Janša je namreč SDS na srečanju občinskih in mestnih odborov SDS v Bovcu med drugim dejal, da je SDS v lanskem letu dokazala, da je Slovenija na pravi poti, nato pa se je zgodil prikrit državni udar. Smer, v katero gre danes Slovenija, je napačna in je kot avtobus, ki na avtocesti vozi v napačno smer, je ocenil. Dodal je, da je za volanom šoferka, ki nima niti izpita, in jo skušajo upravljati strici, ki sedijo na zadnjih sedežih.

Obupan poskus reševanja lastne politične usode

»Čeprav je sobotne besede voditelja opozicije treba razumeti v luči motiviranja in poenotenja lastnih vrst, te vendarle napovedujejo, da bo Janez Janša za politično preživetje svojih sodnih procesov skušal s konflikti radikalizirati slovenski javni diskurz. Nesramni in za nekdanjega predsednika vlade nespodobni verbalni izpadi niso odgovor za prihodnost Slovenije, temveč izključno obupani poskusi reševanja lastne politične usode,« se je odzval Möderndorfer. Ob tem dodaja, da je ravno konfliktna politika in polarizacija Slovenijo pripeljala v sedanje razmere.

Sam ocenjuje, da je vlada Alenke Bratušek v sorazmerno kratkem obdobju uspela umiriti politično razgrete razmere v državi in ohranila ekonomsko suverenost države s fiskalno konsolidacijo. Nadaljevanje fiskalne konsolidacije in ponovni zagon gospodarstva pa sta prioriteti, ki jih bo vlada zasledovala v prihodnjem obdobju, je zapisal Möderndorfer.

Janša naj ne radikalizira političnega prostora

Posebno pozornost bo po mnenju vodje poslancev PS treba nameniti iskanju soglasja socialnih partnerjev za novo proračunsko obdobje 2014-2015, saj bodo potrebni temeljiti ukrepi in nov družbeni dogovor o prihodnjem razvojnem modelu.

»Predsednik vlade Janez Janša tega ni uspel narediti, ko je imel priložnost, in želeli bi si, da bi sedaj kot opozicijski voditelj vsaj ne ustvarjal konfliktov in ne radikaliziral ter destabiliziral političnega prostora,« je zapisal. Slovenija namreč v prihodnjih letih za izhod iz krize potrebuje politično stabilnost in pozitivna sporočila in ne "katastrofičnih scenarijev in žaljivih obdolžitev o nekakšni restavraciji bivšega režima, kot si jih je privoščil Janša pri svojih evropskih zaveznikih, Evropski ljudski stranki," je navedel Möderndorfer.