Močan igralec v ozadju slovenske politike in zaradi svojih povezav morda celo najbolj vplivni socialni demokrat – tako Matjaža Hana, novega vodjo poslanske skupine SD, opisujejo politični sopotniki in tekmeci. O 42-letniku, ki je končal srednjo trgovsko-komercialno šolo v Celju in leta 2004 prvič sedel v poslanske klopi, širša slovenska javnost ve razmeroma malo. Občina Radeče, ki jo je v dveh mandatih vodil kot župan, pač ni ena od tistih, ki bi bile v ospredju pozornosti, njegovo podjetje M&M International, ki ga je ustanovil leto dni po osamosvojitvi Slovenije, s svojimi dejavnostmi ni po ničemer izstopalo, kot poslanec pa Han (doslej) ni bil lovec na medijsko pozornost, ampak je svojo pozicijo gradil in utrjeval v ozadju.

Politična teža

Hanovo vlogo pri utišanju glasov po nujnosti čimprejšnjih predčasnih volitev naši sogovorniki opisujejo kot izjemno pomembno. Medtem ko je prvak Socialnih demokratov Igor Lukšič še sredi februarja zatrjeval, da se bodo za vstop v koalicijo začeli pogajati, ko se s položaja predsednika Pozitivne Slovenije poslovi Zoran Janković, je Han ob podpori Dejana Židana in Srečka Meha javno podprl Alenko Bratušek kot morebitno kandidatko za mandatarko. Že dober mesec dni pozneje je Han ob vodji poslanske skupine Pozitivne Slovenije Janiju Möderndorferju vložil konstruktivno nezaupnico proti Janševi vladi. V času pogajanj za sestavo levo-sredinske koalicije trojici s Hanom na čelu po mnenju naših sogovornikov ni bilo težko prepričati poslancev SD in drugih strankinih organov ter preglasiti Lukšiča. Tega naj bi bili pripravljeni celo zrušiti, če si ne bi pravočasno premislil. Uresničila se je tudi Hanova »stava« na uspešno izravnavanje programskih razlik med SD in DL med pogajanji.

Odločitev za prevzem vodenja poslanske skupine njegovi politični sopotniki ocenjujejo kot modro, saj bo skrbel za dobro povezavo z novo vlado in obenem ohranjal strankino disciplino v parlamentu. Ker se z morebitnim ministrovanjem v novi vladi ni izpostavil, ga naši sogovorniki vidijo celo v vlogi novega Mirana Potrča.

Gospodarska omrežja

Poleg politične okretnosti se Han kot nekdanji podjetnik in župan ponaša tudi z zavidljivim gospodarskim omrežjem, katerega skupni imenovalec je nacionalni interes. Predlani je v tem imenu in široki družbi denimo odločno zastopal stališče, da se Mercatorja ne sme prodati Agrokorju, temu in strankinim interesom pa je bil zvest tudi pri vprašanju TEŠ 6. Ob izstopu Zares iz Pahorjeve koalicije je izjavil, če konkretnih dokazljivih podatkov o nepravilnostih okoli tega projekta ni, naj obveljajo ocene »večine strokovnjakov«, da je projekt TEŠ 6 »potreben, uspešen in ekonomsko upravičen«. Med »možmi iz Šaleške doline«, poleg Meha in Bojana Kontiča, velenjskega župana in nekdanjega poslanca SD, tja sodi tudi nekdanji gospodarski minister Matej Lahovnik, je bil Han eden od sopodpisnikov sporne zakonske pobude za 440-milijonsko poroštvo za TEŠ 6. Pripravili so ga v sodelovanju s Holdingom Slovenske elektrarne in v parlamentarni postopek vložili tri dni po izglasovani nezaupnici Pahorjevi vladi.

Kot nekdanji župan se je Han zadnje leto zavzemal tudi za rešitev Rimskih term in radeške papirnice, po potrebi z milijonskimi državnimi injekcijami, pri čemer je kot socialni demokrat poudarjal nujnost ohranitve delovnih mest. Ta ima pred očmi, tudi ko gre za dokončanje verige spodnjesavskih in zgraditev srednjesavskih hidroelektrarn, kar, spomnimo, predstavlja enega od ključnih projektov nove vlade. Navsezadnje je, ko je bil konec leta 2011 tretjič zapored izvoljen v državni zbor in se je moral odločiti med županskim in poslanskim mandatom, prvega »žrtvoval«, rekoč, da bo za občino bolje, če obdrži stik z Ljubljano.