne pa so vaše diplomske naloge? 

11. 32 Bernard Brščič: Položaj leta 2013 je resen. Slovenija ni pravna država. Namesto tržnega smo dobili tovarišijski kapitalizem. Ohranjanje obstoječega stanja je nevdržno. Slovenija potrebuje reforme.

11. 30 Brezigar: Zbrali smo se v interesu vse države. Naše delovanje povezuje. Danes lovimo zadnjo priložnost, da postanemo država. Stopiti moramo skupaj.

11. 28 Barbara Brezigar: Mi, ki smo se danes tu zbrali, nismo en pol družbe. Smo Slovenija. Želimo pravično državo in prosperiteto za nas vse. Sledil je glasen aplavz.

11. 25 Protest ob robu shoda Zbora za republiko: Mlajši moški stoji z dvema škatlama. Na njima piše - Zbor za banana republiko: vzemite banano in jo v znak protesta držite v rokah.

11. 23 Na Kongresnem trgu je dopoldne posvečeno domoljubnim pesmim.

11. 21 Policija ocenjuje: Na Kongresnem trgu po ocenah policije okoli 9000 udeležencev, zborovanje poteka mirno.

11. 20 Šturm: Pravna država je ključnega pomena za razvoj gospodarstva Slovenije. Naša domovina ne more obstati, če vsem prebivalcem ne zagotavlja pravičnosti za vse. Zbor se pridružuje mnogim stališčem na protestih, vendar gre za to, da se izvoljeni predstavniki odstavljajo z linčem. Zavzemamo se za kulturo dialoga.

11. 17 Šturm:  Obstaja upravičen očitek, da imamo dve pravni državi.

11. 16 Transparent: "Brez Janše mi živeti ni"

11. 15 Na govorniškem odru je dr. Lovro Šturm - predsednik Zbora za republiko.

11. 13 Zbrani neprestano ponavljajo, da jim je mar za Slovenijo in da je to osnovni razlog za shod.

11. 12 Ko je napovedovalec napovedal govornike, je Janez Janša požel največji aplavz. Prek videokonference se bo oglasil iz Bruslja. Vsem zbranim pa od tam že sporoča, da diši po pomladi.  

11. 08 Zapeli so dve kitici Zdravljice - drugo in sedmo. Pel je ves Kongresni trg. Nato je pihalni orkester zaigral še evropsko himno Odo radosti. 

11. 07 Glasbeno spremljavo daje pihalni orkester Slovenskih železnic.

11. 05 "Komunisti, lopovi, vi ste tajkuni stoletja!"

11. 00 Na Kongresnem trgu že nekaj tisoč udeležencev.

10. 58 "Varčujemo zaradi lopovskih stricev iz ozadja."

10. 55 Transparent: "Janez Janša, reši nam Slovenijo."

10. 52 Kongresni trg je poln slovenskih in evropskih zastav.

10. 51 Transparent: "Novinarji, kdaj se boste opravičili kardinalu Francetu Rodetu?"

10. 50 Odmeva narodnozabavna glasba, najbolj razločno se sliši harmonika.

10. 47 Med zbranimi se sprehaja nekdo, ki je oblečen v ogromnega petelina.

10. 45 Zbrane naj bi po nekaterih napovedih nagovoril predsednik vlade in SDS Janez Janša (ki je bil še včeraj v Bruslju na vrhu EU), pa tudi predsednik Zbora Lovro Šturm, minister za obrambo in podpredsednik NSi Aleš Hojs, državna sekretarka na notranjem ministrstvu Barbara Brezigar in nekdanji predsednik državnega zbora ter predsednik sveta SDS France Cukjati.

10. 42 Na Kongresnem trgu se je zbralo že okoli tisoč udeležencev shoda. Zanje je bil iz mest po Sloveniji organiziran tudi avtobusni prevoz.

10. 38  Shod je poimenovan tudi Za Slovenijo gre in poteka pod geslom "Ki tukaj smo se zbrali, ker dobro v srcu mislimo".

10. 35 Veliko število udeležencev je prišlo na shod opremljenih s transparenti, pa tudi slovensko zastavo.

10. 32 Zbranih je bilo že med sto in 200 udeležencev, po središču Ljubljane pa je odmevala pesem Za prijatelje.

10. 30 Na Kongresnem trgu so se že od 10. ure dalje začeli zbirati udeleženci shoda Za republiko.