Možina pravi, da zdravniške organizacije nimajo zadržkov s tem, da novi minister za zdravje ne bi bil zdravnik. Seveda je dobro, da ima predstavo o zdravstvu, ni pa nujno, da je to medicinski strokovnjak, pravi predsednik zdravniške zbornice.

Za marsikoga preveliki čevlji: reference so, poguma ni

Pojasnil je, da sta s premierko Alenko Bratušek pred nekaj dnevi govorila o problemih v zdravstvu ter o rešitvah. Ob tem mu je premierka predstavila tudi svoj pogled, kakšnega ministra za zdravje si predstavlja. In čeprav nista govorila o imenih, predsednik zbornice pojasnjuje, da mu je bilo takoj jasno, koga ima v mislih.

To, da Šoltes ni zdravnik, vidijo zdravniki tudi kot prednost

Sicer so si tudi zdravniške organizacije prizadevale najti kandidata za ministra, a jim to ni uspelo, pravi Možina. »Nekaj kolegov sicer je, ki imajo reference, a nimajo poguma. Marsikdo pravi, da so to preveliki čevlji,« je dejal za STA. O imenih pa ni želel govoriti.

Pojasniti bo moral »izgubljenih« 500 milijonov evrov

Možina pravi, da bo moral Šoltes, če bo postal minister, pojasniti teh 500 milijonov evrov, kolikor naj bi se jih izgubilo v zdravstvu, saj je tudi avtor te izjave. »Morda bo to popotnica, kjer bo imel kakšne težave,« ugiba predsednik zbornice.

Ob tem pa poudarja, da so zdravniške organizacije novemu ministru pripravljene pomagati, saj bo prevzel v tem trenutku najtežji resor. »Minister bo moral pobrati potrebno pamet iz slovenskega prostora in to prenesti v svoje odločitve in jih predvsem uveljaviti v koaliciji,« je dejal. Če bo Šoltesa za ministra predlagala PS, bo po Možinovem mnenju dobra popotnica, saj bo za sabo imel največjo stranko v koaliciji. Po njegovem mnenju bo za novega ministra pomembno, da bo začrtal spremembe in da bo dober diplomat.

Sprehajanje po robu

Zdravniške organizacije namreč zahtevajo spremembe in si ne želijo več krpanja zdravstva. »Želimo, da je zdravstvo v tem trenutku prioriteta. Sprehajamo se po robu,« je opozoril. Dodal je, da so potrebni novi viri za zdravstvo, ki jih je po njegovem mnenju možno dobiti s strukturnimi spremembami zavarovalniškega modela. Tako ni nujno, da bi z novimi viri za zdravstvo obremenjevali konkurenčnost gospodarstva, je še dodal.

»Ni logično, da je kandidat nekdo, ki predstavlja stranko v nastajanju«

V strankarski demokraciji veljajo neka pravila, saj stranke za ministrske kandidate predlagajo nekoga iz svojih vrst ali tiste, ki so jim blizu, je v izjavi novinarjem pojasnil Lukšič. »Nikakor pa ni logično, da dobimo za kandidata nekoga, ki predstavlja neko stranko v nastajanju in s tem širimo koalicijo na zunajparlamentarne stranke,« je menil.

Ob tem je spomnil, da se je Šoltes »dokaj jasno postavljal« za dve zdaj zunajparlamentarni stranki, LDS in Zares, v vlogi predsednika računskega sodišča pa je sprožil postopek za odstavitev takratnega ministra za okolje Karla Erjavca in nato še dveh. »Torej je bil nek destabilizacijski element in ne predstavljam si, kako nekoga s takšno zgodovino postaviti na položaj v vlado, ki pa res mora skrbeti za stabilnost Slovenije,« je dodal Lukšič.

Težko dobi podporo za stranko

Po njegovi oceni Šoltes ustanavlja stranko že dolgo časa in težko dobi kakšno podporo. Zato bi bilo »malo vprašljivo«, da bi bila prva podpora, ki bi jo na tej politični poti dobil, ravno vlada. »Si predstavljate, da postavite ministra, ki se bo ukvarjal samo s tem, kako promovirati sebe in ljudi okrog sebe, zato da bo ustanavljal novo stranko,« je še vprašal predsednik SD.

Na vprašanje, ali bi SD podprla Šoltesa, pa je Lukšič odgovoril, da do tega mora najprej priti in da se zdaj zgolj formalno pogovarjajo o tem predlogu.

Brecelj: Največ lahko naredi na področju javnih naročil

Da je Šoltes primeren kandidat za ministra, meni tudi zdravnik Erik Brecelj; primeren je tudi, ker že ima politične izkušnje. »Ne zdi se mi prav, da bi na to mesto prišel nekdo, ki bi se šele učil,« je dejal. Sicer pa si ne dela iluzij, da bi lahko Šoltes, če bo postal minister, v letu in pol izpeljal zdravstveno reformo, saj da politiki tega niso uspeli v 20 letih. »On je strokovnjak za javna naročila. Če bi uspel kaj narediti na tem področju, bi bilo v tem letu in pol to veliko,« je dejal. Po njegovem mnenju bi se potem kot plaz sprožile druge zadeve, zdravstvo pa bi se začelo stabilizirati.