MVK je namreč 23. maja sklenila DZ predlagati, naj na plenarni seji, ki bo prihodnji teden, iz sveta Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (Fiho) razreši Matjaža Juharta in Vladimirja Pegana, ki ju je na to mesto predlagal Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije.

MVK je takšen sklep sprejela na podlagi dopisa Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), v katerem je slednja zapisala, da sta Juhart in Pegan v svet Fiha kandidirala z lažnimi podatki.

Danes bi tako člani MVK morali sprejeti sklep o začetku kandidacijskega postopka za dva nova člana sveta Fiha, a so se odločili, da bodo pred tem izvedli še eno sejo, na katero bodo povabili tako predstavnika KPK kot nacionalnega sveta invalidskih organizacij, da pojasnita, kaj točno se je dogajalo v omenjenem primeru.

Kot sta namreč povedala član MVK Robert Hrovat (SDS) in predsednica MVK Melita Župevc (PS), so v vmesnem obdobju prejeli dopisa nacionalnega sveta invalidskih organizacij in enega izmed članov sveta Fiho, za katera MVK predlaga razrešitev, v katerih je navedeno, da očitki KPK ne držijo. Prav tako Juhart in Pegan v postopku pred KPK naj ne bi imela možnosti zagovora oziroma pojasniti svoje plati zgodbe.

Zato bo MVK še pred plenarno sejo DZ, na kateri bo ta odločal o razrešitvi Juharta in Pegana, opravila še eno sejo, na kateri bosta svoje videnje zadeve pojasnila tako KPK kot nacionalni svet invalidskih organizacij. Med drugim bo člane MVK tudi zanimalo, kaj KPK od poslancev pričakuje v takšnih primerih.

Člani MVK so danes precej časa namenili tudi razpravi o delu KPK

Župevčeva in še nekateri člani MVK so namreč danes povedali, da je KPK med drugim v svojih ugotovitvah tudi zapisala, da so poslanci kršili dolžno ravnanje, ko so Juharta in Pegana potrdili v svet Fiha, kar pa se jim zdi skrajno nenavadno. Kot so poudarili, so namreč pri imenovanju odločali le na podlagi gradiv in podatkov, ki jim jih je poslal predlagatelj, za katere pa nimajo možnosti, da bi jih preverili.

Člani MVK so danes precej časa namenili tudi razpravi o delu KPK. Vodja največje poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je med drugim dejal, da je zaostrovanje protikorupcijske zakonodaje privedlo do absurda, ko se poslanci ne smejo več pogovarjati z nobenim od znancev, ne da bi pri tem obstajal sum korupcije.

Na to so opozorili tudi drugi poslanci. Vodja največje opozicijske poslanske skupine Jože Tanko (SDS) je celo predlagal, da bi razmislili o predlogu predsedniku republike, naj razreši člane KPK, in da se razmisli o spremembi zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Nobenega od predlogov za zdaj niso sprejeli.