Na usposabljanju je sodelovalo 21 oseb iz Slovenije, Romunije, Italije, Grčije, Portugalske, Turčije in Španije, je na današnji novinarski konferenci povedala vodja projekta EPM Maribor 2013 Martina Rauter. Osrednja tema, o kateri so razpravljali, je bila socialna vključenost in participacija mladih z manj priložnostmi.

V izdelani resoluciji so med drugim izpostavili, da je vključenost mladih »pot do inkluzivne in bogatejše družbe, ki uničuje ovire kulturne, verske in jezikovne raznolikosti«. Med glavnimi težavami mladih z manj priložnostmi, kot so na primer Romi, so navedli pomanjkanje priložnosti, znanj in sposobnosti za sodelovanje v postopkih odločanja, pomanjkanje informacij, pomanjkanje podpore njihovih družin pri integraciji, jezikovne ovire, slabše možnosti mobilnosti.

Predstavnike lokalnih oblasti zato med drugim pozivajo, da ponudijo socialne delovne programe za mlade, da podpirajo in odpirajo mladinske centre, da usposabljajo mladinske delavce in jih vključujejo v procese odločanja, da naredijo mladim prijazen javni prevoz in drugo okolje.

»Mi bi radi delali, a nam tega ne pustijo«

Predstavnikom nacionalnih oblasti nalagajo, da dajo večji poudarek na izobraževanje javne uprave, da zagotovijo sredstva za kakovostne mladinske programe, da vodijo integracijsko politiko in da vključujejo predstavnike mladinskih organizacij v procese odločanja.

Predstavnike Evropske unije pa pozivajo, da poskrbijo za motive in nagrade za vključevanje mladih z manj priložnostmi, da poenotijo postopke financiranja v državah članicah in da zagotovijo podporo mobilnosti.

»Pozivam vse politike, evropske, državne in lokalne, da nam pomagajo k boljši prihodnosti,« je povedala slovenska udeleženka Sebijuana Bećiri. Kot je dejala, je tudi sama na lastni koži občutila diskriminacijo, ko je iskala zaposlitev. »Pravijo, da Romi nočejo delati. A to ni res. Mi bi radi delali, a nam tega ne pustijo,« je dodala.