»Kar Hojs opiše kot bonitete, so naše ustavne pravice!«

Ministrstvo za obrambo je junija 2011 zavrnilo zahtevo za vzpostavitev socialnega dialoga s SVS, odločitev pa utemeljilo z dejstvom, da sindikat ni imel statusa reprezentativnosti in zato ni izpolnjeval temeljnega pogoja, ki je določen za sindikalno delovanje na obrambnem področju. SVS kljub temu ima pravico do varovanja individualnih pravic sindikalno organiziranih delavcev oziroma svojih članov, ministrstvo je v znak podpore, kot sami povedo, da bi sindikat postal reprezentativen, omogočilo postavitev in vzdrževanje intranetne spletne strani, nereprezentativnemu sindikatu (v primeru SVS predsedniku sindikata Gvidu Novaku) pa je na leto zagotovilo še do 50 ur priznanega in plačanega delovnega časa za sindikalno delo ter v tem okviru uporabo delovnega prostora in opreme, ki jo ima sindikalni zaupnik za opravljanje rednih delovnih nalog.

Ministrstvo sedaj trdi, da kljub pretečenemu letu in pol, SVS še vedno ni izkazal statusa reprezentativnosti, zato jim s 1. januarjem 2013 ukinjajo »vsa zgornja zagotovila oziroma bonitete«. Posledično je bila SVS z novim letom izbrisana interna spletna stran, predsedniku SVS Gvidu Novaku je v času službe v prepovedano delati za sindikat.

SVS se s tem nikakor ne strinja in opozarja, da to niso nikakršne bonitete, temveč ustavne pravice in pravice, ki jih omogočajo delovno pravni predpisi, minimalne pravice je pisno potrdil MORS sam pred letom in pol. Razložijo, da je na sestanku SV in MORS, ki se je zgodil junija 2011, bilo ugotovljeno, da ima Sindikat vojakov Slovenije pravico delovati v Slovenski vojski kljub temu, da ni reprezentativen sindikat, saj mu to zagotavljajo Ustava RS in delovnopravni predpisi. Po sestanku je obrambno ministrstvo to celo formaliziralo z dopisom, v katerem je opredelilo obseg minimalnih pravic za delovanje SVS.

Spomnimo, do sestanka je prišlo, ker je SVS kazensko ovadil takratno obrambno ministrico Ljubico Jelušič, na zahtevo današnjega predsednika Republike Slovenije in takratnega predsednika Vlade Boruta Pahorja.

Poleg tega dodajajo, da ima SVS danes trikrat več članov kot pred letom in pol, do reprezentativnosti pa mu manjka le še 40 članov.

Hojsu so v odgovoru, ki so ga poslali na omenjeno ukinitev pojasnili, da so že v decembru 2011 zaprosili za reprezentativnost, saj so že takrat izpolnjevali pogoje. »Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve nam odločbe do danes še ni izdalo iz razloga, da v SVS ne uporabljamo činov in zato nismo mogli dokazovati števila članov, ki so zaposleni v poklicu vojaka. Činov ne uporabljamo, ker nismo vojaška organizacija in smo zato to tako opredelili v statutu. Nedavno smo z delovnim ministrstvom dosegli dogovor, na kakšen način nam bodo izdali odločbo o reprezentativnosti in ponovno štetje števila članov bomo opravili v mesecu januarju. Za izdajo odločbe v skladu z dogovorjenim nam manjka še 40 članov in glede na trend včlanjevanja v SVS se ne bojimo, da tega pogoja ne bomo izpolnili v mesecu januarju.«'

»Vedno bolj uspešni smo, zato nas hočejo zatreti«

»V SVS menimo, da je s svojo prepovedjo Hojs prepovedal delovanje sindikata in ukinil pravice pripadnikom Slovenske vojske do sindikalnega združevanja in delovanja. Vsem sindikatom minimalne pravice zagotavlja Ustava Republike Slovenije in Kolektivna pogodba za negospodarske dejavnosti, ki izraza reprezentativnost sploh ne pozna, saj ob njenem sprejetju reprezentativnih sindikatov in zakona, ki bi urejal to področje še ni bilo,« zapišejo v izjavi in dodajo, da reprezentativnost ni pogoj, ki bi ga sindikat moral izpolnjevati, da bi lahko deloval.

»Razlog za zatiranje Sindikata vojakov Slovenije je po našem prepričanju naš boj za pravice pripadnikov SV in posredno vseh javnih uslužbencih, saj bodo z malo truda njihovih sindikatov vsi javni uslužbenci deležni večine izborjenega za pripadnike Slovenske vojske,« dodaja SVS. Sindikat namreč na Delovnem in socialnem sodišču vodi več tožb zaradi kršitev predpisov, večinoma pa gre za kolektivne spore. Slednje si lahko v razpredelnici ogledate spodaj:

MORS: SVS širi neutemeljene informacije

Iz Ministrstva so za Dnevnik.si povedali, da »SVS tako v notranjo kot zunanjo javnost vztrajno širi informacijo, da ga ministrstvo onemogoča pri delovanju oziroma prepoveduje delovanje v Slovenski vojski, kar ni utemeljeno.«

Podlaga za sindikalno delovanje na obrambnem področju so določbe Zakona o obrambi, pojasnjujejo, ki pa določa, da »Pri tem zakon določa, da »pogoje za delovanje sindikata in sindikalnih poverjenikov v ministrstvu ureja pogodba, ki jo skleneta minister in reprezentativni sindikat. Reprezentativni sindikat po tem zakonu je sindikat v ministrstvu, v katerega je včlanjenih najmanj 15 odstotkov zaposlenih v ministrstvu, če zakon ne določa drugače«.

»Nesporno je, da SVS pogoja reprezentativnosti ne izpolnjuje. Ob tem pa ministrstvo kot delodajalec ne odreka Sindikatu vojakov Slovenije pravic, ki jih ima kot nereprezentativni sindikat v postopkih varovanja individualnih pravic pri njem sindikalno organiziranih delavcev,« zaključujejo na ministrstvu.

»Reprezentativni bomo v kratkem, ne izbrišite nam strani«

O situaciji, so že seznanili Pahorja, ki je bil del prvotnega dogovora, sedaj pa je kot predsednik RS tudi vrhovni poveljnik oboroženih sil. V naslednjih dneh pa bodo zoper Hojsa podali še kazensko ovadbo »zaradi kršenja temeljnih pravic delavcev, pripadnikov Slovenske vojske. Zaradi samega odnosa in prepovedi delovanja bomo podali prijavo tudi na Inšpektorat za delo. V SVS menimo, da bo to storjeno upravičeno in, da je to poslanstvo in naloga sindikata.« Ministrstvo morebitnih ovadb ne komentira.

SVS Hojsa v odgovoru na ukinitev poziva še, naj MORS ne izbriše intranetne spletne strani, ampak jo le skrijejo, »ker upravičeno pričakujemo, da vam bomo meseca januarja 2013 lahko izkazali naš status o reprezentativnosti, in nam boste stran lahko le odkrili.« Mors odgovarja, da SVS v javnost pošilja napačne informacije, saj da bo njihova tehnična pristojna tehnična služba dostop do interne spletne strani sindikata začasno omejila in ne zbrisala.